Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Έργων Υποδομής


Recommended Posts

Μα δε μιλησα για μελετη οδοποιιας.

Και οσοι πιστευουν οτι βγαινοντας απο ΤΕΙ μπορουν να κανουν τετοιες μελετες ειναι επικινδυνοι.

Μιλησα για διατομες, επιμετρησεις, χαραξη οδου κατα την κατασκευη.

 

Παρακαλώ μην κάνετε άσκοπη παράθεση του προηγούμενου μηνύματος!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αυτά οκ-αυτά όμως δεν αποτελούν τοπογραφία.

Σε κάθε περίπτωση δεν κάνω αντιπαράθεση,ενημέρωση κάνω.Και κυρίως δεν έχει να κάνει

με αντίθεση ΑΕΙ-ΤΕΙ.Η προσωπική μου πχ άποψη είναι ότι θα πρέπει οι ΠΜ ΠΕ να μην έχουν δικαίωμα σε μελετητικό πτυχίο τοπογραφίας.Αλλά το σημαντικότερο πού πρέπει

να γίνει ειναι 1)εξασφάλιση δουλειάς σε ολους ανεξαρτήτου επιπέδου σπουδών.Τί χρειάζεται αλήθεια ένα κράτος αν δεν μπορεί να εξασφαλίσει δουλειά σε όλους?

2)σωστος προγραμματισμός.Θα πρέπει να σταματήσει το εγκλημα να φτιάχνουμε μια σχολή γιά να "τονώνεται" η τοπική κοινωνία.

Ολοι ανεξεραίτως έχουν δικαίωμα σε μόρφωση και αξιοπρεπή δουλειά με ουσιαστικές αποδοχές.

Αυτά είναι τα σημαντικά.Τα άλλα έπονται

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

απο triumph

Πάντως εγώ έχω υπογράψει απλό τοπογραφικό οικοπέδου για έναν μεσίτη και δεν κόλλησε κάπου
. Aλλο αυτό.Μην ξεχνάμε ότι φέτος καταταχθήκαμε σαν κράτος κάτω απο την ΟΥΓΚΑΝΤΑ.ζούμε κυριολεκτικά σε ενα κράτος μπ............ο.

 

Παρακαλώ μην κάνετε οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Συνάδελφε παραβιάζεις συνεχώς τους Κανόνες Συμμετοχής!!!!

ilias

Link to comment
Share on other sites

λάθος γιατί εκεί υπάρχει οργάνωση: Η κυρία που οργανώνει, οι υπηρεσίες προσφέρονται από τις εργαζόμενες με συγκεκριμένους τρόπους, οι πελάτες περιμένουν σε μια σειρά, είναι κερδοφόρες επιχειρήσεις κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι η συνταξη τοπογραφικων για συμβολαιογραφικες πραξεις ειναι κατι που μπορει να το κανει καποιος που βγαινει και απο εργων υποδομης και απο δομικων.

Κατι παραπανω σιγουρα οχι.

Αλλα απο την στιγμη που αυτα που χρειαζεται για να κανει την συνταξη τα εχει διδακτει γιατι να μην το κανει.

 

Το να ζηταει μεγαλες μελετες ειναι υπερβολη.

 

Ειναι σα να εισαι δασκαλος σε δημοτικο και να ερχεται ενας μαθηματικος και να σου λεει οτι δε μπορεις να διδαξεις σε παιδακια μαθηματικα.Αφου αυτα που πρεπει να διδαξει ειναι πολυ ευκολα και με λιγη υλη και τα εχεις διδακτει.

 

Για τους αποφοιτους Εργων Υποδομης (ιδια σχολη εχω τελειωσει) το μονο που θεωρω παραλογο ειναι που βλεπω να υπογραφουν μελετες για δυοροφα. Και πραγματικα αυτο πρεπει να σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

Στα επ. δικαιώματα των Μηχανικών ΤΕ δεν έχει γίνει κανένας διαχωρισμός. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά η πολιτεία παρανομεί επί 26 χρόνια και δεν εκδίδει τα ΠΔ με τα επ. δικαιώματα.

Έτσι οι 3 ειδικότητες στο θολό τοπίο του 318/94 μπορούν και υπογράφουν τοπογραφικά και ουσιαστικά ο μόνος περιορισμός έγκειται στο τι μυαλά κουβαλάει ο υπάλληλος της πολεοδομίας.

 

Συνηθίζεται πάντως στα τοπογραφικά οι 3 αυτές ειδικότητες να μην συναντούν προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

απο stayros

Στα επ. δικαιώματα των Μηχανικών ΤΕ δεν έχει γίνει κανένας διαχωρισμός.

φυσικα και έχει γίνει διαχωρισμός ,δές τους νόμους που ανέφερα(και το ΠΔ του 94 κάνει σαφέστατα διαχωρισμο.)αν δεν είχε γίνει διαχωρισμός θα υπέγραφαν οι έργων υποδομής

οικοδομικές άδειες.Τωρα οσον αφορά που δεν συναντούν προβλήματα ,εγώ αν πέσει στα χέρια μου κάποιο τοπογραφικό έργων υποδομής θα υποβάλω μήνυση για αντιποίηση επαγγέλματος και θα σε ενημερώσω τι πρόβλημα συνάντησε.

Τούφες είναι όταν λές κάτι χωρίς να το τεκμηριώνεις,όπως κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει κανένας διαχωρισμός. Το 318/94 δεν είναι σε πλήρη ισχύ. Μόνο το ότι μπορούν οι απόφοιτοι να ασκούν ελεύθερα το επάγγελμα τους είναι σε ισχύ. Αυτή είναι η πραγματικότητα και όχι αυθαίρετα συμπεράσματα.

Όσο για την αγωγή, κράτα μας ενήμερους. Θα είναι ενδιαφέρων...

Link to comment
Share on other sites

Aπο stayros

Δεν έχει γίνει κανένας διαχωρισμός

πάλι τα ίδια.επαναλαμβάνω :αν οι τρεις ειδικότητες είχαν όλα τα δικαιώματα των παλαιών υπομηχανικών και δεν είχε γίνει διαχωρισμός τότε και οι τρείς ειδικότητες θα υπεγραφαν

την μελέτη για το διόροφο.θα το δής μην ανησυχείς και στην απόφαση δικαστηρίου

που θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.