Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Έχω 2 μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα εκτός σχεδίου.

Το 1ο έχει εμβαδόν 2000 τ.μ. και πρόσωπο 40μ. σε αγροτικό δρόμο (έτσι αναφέρεται σε συμβόλαιο του 1980) και το δεύτερο 2500 τ.μ. τυφλό όμορο του προηγούμενου. Κάνοντας συνένωση θα πρέπει να ψάξω και την προϋπόθεση ότι ο δρόμος προϋφίσταται του 1923 ή εφόσον αναγράφεται στο συμβόλαιο αγροτικός δρόμος θεωρείται κοινόχρηστος και είμαι καλυμμένος?

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πολλες φορές στο παρελθόν, αναζητάς αναγκαστικά την κατα κανόνα αρτιότητα με προσωπο σε δρόμο κοινοτικό, δημοτικό κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω συγκεκριμένα αν θα πρέπει να αποδειχτεί ότι ο δρόμος είναι προϋφιστάμενος του 1923 εφόσον αναφέρεται στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας ως αγροτική οδός (=κοινόχρηστη οδός).

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω συγκεκριμένα αν θα πρέπει να αποδειχτεί ότι ο δρόμος είναι προϋφιστάμενος του 1923 εφόσον αναφέρεται στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας ως αγροτική οδός (=κοινόχρηστη οδός).

 

Δεν ισχύει το, αγροτικός=κοινόχρηστη οδός. Γίνεται κοινόχρηστη με απόφαση Νομάρχη κλπ αρμόδιων φορέων. Μπορείς να το επικαλεστείς όμως ότι αναφέρεται στο συμβόλαιο. Δες άν ο εν λόγω δρόμος είναι αποτυπωμένος στους χάρτες της ΓΥΣ 1/5000, κι αυτό βοηθάει στην αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

Το μπορείς να το επικαλεστείς τι σημαίνει δεν μπορώ να το καταλάβω. Πιστεύω ότι εφόσον αναφέρεται στο συμβόλαιο είμαι καλυμμένος και δεν χρειάζεται να αποδείξω ότι προϋφίσταται του 1923. Αυτό θα έπρεπε να γίνει στην περίπτωση που το συμβόλαιο το ανέφερε τυφλό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα εκτός σχεδίου.

Το 1ο έχει εμβαδόν 2000 τ.μ. και πρόσωπο 40μ. σε αγροτικό δρόμο (έτσι αναφέρεται σε συμβόλαιο του 1980) και το δεύτερο 2500 τ.μ. τυφλό όμορο του προηγούμενου. Κάνοντας συνένωση θα πρέπει να ψάξω και την προϋπόθεση ότι ο δρόμος προϋφίσταται του 1923 ή εφόσον αναγράφεται στο συμβόλαιο αγροτικός δρόμος θεωρείται κοινόχρηστος και είμαι καλυμμένος?

 

Το οτι εχεις προσωπο σε αγροτικο δρομο ΔΕΝ σημαινει απολυτως τπτ ! Εφοσον πας να κανεις συνενωση μετα το 2003, θα πρεπει να αποδειξεις οτι ο δρομος προυφισταται του 1923 ή να αποδειξεις οτι ο αγροτικος σου δρομος ειναι κοινοχρηστος δρομος !

Αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι αγροτικοι δρομοι ειναι και κοινοχρηστοι.

Κοινοχρηστοι δρομοι ειναι οι:

α) Αγροτικοι δρομοι που αποδεικνυονται βασει συμολαιων ή αλλων στοιχειων οτι προυφιστανται της 16-4-1924

β) Δρομοι ποθ προβλεπονται απο αναδασμο Υπουργειου Γεωργιας

γ) Δρομοι που επιτρεπουν την προσβαση σε αρχαιολογικους χωρους, εθνικους δρυμους, χιονοδρομικα κεντρα ή σε σημαντικα δημοσια εργα (φραγματα, νοσοκομεια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Cveng

ναι καλο θα ηταν να μας πεις απο που ειναι για να ανατρεξουμε εκει. Επισης ισως θα πρεπει να υπαρχει χαρακτηρισμος (φεκ)για τους δρομους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.