Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμερα ανοίγει η πλατφόρμα του Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ» για την έκτακτη ενίσχυση 400 ευρώ σε αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες


AsiM

Recommended Posts

17 λεπτά πριν, nvel said:

Που δηλώνουμε την μείωση 20%; οπότε είναι ψευδής η δήλωση

Της αίτησης-υπ. δήλωσης στο ΕΡΓΑΝΗ, προηγείται η δήλωση των εσόδων στην ΑΑΔΕ,

Άρθρο 2
Δικαιούχοι της εφάπαξ οικονομικής ενίσχυσης

παραγ. 3 α), αα), αγ), β) βα) και ββ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ποιο από τα α) β) γ) δ) μέρη της δήλωσης είναι ψευδές;

το ότι δεν πληροί κάποιος τις προϋποθέσεις δεν σημαίνει ότι η δήλωση του είναι ψευδής, σημαίνει ότι θα απορριφθεί η αίτηση και δεν θα τα πάρει ή αν τα πάρει θα του ζητηθεί να τα επιστρέψει

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν καταλαβαίνω καλά, απο την όλη διαδικασία, εξαιρούμαστε οσοι δεν ήμασταν ασφαλισμένοι στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ λόγω ειδικότητας (Τ.Ε.) και ας έχουμε τους ανάλογους ΚΑΔ και την απαιτούμενη μείωση τζίρου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, τι εννοει στην υπεύθυνη δήλωση στο εδάφιο γ;

γ)για όλο το διάστημα από 20 Μαρτίου 2020 έως 30 Νοεμβρίου 2020, δεν έχω αναλάβει μισθωτή εργασία ή εργασία με έμμισθη εντολή.

Δηλαδη εγώ που δούλεψα ως ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι κάποιους μήνες απο τον Μάρτιο μέχρι τον Νοέμβριο δεν το δικαιούμαι καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν υπάλληλος, ήμουν συνεργάτης ελεύθερος επαγγελματίας. Είχα συμβόλαιο για μερικούς μήνες σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panoscivilduth said:

Δεν ήμουν υπάλληλος, ήμουν συνεργάτης ελεύθερος επαγγελματίας. Είχα συμβόλαιο για μερικούς μήνες σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

Didonis

Αυτή η σύμβαση μάλλον με σύμβαση έργου μοιάζει να είναι και όχι σύμβαση μισθωτής εργασίας. Οπότε, παρέμενες και το διάστημα αυτό ελεύθερος επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οσοι έκαναν τριμηνιαίες ΦΠΑ δεν χρειάζεται να μπουν καθόλου στο my business support να βάλουν εσοδα? 

Αυτό κατάλαβα και από τους δικηγόρους

odigos_epidomatos_400_eyro.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το mybusinesssupport τί γίνεται; Μία συνάδελφος μου είπε ότι τα είχε περάσει ο λογιστής της. Άρα κάπως θα έπρεπε να τα έχουμε περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.