Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Ισογειο κτηριο, ορθογωνικης κατοψης, απο τοιχωματα ΟΣ με ελαφρια στεγη απο χαλυβα και πανελ πολυουρεθανης...

 

Διαστάσεις τοιχωμάτων?

 

Που ακριβώς μπαίνουν τα κρυφουποστυλώματα?

 

Εγώ θα προτιμούσα q=2. Δεν έχεις πολλές περιοχές για δημιουργία πλαστικών αρθρώσεων άλλα δε μπορείς να φτάσεις τη θεωρητικά μέγιστη απορρόφηση ενέργειας που δηλώνει η τιμή 3,5

Link to comment
Share on other sites

H κατοψη ειναι 15.5μ*7.5μ....

Ανοιγματα εχει μονο στις δυο μικρες πλευρες, πορτα διαστασεων 2.5*2.5μ...

 

Κρυφουποστυλωματα εβαλα στις γωνιες, εκατερωθεν των θυρων και στη μεση της μεγαλης πλευρας...

 

Χωρις υποστυλωματα δεν μπορεις να το μοντελοποιήσεις στο ΦΕΣΠΑ...

 

Και μενα το 3.5 μου φαινεται πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Αν η στέγη δεν είναι ικανό διάφραγμα τότε q=1,5. Αλλιώς 3,5. Αλλά, αφού είναι ισόγειο με ελαφριά στέγη, μάλλον δεν έχει και τόση σημασία. Τα ελάχιστα θα βγάλει και για q=1.

Link to comment
Share on other sites

Η στεγη δεν θα ελεγα οτι αποτελει διαφραγμα..

 

Αλλα με 1.5 σε σχεση με 3.5 ο οπλισμος των κρυφουποστυλωματων ειναι υπερβολικος...

 

Αλεξη κρυφουποστυλωματα εκτος απο τις γωνιες θα εβαζες?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι το ΦΕΣΠΑ δεν καταλαβαινει το τοιχωμα ως επιφανειακο στοιχειο, αλλα σαν υψικορμη δοκο...

 

Οποτε βαζεις κανονικα υποστυλωματα και δοκαρια, απλα τα δοκαρια δεν ειναι 25/50 αλλα 25/300....

 

Καταλαβαινεις οτι στην επιλυση λυνει κανονικα τα υποστυλωματα και οχι σαν να ηταν "τμημα" του επιφανειακου στοιχειου...

 

Λυνει πλακες (δεν υπαρχουν την περιπτωση μου), μετα το χωρικο που αποτελειται απο δοκους και υποστυλωματα και μετα κανει κανονικα διαστασιολογηση ολων των στοιχειων...

 

Οποτε η αναλυση ειναι εκτος παραγματικης κατασκευης...

 

Μονο γιαυτο το λογο ελεγα να βαλλω q=3.5

Link to comment
Share on other sites

Μα τοιχεια υπογειου εχω βαλλει...

Αλλιως δεν φανταζεται τι βγαζει...

Απλα δεν καταλαβαινει οτι το υποστυλωμα ειναι δεσμευμενο σε ολο το υψος του...και το το διαστασιολογει σαν κανονικο υποστυλωμα...

 

Το πρόβλημα όπως τα λές είναι ότι το fespa δεν λύνει σωστά το τοιχείο σε εκτός επιπέδου σεισμική δράση...

 

Ουτε τα υποστυλωματα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.