Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

Μια έδραση προς σχολιασμό

Λείπει η κονία κάτω από τις πλάκες

 

http://www.michanikos.gr/attachment.php?attachmentid=192&d=1209748683

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτογραφία του Αρη: Αναφαιρόμενος στην πλάκα έδρασης, πώς υπολογίζει κανείς τις ενισχύσεις σύμφωνα με τον Ευροκώδικα? Νομίζω ότι στο Παράρτημα j όπυ υπολογίζονται αυτού του είδους οι συνδέσεις δεν προβλέπονται ούτε λάμες ακαμψιας ούτε περισσότερα των 4 αγκύρια ανα πλάκα έδρασης

 

Παρεπιπτόντως χρησιμοποιώ το πρόγραμμα NEXT, και έχω λύσει πακτώσεις σκυροδέματος- Χαλύβδινου στύλου και για βιομηχανικά κτίρια και για οικίες- γραφεία.

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

3) Για την φωτογραφία του Αρη: Αναφαιρόμενος στην πλάκα έδρασης, πώς υπολογίζει κανείς τις ενισχύσεις σύμφωνα με τον Ευροκώδικα? Νομίζω ότι στο Παράρτημα j όπυ υπολογίζονται αυτού του είδους οι συνδέσεις δεν προβλέπονται ούτε λάμες ακαμψιας ούτε περισσότερα των 4 αγκύρια ανα πλάκα έδρασης

 

Τι προβλέπεται? Εγώ ευρωκώδικά χρησιμοποίησα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άρη, στον Ευροκώδικα, απ' όσο ξέρω, προβλέπεται μόνο πλακα έδρασης, χωρίς λάμες ακαμψίας.... Και τέσσερα , μόνο , αγκύρια. Στο κάτω κάτω οι λάμες ακαμψίας το μόνο που κάνουν είναι να σε απαλλάξουν από ορισμένους ελέγχους που αφορούν την αντοχή της πλάκας έδρασης.

Παλαιότεραέίχα ρωτήσει τον μηχανικό που ανέπτυξε το ΝΕΧΤ γιατί δεν έχει δώσει στο πρόγραμμα την δυνατότητα να λύνει συνδέσεις με περισσότερα των 4 αγκυρίων και με τέτοιες λάμες. Η απάντηση του ήταν οτι δεν προβλέπεται από τον Ευροκώδικα 3 και οτι δεν χρειάζεται, αφού οποιαδήποτε περίπτωση αντιμετωπίζεται με αύξηση του πάχους της πλάκας έδρασης.

Για να λύζουμε την απορία μας θέλουμε το Annex j του Ευρωκώδικα το οποίο δυστυχώς δεν έχει το ΤΕΕ μεταφασμένο

 

Αχιλλέας

 

Συγνωμή για το λάθος, οι συνδέσεις που συζητάμε αναφέρονται στο παράρτημα l και όχι το j όπως λανθασμένα και επανειλλημένως ανέφερα

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

Για μένα έδραση ροπής χωρίς ενισχύσεις δεν είναι έδραση ροπής.

 

Αν θέλω ακαμψία και τα αγκύρια απομακρυσμένα από το υποστύλωμα, τότε θα χρησιμοποιήσω νεύρα.

 

τα πανέλα πως τα τοποθετεις όταν έχεις λεπίδες ακαμψίας?

 

εχεις τα u απ΄εξω εδώ, έτσι? γιατι δεν βλεπω

 

Τα u τα έχω απέξω. Εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.