Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

και αυτά που σου λέω εταιρεία τα'χει κάνει, που έχει ΤΗΝ εμπειρία, στο φινάλε ότι θες κάνε αφου έχεις εμπιστοσύνη στα d του Φ30

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΚΩΣ δεν αναφέρεται συγκεκριμένα σε αγκύρια για την έδραση μεταλλικών υποστυλωμάτων, αλλά για αγκύρωση οπλισμών με αναβολείς. φαντάζομαι ωστόσο ότι την ίδια λειτουργία έχουν. Τα αγκύρια είναι διαμέτρου 30mm και χάλυβα s235, δηλαδή 4.6. τι να σου πω η συγκεκριμένη εταιρεία έχει κάνει πολλά μεταλλικά και φαντάζομαι έχουν την απαραίτητη εμπειρία. Σας ευχαριστώ πάντως και τους δύο.

 

Θα πω το εξής για αυτό το θέμα και δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά στις εταιρείες. Είναι κάτι που προκύπτει από την εμπειρία μου:

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

..edit: M30 & 4.6 δεν μου φαίνονται και τόσο ισορροπημένα μεγέθη μεταξύ τους

 

Προφανώς και δεν είναι. Αν απαιτήται Μ30 τότε κάτι δεν πάει καλά είτε με την διάταξη της έδρασης (περισσότερα αγκύρια και πού) είτε με τα φορτία. Πάντως κατά 99% το Μ30 δεν θα μπορέσουν να το καμπυλώσουν για άγκιστρο στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν δυνατόν να αυξηθεί η ποιότητα του αγκυρίού σε 8.8 ή και μεγαλύτερη για να μειωθεί η διατομή;

Πάντως τα άγκιστρα είναι μεγαλος μπελάς να τα βάλεις μέσα στον κλωβό του οπλισμού.

Εδω εγείρεται και ένα άλλο θεμα... Τα αγκύρια τα τοποθετήτε πρίν ή μετα το σιδέρωμα κολώνας και δοκού?

Εγω προτιμώ αφου έχει τελειώσει ο σθδεράς (τουτ μπετον) αφου ετσι δεν υπάρχει κίνδυνος να μου τα μετακινήσουν.

 

Αχιλλέας

Link to comment
Share on other sites

To 8.8 δεν κάμπτεται ...σπάει

Για την τοποθέτηση συμφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν γίνεται πάντα.

Πάντως και στο καλούπωμα κουνάνε

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές χρησιμοποιείται λείος χάλυβας (s220), ανεξαρτήτως διαμέτρου, οπότε καλό είναι να χρησιμοποιείται η ποιότητα 4.6 που πλησιάζει πάρα πολύ. Κάποιες εταιρίες έχουν αγκύρια και σε καλύτερες ποιότητες, 8.8 κ 10.9 για τα οποία δίνουν και πιστοποιητικά αλλά όπως είπε ο Άρης δεν καμπυλώνουν. Τότε βάζεις πλάκες, l ή upn κ καλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.