Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

Μια χαρά είναι η μελέτη σου και άψογες οι λεπτομέρειες σου.

Πάντα (σχεδόν) μια μελέτη αν την πάρεις στο πιάτο μπορείς να την βελτιώσεις ή να μειώσεις διατομές.

 

 

Το στοιχείο διάτμησης μπαίνει για να αναλάβει την διάτμηση.

Η τριβή μεταξύ πλάκας έδρασης και κονιάματος είναι πολυ μικρή και ολη θα πάει στα αγκύρια

Οκ μπορεί να αντέχουν τα αγκύρια σε συνδυασμό διάτμησης - εφελκυσμού, αλλά γενικώς καλό είναι σε τέτοιες περιοχές να είναι τα πράγματα ξεκάθαρα όπως λέει ο fear.

Ακόμα και μικρο στοιχείο διάτμησης εντος της κονίας εξομάλυνσης να βάλεις κάπως θα λειτουργήσει.

Αν υπάρχει δάπεδο που καλύπτει την κολώνα επίσης λειτουργεί ελαφρυντικά.

 

Κατασκευαστικά πολλά πράγματα μπορεί να είναι φαουλ.

Μας είναι δύσκολα και τα απλά πράγματα, επειδή πολύ απλά δεν έχουμε σωστούς εργάτες να τα παίρνουν με την μια.

 

 

Μπορώ να μου βάλω πόντο?

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά πολλά πράγματα μπορεί να είναι φαουλ.

Μας είναι δύσκολα και τα απλά πράγματα, επειδή πολύ απλά δεν έχουμε σωστούς εργάτες να τα παίρνουν με την μια

 

Ακριβως αυτο...

Αμα σου βγει ο καρκινος για να σου κανουν τα αυτονοητα, κανεις και εκπτωσεις...

 

ΥΓ. σου εβαλα εγω ποντο..

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α τι καλός που είσαι

Σου βάζω και εγώ

χαχαχα

 

Να κόψεις το ποτό και τα ξενύχτια για να γλιτώσεις από τον καρκίνο πρώτα ρεμάλι

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήρθε ακόμα η ώρα να απαιτήσουμε, όλοι οι εργαζόμενοι στο χώρο των κατασκευών να είναι πιστοποιημένοι για το αντικείμενό τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμάσει διατομή CHS ως στοιχείο διάτμησης;

 

Εμεις βάζουμε σχεδόν πάντα στοιχείο διάτμησης στα βάθρα μας.

 

Ελάχιστα κοστίζει, ασφάλεια χαρίζει. :smile:

 

σαν στοιχειο διατμησης το CHS ειναι οτι καλυτερο καθως δεν υπαρχει ασθενης και ισχυρος αξονας

και δουλευει "ισοποσα" ας μου επιτραπει προς καθε διευθυνση

 

ομως το προβλημα του ειναι αφενος η επιλογη μεγαλου παχους διατομης οποτε και ειναι δυσκολο να το βρεις (βλ παχος 20mm) και δεν θες και θηριο διατομη

αντε δλδ να βρεις 159Χ20

 

αφετερου ειναι δυσκολη η πληρωση του εσωτερικου κενου με το κονιαμα.(γινεται αλλα ειναι μερεμετι δυσκολακι)

 

 

αν μου επιτρεπεις να κανω και μερικες παρατηρησεις στην λεπτομερεια που ειδα???

 

το στοιχειο διατμησης που εχεις βαλει ειναι μικρο.

 

1. ειναι μικρο το βαθος που το βαζεις. θεωρω min 200mm εντος του σκυροδεματος, αν υπολογιζεις και τη στρωση κονιαματος(30max) βαζε 250mm

2. το παχος του ειναι μικρο. κατα την ανεγερση αν αυτο χτυπηθει καταλαβαινεις οτι παει για πεταμα

3. απο αισθητικους-διαισθητικους λογους ειναι δυσαναλογα μικρο με τα υπολοιπα

 

δλδ πλακα 40mm (!!!) αγκυρια Μ24 8.8 κιολας!! και μετα ενα 114.3Χ6.3????

 

επιπλεον καλο ειναι στη κατοψη της εδρασης να δειχνεις και την τρυπα που θα αφησεις για να μπει αυτο μεσα

υπολογιζε 25mm γυρω απο το στοιχειο σου και μετα να βαζεις αγκυρια και σε ικανοποιητικη αποσταση.

 

με την ευκαιρια να ρωτησω γιατι επελεξες πλακα 40mm ??

συμβουλη: με τπτ πανω απο 30 εκτος αν ειναι απαραιτητο και με ελεγχο lamellar tearing

 

επιπλεον ΠΑΝΤΑ νευρα στις πλακες

ΠΑΝΤΑ!

 

τελος θα προτεινα να χρησιμοποιεις αγκυρια απο Fe510 και να οριζεις διατομη σε Φ πχΦ30 και οχι Μ24 καθως αυτο σαν προδιαγραφη εχει κι αλλα συνεπακολουθα

και πιθανως να μην αξιζει

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, μπορεί να αξίζει η διαφοροποίηση, βάθρο βάθρο. Αλλά ο κάθε μελετητής χαράζει και τη στρατηγική του. Εμεις σπανιότατα διαφοροποιούμε.

 

Αν σου έχει τύχει ποτέ να αλλάξει στην κατασκευή η θέση του χιασμού και να μεταφερθεί (για λειτουργικούς λόγους) σε διπλανό φάτνωμα, ίσως συμφωνήσεις ότι βολεύει η τυποποίηση του δυσμενούς.

 

'Η σε παλιότερη μελέτη, που καλείσαι να βάλεις χέρι, λες μπράβο στον παλιό συνάδελφο, αν χρειάζεται να εγκρίνεις μια τέτοια μεταβολή όπως προηγουμένως, ή να ελέγξεις αλλαγή χρήσης με δυσμενέστερα φορτία, με τα βάθρα σου θωρακισμένα.

 

Στα βάθρα κατά τη γνώμη μου πρέπει να είμαστε ...large, και στα αγκύρια, και στο στοιχείο διάτμησης κατ στη λαπάτσα (που αν λύσεις μονόπλευρα μπορεί να δεις πράγματα που δεν περιμένεις) και στον τρόπο όπλισης του βάθρου με Π και ένα ...τρυκ στις γωνίες του συνδετήρα) .

 

Αν επιτρέπεται να δώσω ένα σχέδιο

 

Το οποίο μπορεί να κατέβει, αφού έδωσε έναυσμα στην κουβέντα. :smile:

 

Καλά η τεχνολογία με πρόδοσε. Αλλο ήθελα να κάνω, απλως να κατεβάσω το λινκ και άλλο προέκυψε. Δεν πειράζει. 8-)

Edited by thesmeletes
Link to comment
Share on other sites

Α τι καλός που είσαι

Σου βάζω και εγώ

χαχαχα

 

Να κόψεις το ποτό και τα ξενύχτια για να γλιτώσεις από τον καρκίνο πρώτα ρεμάλι

 

Θα σου στειλω σε λιγο φωτογραφικο υλικο..

Να δεις τον καρκινο....

Ρε και αγκαλια να τους εχεις, τη μλκ θα την κανουν....

 

 

με την ευκαιρια να ρωτησω γιατι επελεξες πλακα 40mm ??

συμβουλη: με τπτ πανω απο 30 εκτος αν ειναι απαραιτητο και με ελεγχο lamellar tearing

 

Σου "βγαινει" παντα η πλακα με 30χιλ παχος???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το μη συρρικνούμενο το βάζετε έως τη κάτω παρειά της πλάκας ή να αγκαλιάσει και τις ελεύθερες παρειές της;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καλουπωνεις με ενα τελαρο απο ταβλες (εγω βαζω και βιδες, αυτες του μαραγκου για να κρατανε σφιγμενο το καλουπι, η γρηγορη πηξη και η μικρη διογκωση προκαλουν ρωγμες) εχεις περιορισμο μεχρι 10εκ αντε 12εκ..

Φυσικα στην πλειοψηφια το κενο ειναι αρκετα λιγοτερο,γενικα απο 3-6εκ ή οσο το εχεις προβλεψει , οποτε το καλουπει αρκει για να πας πιο πανω το κονιαμα...

Εγω προσωπικα αφηνω και λιγο υλικο παραπανω, αλλα ειναι ακριβο το ρημαδι και μουρμουριζει αυτος που πληρωνεις..

Αλλα γενικα αν μπει μεχρι την κατω παρεια της πλακας και σε ολη των επιφανεια του βαθρου-στυλου, εισαι οκ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.