Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

Βρε παιδιά, τι λέμε τώρα και το κοσκινίζουμε τόση ώρα....

 

Εννοείται ότι το μεγαλύτερο ποσοστό από το σύνολο των κόμβων στα μεταλλικά έργα, στην χώρα μας (λόγω του τρόπου κατασκευής), είναι ημιάκαμπτοι κόμβοι και αν κάποιος θέλει να κάνει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ μελέτη, ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ, εννοείται ότι πρέπει να τους προσομοιώσει με στροφικά ελατήρια...

 

Υπάρχουν εξειδικευμένα γραφεία, που κάποια από αυτά, ασχολούνται μόνο με αυτό το πράγμα!!...Είναι τόσο σημαντικό για μεγάλα έργα και δεν παίζουμε!..... Αρκεί και μόνο να σας πω ότι η μελέτη των κόμβων είναι επαναληπτική διαδικασία, που έχει πολλά πονοκεφαλιάσματα....

 

Αλλά επειδή τώρα αυτά δεν πληρώνονται με τη σημερινή πραγματικότητα (θέλω να πω παρ' όλο που τώρα πια υπάρχουν τα υπολογιστικά εργαλεία και είναι ευχής έργον να κάνεις τέτοιες μελέτες σε σχέση με το παρελθόν, δυστυχώς οι δουλειές και οι αντίστοιχες αμοιβές δεν υπάρχουν) και επειδή πάντα ως Μηχανικοί πρέπει να δίνουμε λύσεις στα έργα μας και τις μελέτες μας, προσπαθούμε πάντα η προσομοίωσή μας να προσεγγίζει έστω την πραγματικότητα που θα φέρει η κατασκευή μετά....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι στις εδρασεις ειμαστε παντα λιγο large....

 

Σημερα επεσε στα χερια μου μελετη συμμικτου 4 οροφου!!!!!!!!!!

15μ υψους στυλου -- Αγκυρια Μ14!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted: :evil: :evil:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πάντα για ημιάκαμπτες συνδέσεις μιλάμε που είτε προσεγγίζουν την πάκτωση είτε την άρθρωση (συμφωνώ nikoscivil)

 

Αγκύρια Μ14 χμμμμμ ούτε σε μονώροφο αμιγώς μεταλλικό!!

 

Πολύ large μελέτη!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επιθυμώ άρθρωση γιατί υπάρχει υφιστάμενη θεμελίωση η οποία δεν μπορεί να παραλάβει πολλές ροπές. Αντίθετα, δεν έχω πρόβλημα με τις δυνάμεις που προκύπτουν από άρθρωση στη βάση του υποστυλώματος. Δεδομένου ότι η θεμελίωση υπάρχει και επειδή έχω την δυνατότητα να κάνω σχεδόν ότι θέλω στην νέα ανωδομή, γι αυτό ρωτάω, πρακτικά πώς κατασκευάζω άρθρωση, πάντα στα πλαίσια της νομοθεσίας. Το να βάλω δηλαδή κοχλίες εντός του περιγράμματος του υποστυλώματος, το καταλαβαίνω ότι θα λειτουργήσει αρκετά ως άρθρωση, είναι όμως νόμιμο? προβλέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς κανονικά προβλέπεται. Στη διαμόρφωση των συνδέσεων δεν υπάρχει κάτι να απαγορεύεται εκτός βέβαια και αν τις υπολογίσεις λάθος και δε σου επαληθεύονται οι έλεγχοι από τον ευρωκώδικα. Το θέμα των συνδέσεων είναι να σχεδιαστούν υλοποιήσιμες για τον μονταδόρο αλλά και να μεταφέρουν σωστά τα φορτία που καλούνται να παραλάβουν με σαφή και με άμεσο τρόπο (ότι δηλαδή συμβαίνει με έναν κλασσικό φέροντα οργανισμό).

Συνεπώς να διαμορφώσεις την άρθρωση εντός του περιγράμματος που ορίζει η διατομή του υποστυλώματος δεν το απαγορεύει κανένας. Προσοχή χρειάζεται μόνο να λάβεις υπόψη τις διαστάσεις του κλειδιού που θα χρησιμοποιηθεί και του περικοχλίου της αγκυρόβιδας ώστε να μην τις τοποθετήσεις πολύ κοντά στις συγκολλήσεις ή στα ελάσματα  και δεν μπορεί μετά ο εργάτης να κάνει δουλειά!!! (Παρατήρηση η οποία βέβαια ισχύει και στην περίπωση της πάκτωσης)

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι με πειρους.

Το εχω κανει αλλα ειναι δυσκολο κατα την κατασκευη.

Αλλη λυση ειναι να ξεχασεις τα υφισταμενα αγκυρια και να πας σε χημικα αγκυρια εφοσον ο οπλισμος στο επιτρεπει να τρυπησεις.

 

Ο ΕΚ προβλεπει αρθρωτες συνδεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Terry ευχαριστώ για την απάντηση. Έστω ότι πάω σε χημικά, μου φαίνεται δύσκολο να τρυπήσω 70-80 εκ. Και αν αρκούν τα 70-80εκ. Επίσης σε αυτή την περίπτωση φοβάμαι ότι θα έχω αστοχία κώνου σκυροδέματος από τις εφελκυστικές δυνάμεις στην αγκυρόβιδα (ανύψωση κατασκευής). Αυτό βέβαια πρέπει να υπολογιστεί.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς χημικά αγκύρια?

Link to comment
Share on other sites

Και χημικα εχω χρησιμοποιησει.
Δεν απαιτουν τοσο μεγαλα μηκη αγυρωσης.
Πχ τα Μ20 αν θυμαμαι καλα εχουν ελαχιστον μηκος 17εκ, αναλoγα βεβαια και με τo αγκυριο.
Οσο βαθυτερα πας τοσο δεν εχεις θεμα με τον κωνο σκυροδεματος
Αν στο επιτρεπει ο οπλισμος και 70εκ πας ανετα.
Απλα επειδη εισαι σε κομβο θεμελιωσης και μπορει να εχεις αρκετο οπλισμο, βεβαιωσου οτι μπορεις να διανοιξεις οπες.
Σωστο θα ηταν πρωτα να βαλλεις τα χημικα και μετα να μετρησει ο κατασκευαστης για να κοψει τα μελη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπό την προϋπόθεση όμως ότι οι διαστάσεις της βάσης μπετό είναι επαρκείς ώστε να βάλεις χημικό αγκύριο.

Πχ μην ανοίξεις οπή κοντά στην επικάλυψη γιατί πολύ πιθανό είναι μετά να την τινάξει  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.