Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

Κάτι σχετικό με την κουβέντα μας.

 

http://www.modernsteel.com/Uploads/Issues/December_2004/30736_anchor_rods.pdf

 

Δείτε το 12.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας,

 

Αρχικά να σας συγχαρώ και εγώ για την λειτουργία του forum καθώς είμαι νέο μέλος και έχω βοηθηθεί ήδη αρκετά!

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αν κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει μία λίστα με τα βασικά σημεία ελέγχου κατά την επίβλεψη εγκατάστασης Φ.Ο. μεταλλικής κατασκευής και πιό ειδικά σε θεμελίωση γενικής κοιτόστρωσης με ποτήρι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με την κουβέντα μας.

 

http://www.modernste...anchor_rods.pdf

 

Δείτε το 12.

 

εντελως λαθος!! προσωπικη εκτιμηση παντα...

 

τα επιχειρηματα που παραθετει για α)επι τοπου διορθωσεις β)εργατικο κοστος ειναι αστεια!!

 

σε συνδυασμο με το πολυ σωστο που λεει περι ομοιομορφου σχεδιασμου σε οδηγει να βαζεις πλακες υπερμετρα χοντρες παντου! που ειναι το οικονομικο οφελος οεο??

 

αν ειναι να φτασω μετα απο το σχεδιασμο και το fabrication να κανω επι τοπου διορθωσεις .....κλαφτα!

Link to comment
Share on other sites

Κατι σχετικο με το κοστος.

Σε προσφατη κατασκευη, αποφασισα για λογους ομοιομορφιας να μεγαλωσω τις πλακες εδρασες διοτι σε 3-4 στυλους τα αγκυρια ειχαν κουνησει αρκετα και δεν ειχα τα απαιτουμενα e1,e2.

Eτσι ειπα να γινουν ολες οι πλακες 5 εκ περιμετρικα μεγαλυτερες. Συνεπεια??? 700 κιλα παραπανω...!!!!! Πραγματικα δεν το ειχα υπολογισει.

Γτ δεν το εκανα μονο στα προβληματικα υποστυλωματα?? Γτ οσο κανεις διαφοροποιησεις τοσο να κανουν σαλατα στην σχεδιαση, κοπη, μονταρισμα...

 

Φεαρ

Οι αρχιτεκτονικοι περιορισμοι που ανεφερε ο thesmeletes ειναι υπαρκτοι οσον αφορα τις ενισχυσεις..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

το 700κ παραπανω δεν λεει κατι απο μονο του..

 

700 σε 5tn ναι ειναι πολυ! 700κ σε 500tn ειναι αστειο...

 

και για να συνεχισω τη σκεψη μου αυτο που λεω ειναι οτι ειναι πιο οικονομικο να εχεις ομοιομορφα μικρες σε παχος πλακες και νευρα(εξτρα βαρος+δουλεια) παρα ομοιομορφα μεγαλες πλακες

 

το να μην εχεις ομοιομορφες τελικα λεπτομερειες (γενικα) / εδρασεις (ειδικα) οδηγει και σε μεγαλυτερο κοστος

λογω διαφοροποιησης παραγελιας υλικου

και αυξηση εργατικων γιατι πρεπει να αλλαζει συνεχως η λαμαρινα που κοβεται στο μηχανημα

 

και σε πιθανο λαθος (αναλογα με το βαθμο διαφοροποιησης στο συνολο) κατα την κατασκευη απο απροσεξια

Link to comment
Share on other sites

700κιλα σε 70tn...

 

 

και σε πιθανο λαθος (αναλογα με το βαθμο διαφοροποιησης στο συνολο) κατα την κατασκευη απο απροσεξια

 

Αυτο ακριβως.

Εχω ομως παρατηρησει οτι στην περιπτωση αυτοματοποιημενης παραγωγης,αν αυτος που εχει το κοντρολ της σχεδιασης δωσει παρατηρησεις στους συγκολλητες λαθη δεν γινονται. Αν υπαρχει διαφοροποιηση καπου και ο "σχεδιαστης" ειναι περα βρεχει με μαθηματικη ακριβεια θα γινει λαθος

 

 

ΥΓ. Στην προσφορα του ο κατασκευαστης τα ειχε φουσκωσει λιγο, οποτε δεν τον ενοιαξε και πολυ αποτι καταλαβα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για 1% αυξηση. δεν ειναι τπτ σοβαρο. στα ορια του αμελητεου...

 

η διαφοροποιηση προκαλει εξτρα κοστος λογω εξτρα χρονου.

δλδ στην προσπαθεια βελτιστοποιησης προς οικονομια υλικου τελικα γινεται αντιοικονομικο λογω πολυπλοκοτητας

(πχ.επαναληψη βηματων στη βιομηχανοποιηση λογω χρησης πολλων διαφορετικων παχων που θα μπορουσαν να ομαδοποιηθουν σε 2-3 κατηγοριες =>περισσοτερο χρονο =>μεγαλυτερο κοστος)

 

μονο στα χ/δ εχει νοημα κι αυτο γιατι το κοστος υλικου + ανεγερσης ειναι μεγαλο, τα μελη ειναι κατα καποιο τροπο πληρως βιομηχανοποιημενα σαν προιον οποτε η βελτιστοποιηση που σε ριχνει σε 20-25κ/τμ αποδιδει.

 

σε αλλες κατασκευες το να γλυτωσεις 1-2% επι του τοναζ απο τα ελασματα στις λεπτομερειες ειναι για γελια

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχουμε την ευελιξία να διαφοροποιούμαστε ανάλογα με τη μελέτη και τις πιθανολογούμενες συνθήκες κατασκευής.

 

Τίποτα απ' ότι λέμε δεν πρέπει να γίνεται αντιληπτό ως μονόδρομος. Κουβέντα κάνουμε λόγω της ευκαιρίας που μας δόθηκε. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κατι σχετικο με το κοστος.

Σε προσφατη κατασκευη, αποφασισα για λογους ομοιομορφιας να μεγαλωσω τις πλακες εδρασες διοτι σε 3-4 στυλους τα αγκυρια ειχαν κουνησει αρκετα και δεν ειχα τα απαιτουμενα e1,e2.

Eτσι ειπα να γινουν ολες οι πλακες 5 εκ περιμετρικα μεγαλυτερες. Συνεπεια??? 700 κιλα παραπανω...!!!!! Πραγματικα δεν το ειχα υπολογισει.

Γτ δεν το εκανα μονο στα προβληματικα υποστυλωματα?? Γτ οσο κανεις διαφοροποιησεις τοσο να κανουν σαλατα στην σχεδιαση, κοπη, μονταρισμα...

 

Που μωρέ Τerry ;

Ή σε κορόιδεψε ο κατασκευαστής ή έκανες λάθος στους υπολογισμούς.

Από ότι ξέρω στην Κρήτη έχετε default πλάκες έδρασης. Δύσκολα βάζεις πάνω 20χιλ.

 

Ας πούμε ότι έκανες τις πλάκες έδρασης από 500x500 σε 600x600

0,6*0,6 - 0,5*0,5 = 0,11 μ2

Είχες 4 κολόνες.

4*0,11*0,020*7850 = 69,08χλγ.

Βάλε ένα +1 8-) τώρα σαν καλό παιζί.

Εκτός αν άλλαξες την έδραση από 40 κολόνες.

Εφόσον μόνο 3-4 κουνήθηκαν , τις υπόλοιπες 36 δεν έπρεπε να τις μεγαλώσεις.

Και για τις νευρώσεις υπάρχει τρόπος ώστε να μη σε εμποδίζουν στα αρχιτεκτονικά.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.