Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

στοιχειο διατμησης παντα.

 

και κατασκευαστικα δεν ειναι φαουλ εφοσον εχει προβλεφθει (υποθετω αναφερεσαι στο καλουπωμα-σιδερωμα απο κατω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξηγε αν θες, γτ βαζεις το στοιχειο διατμησης..

Επισης το φαουλ ειναι αυτο ακριβως που ειπες..

Οχι οτι δεν μπαινει, απλα ισως δυσκολεψει το αλφαδιασμα των στυλων..

Αν εχει προβλεφθει φυσικα δεν ειναι θεμα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

γενικα ειμαι της λογικης (και τα μεταλλικα εχουν αυτη τη λογικη) "οχι τα παντα σε ενα".

 

και εξηγουμαι..

 

η λογικη του τα παραλαμβανει ολα ενα.

 

ειναι καλο να εχεις ξεκαθαρη τη λειτουργεια του καθε στοιχειου. για ποιο σκοπο προοριζεται, τι του δινεις , τι αντεχει

 

οχι ολα σε ενα τσουβαλι αχταρμα κι οτι βγει.

 

και καλυτερο ελεγχο εχεις και καλυτερη εποπτεια

 

ασε τα αγκυρια να δουλευουν για αυτο που ειναι σχεδιασμενα καλυτερα δλδ εφελκυσμο

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμάσει διατομή CHS ως στοιχείο διάτμησης;

 

Εμεις βάζουμε σχεδόν πάντα στοιχείο διάτμησης στα βάθρα μας.

 

Ελάχιστα κοστίζει, ασφάλεια χαρίζει. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι βαθος το βαζεις???

 

Να υποθεσω οτι αφηνεις οπη στο πεδιλο και πληρωνεις με κονιαμα μη συρικνουμενο???

 

ΥΓ. Εδω και το κονιαμα το κανουν μεσανατολικο...

1 φορα το εβαλε το μπετατζης

2 φορες εχω τσακωθει για να το βαλλουν και τις δυο φορες το εβαλα εγω με ενα εργατη...

Τωρα παλι τσακωθηκα και κατα 90% παλι εγω θα το βαλλω,...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μία απορία. Αν δεν απαιτείται από τα αναπτυσσόμενα εντατικά μεγέθη, ποιος ο λόγος να μπει και ποια η πρόσθετη ασφάλεια που παρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη, μπορεί να αξίζει η διαφοροποίηση, βάθρο βάθρο. Αλλά ο κάθε μελετητής χαράζει και τη στρατηγική του. Εμεις σπανιότατα διαφοροποιούμε.

 

Αν σου έχει τύχει ποτέ να αλλάξει στην κατασκευή η θέση του χιασμού και να μεταφερθεί (για λειτουργικούς λόγους) σε διπλανό φάτνωμα, ίσως συμφωνήσεις ότι βολεύει η τυποποίηση του δυσμενούς.

 

'Η σε παλιότερη μελέτη, που καλείσαι να βάλεις χέρι, λες μπράβο στον παλιό συνάδελφο, αν χρειάζεται να εγκρίνεις μια τέτοια μεταβολή όπως προηγουμένως, ή να ελέγξεις αλλαγή χρήσης με δυσμενέστερα φορτία, με τα βάθρα σου θωρακισμένα.

 

Στα βάθρα κατά τη γνώμη μου πρέπει να είμαστε ...large, και στα αγκύρια, και στο στοιχείο διάτμησης κατ στη λαπάτσα (που αν λύσεις μονόπλευρα μπορεί να δεις πράγματα που δεν περιμένεις) και στον τρόπο όπλισης του βάθρου με Π και ένα ...τρυκ στις γωνίες του συνδετήρα) .

 

Αν επιτρέπεται να δώσω ένα σχέδιο

 

http://www.statika.gr/sxedia/avgi2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αλλα δυο παρατηρησεις αν μου επιτρεπεις..

 

1. Πολυ "στενα" τα αγκυρια με τον οπλισμο. Εγω ειμαι large σε αυτο γτ ξερω οτι στο ποντο δεν παει τιποτα...

2. Καλο το Π αλλα Φ20??? Εχει η τοποθετηση του οπλισμου τη φασαρια της.. Ολα γινονται φυσικα, αλλα αν φαει ο σιδερας 2-3 ωρες σε καθε κολωνα καταλαβαινεις τι θα ακουσεις....

 

 

Ειμαι υπερ της λεπτοδουλειας..

Αλλα αρχιζω και σκεφτομαι και σαν εργατης...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό. :smile:

 

Εκεί στα νότια, θα είναι και πιο επικίνδυνα διότι και ο εργάτης δε σηκώνει και πολλά. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.