Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

@ ...Για παραλληρισμο φανταζομαι πχ. θεμελιο υπογειο με 4μ μπαζωμα...τι θα παθει??

 

Η θεμελιωση μου εναι μεμονωμενα θεμελια (1.2*2μ, περιπου το μισο παταει στο παλιο θεμελιο) και συνδετηρια δοκαρια..

 

Χουβαρντά σε βλέπω... :)

 

ΟΚ, το μόνο που θέλω να πω είναι ότι τα φορτία είναι μικρά, δεν έχει νόημα η κουβέντα. Για παραλληλισμό, μου αρέσουν τα παραδείγματα με οχήματα: Αν παρκάρουν δύο βαρέλες φορτωμένες (38+38=76tn) δίπλα στο υφιστάμενο, θα πάθει τίποτα; Τα θεμέλια που κάνεις είναι θηριώδη, μη μασάς μια... :)

Παρόλα αυτά, εγώ θα προτιμούσα την λύση με το περιμετρικό πελματάκι (υποθέτω ότι όλα τα υποστυλώματα πατάνε στην περίμετρο).

 

Υ.Γ: Θα το φτιάξεις εσύ, ή κάνεις απλώς την μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Αν λυσεις μεμονωμενα τα πεδιλα θα δεις οτι μια χαρα ειναι..Μικροτερα δεν εβγαιναν...

 

ΥΓ. Μελετη "σε συνεργασια" και κατασκευη ΩΣ εγω .... Δεν ειναι κανενα θηριο αλλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

http://img684.imageshack.us/f/8emeliwseis.png/

 

Δεν έχω Πενέλη μπροστά μου για να σας δείξω ακριβώς.8emeliwseis.png

 

 

Τον βολβό εννοείς. Σωστά. Πολύ σωστά. Εγώ είχα κολλήσει στο % δεν πρόσεξα το ° :(

Link to comment
Share on other sites

@ pappos Με τη λυση που ππροτεινεις πρεπει να παω 0.8-1μ μακρια απο το υφισταμενο.
Πάνε και βγάλε επάνω μικρό πρόβολο για να έρθει περασιά με το παλιό. Δηλαδή τράβα τον στύλο μέσα αλλά με το παλιό βγάλε προβολάκι της τάξης 0,30-0.50m.

Αλλά η θεμελίωση γίνεται μόνο έτσι όπως πρότεινα.

 

Τον βολβό εννοείς. Σωστά. Πολύ σωστά. Εγώ είχα κολλήσει στο % δεν πρόσεξα το °
Ναι αγαπητέ μου φίλε και συγκεκριμένα την γωνία που πρέπει να έχουν τα γειτονικά πέδιλα. Από ότι θυμάμαι 30 μοίρες.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Αλλη μια ερωτηση..

 

 

Θεμελιωση με πεδιλα και συνδετηρια..

 

Εχω πεδιλο 1.50*2.00μ. Με μανδυα στη μεση 50*50. Για να ειμαι οικονομικος και για ευκολια τα διαμηκη των συνδετηριων θα τα βαλλω μονοκοματα ανα 2 συνδετηρια...Δεν θελω ομως η ματιση να γινει μεσα στη υποστυλωμα γτ δεν θα χωρανε τα αγκυρια να μπουν...θα μπορουσα τη ματιση να την κανω ακριβως εκει που τελειωνει το υποστυλωμα και για οσο μηκος απαιτειται??

Link to comment
Share on other sites

Τις συνδέσεις τις κάνεις όπου θες. Στην θεμελίωση κρίσιμες περιοχές και απαιτήσεις πλαστημότητας δεν υπάρχουν, κανένα πρόβλημα. Προτίμησε το μέσο της δοκού, να έχεις φύγει από τα πέδιλα για ευκολία. Μόνο που τα μήκη παράθεσης δεν είναι μικρά (φαντάζομαι θα είσαι στο 68Φ). Προφανώς ο σιδεράς δεν θα το έχει ξανακάνει, θα θέλει λίγη καθοδήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα...Για λόγους ευκολιας θα κανω την παραθεση εξω απο το υποστυλωμα και οχι στη μεση...Μηκος παραθεσης 1.20μ (για Φ18 ).. Του εχω κανει και αναπτυγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση σχετικά με παρατηρήσεις για βάσεις η οποία είναι λίγο άσχετη με αυτά που έχετε σχολιάσει μέχρι τώρα, εντάσσεται όμως σε αυτό το θέμα.

 

Σπάνια βλέπω να τοποθετείται στρώση μη συρρικνούμενου κονιάματος πριν την τοποθέτηση της πλάκας έδρασης.

Τι γνώμη έχετε σχετικά? Στα δικά σας έργα, επιμένετε πάνω στο θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εθεσες ενα σημαντικο προβλημα. Κανονικα πρεπει να επιβαλλεται στον κατασκευαστη και στον ιδιοκτητη με το αναλογο εξτρα κοστος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.