Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδράσεις μεταλλικών υποστυλώματων - Προβλήματα - Προτάσεις


 

Recommended Posts

Καταρχήν για να απαντήσω στον spy1551, δεν έχω το σπασμένο πρόγραμμα απλά την έκδοση Robot Millenium του 2008. Επίσης, νομίζω ότι για ένα HEB300, πάλι το 700χ700, δεν είναι και τόσο μικρό, θα δοκιμάσω όμως και εγώ τη σύνδεση όπως την έκανες. Επίσης, για Μ24, 1000μμ δεν το έχω βρει σε κανένα από τα standards των εταιριών που τα έχουν δουλέψει πολύ. Αν θέλετε μπορώ σας στήλω το standard των αγκυρίων να τα δείτε. Τέλος, κάτι άλλο που κάνει το Robot είναι ότι συνδέει τις ροπές στις δύο κατευθύνσεις ενώ το EC praxis δεν το κάνει για παράδειγμα. Νικ το hef το παίρνει στον έλεγχο κώνου σκυροδέματος από τους τύπους του κανονισμού "design of fastening for use in concrete DD cen1992-4-2", μου το έστηλε ένασ συνάδελφος χθεσ αν θέλετε να σας το στείλω. Τελικά μετά από πολύ κοπο και πόνο, δεν νομίζω ότι το Robot κάνει λάθος τη σύνδεση απλά την λύνει με τον τελευταίο κανονισμό που είναι αρκετά δυσμενής και κάνει έλεγχο για διαξονική κάμψη επίσης με αρκετά δυσμενή τρόπο, κάτι που ο κανονισμός γενικά δεν ασχολείτε στις συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Οταν δεν τοποθετείται κονία κάτω απο την πλάκα εδράσεως και αυτή εδράζεται πάνω στο σκυρόδεμα τι πιθανά προβλήματα ενδέχεται να προκύψουν?

Οι τάσεις που μεταβιβάζονται μπορεί να προκάλεσουν ρηγμάτωση στο σκυρόδεμα λόγω τοπικής δράσης?

Link to comment
Share on other sites

tsofa , Το Robot Millenium 20 , εννοείς.

Όταν είχα αυτή την έκδοση , αντιπρόσωπος ήταν ο Μαραβέας. O ίδιος μου είχε πει ότι είναι προβληματική αυτή η σύνδεση.

Εμένα δεν μου περνάει , ποτέ. Μου βγάζει συντελεστή εξάντλησης από 4 έως 6 για συνδέσεις που περνάνε με άλλους κανονισμούς ( <1).

Στην περίπτωση σου περνάει μάλλον γιατί έχεις μικρά φορτία.

Η διαφορά , σαν τάξη μεγέθους , είναι πολύ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

To Robot Millenium 21 έχω, όχι το 20. Κοιτα, εγώ θα την κάνω την "αυτοθυσια";) και θα πάω την άλλη βδομάδα στην Πολεοδομία θεσσαλονίκης να δω τη σύνδεση με τον στατικό να δουμε τί παίζει. Η' θα με βρίσει και θα μου πει κοπελιά είσαι μηχανικός κάτσε κάντα με το χέρι, ή θα καταλήξουμε πώς πρέπει να το κάνουμε. Το θέμα είναι ότι με το χέρι είναι πολύ δύσκολο να γίνει, ειδικά όταν έχεις ελάσματα δυσκαμψίας και διαξονική κάμψη. Έψαξα στο ιντερνετ μπασ και βρω κανά εξελάκι που το κάνει, αλλά δεν....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι θελω τη βοηθεια σας..

 

Προκειται για επεκταση υφισταμενου καταστηματος (σκελετος απο ΟΣ). Η επεκταση θα γινει με μεταλλικη κατασκευη. Η προσθηκη θα εφαπτεται στο υφισταμενο.

 

Το προβλημα ειναι η θεμελιωση του υφισταμενου κτηριου (πεδιλα και συνδετηρια). Η πανω παρεια του πεδιλου βρεθηκε ακριβως εκει που θελαμε (-0,80μ απο το φυσικο εδαφος).

 

Το ερωτημα ειναι ποσο καλη λυση ειναι το νεο πεδιλο των μεταλλικων υποστυλωματων να πατησει πανω στο υφισταμενο πεδιλο???

 

Δειτε τη φωτο και πειτε μου τη γνωμη σας...

post-5598-131887242304_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κάνεις έτσι.

Θα κατέβεις μέχρι την στάθμη του παλιού πεδίλου και το καινούργιο πέδιλο θα το κάνεις έκκεντρο να εφάπτεται του παλιού.

 

Υπάρχει περιορισμός με το γειτονικά πέδιλα που πρέπει να πληρούν τουλάχιστον τις 30 μοίρες σε κλίση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να τραβήξεις και τα υποστυλώματα λίγο παρά έξω, ώστε τα πέδιλα να είναι κεντρικά; Τι συνολική επιφάνεια καλύπτεις, και πόσα υποστυλώματα έχεις; (για να έχουμε ένα μέτρο της κλίμακας της κατασκευής)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να τραβήξεις και τα υποστυλώματα λίγο παρά έξω, ώστε τα πέδιλα να είναι κεντρικά;

 

Υπάρχει περιορισμός είπαμε στα γειτονικά πέδιλα το ελάχιστο 30 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κάνεις έτσι.

Θα κατέβεις μέχρι την στάθμη του παλιού πεδίλου και το καινούργιο πέδιλο θα το κάνεις έκκεντρο να εφάπτεται του παλιού.

 

Το υποστυλωμα ειναι σε αποσταση 30εκ απο το υφισταμενο κτηριο, δεν μπορω να το παω στη μεση του κτηριο οπως καταλαβαινεις, ακομα και μεχρι τη σταθμη του παλιου πεδιλου να παω, παλι το υποστυλωμα θα ειναι πανω απο το παλιο πεδιλο (σαν θεση μιλαω)..

 

Η προσθηκη ειναι 250τμ, μονοριχτη στεγη, μεγιστο ανοιγμα πλαισιου 9μ (το κτηριο ειναι παραγωνο) και μηκος 22μ. Το μεγιστο θλιπτικο σε υποστηλωμα ειναι 55ΚΝ

 

 

Τα παλια πεδιλα εναι περιπου 1.5-2μ κεντρικα. Αρα το μηκος που με εμποδιζει ειναι περιπου 1μ. Τα νεα πεδιλα ειναι 2μ εκκεντρα απο την πλευρα που εφαπτεται στο παλιο κτηριο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.