Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

6 ώρες πριν, kaimakcalan said:
  • Τί σημαδιακό έχει η 20η Απριλίου?
  • Αυτό που ξέρω είναι οτι όποτε έρχεται ένα ειδοποιητήριο από τόν ΕΦΚΑ (πληρώσω δέν πληρώσω) τό καταχωρώ στά έξοδα τού myData.
  • Τό ειδοποιητήριο γιά τόν Μάρτιο αναμένεται μετά τίς 20 Απριλίου καί θά πρέπει νά πληρωθεί μέχρι τήν ημερομηνία που θά αναγράφει.
  • Επιτέλους! Μόλις σήμερα 18/4/2022 στόν ΕΦΚΑ, ανακάλυψαν τό τροχό. Θά μάς ειδοποιούν καί στό μέιλ μας (αλλά μήν τό παίρνετε καί στά σοβαρά).

Εγώ το εφκα δεν μπορώ να το καταχωρήσω στο mydata άρα μη τρελαθείς δεν περνάμε εφκα περνάμε μόνο έσοδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με τη συμπλήρωση του myDATA.

Την προμήθεια – πέναλτι (αξίας 3 euro + ΦΠΑ 24% ανά μήνα) που με χρεώνει η τράπεζα μου (Τράπεζα Πειραιώς), λόγω μη χρήσης του POS, που καλώς ή κακώς μέχρι τώρα τη δήλωνα στα έξοδα μου άρα και στην περιοδική δήλωση Φ2, τώρα στο myDATA πως την καταχωρούμε και σε ποια κατηγορία (αν και εφόσον την καταχωρούμε)?

Έκανα αναζήτηση παραστατικού μήπως και υπάρχει σχετικό παραστατικό προκειμένου να το χαρακτηρίσω και εν συνέχεια από τις τυχόν επιλογές να δω μήπως και από τα συμφραζόμενα κατέληγα σε ποια κατηγορία μπαίνει αλλά δεν υπάρχει καν κάποιο τέτοιο παραστατικό καταχωρημένο μέχρι τώρα  στο λογαριασμό μου.

Έχει κάποιος συνάδελφος το ίδιο πρόβλημα ή γνωρίζει τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εγώ πέρασα τα έξοδα στο mydata... οι άλλοι που δεν τα περάσαν ακόμα ? πότε θα κάνω χαρακτηρισμό???

Δεν πέρασα ακόμα τα κοινόχρηστα γιατί δεν με δίνει το ΑΦΜ η εταιρία :( 

Έχω και ένα θέμα με το ενοίκιο... το χαρτόσημο δεν μπορώ να το περάσω . εκτός αν έπρεπε να περάσω όλο το ποσό ου ενοικίου..

tip : ΑΦΜ ΕΤΕΑΕΠ  997422717

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα κοινόχρηστα αν δεν υπάρχει κάποια εταιρία πάντως υποτίθεται ότι συμπληρώνουμε ως ΑΦΜ 000000000. Διόρθωση: Βλέπω ότι κατά την εισαγωγή κοινοχρήστου στο mydata (Λήψη παραστατικών Λιανικής --> Κοινόχρηστα) δεν εμφανίζει πεδίο εισαγωγής ΑΦΜ εκδότη, άρα δεν χρειάζεται να δηλώσουμε κάποιο ΑΦΜ για τα κοινόχρηστα.

Σχετικά με το ΑΦΜ ΕΤΕΑΕΠ το έψαχνα κι εγώ χθες αλλά δεν το έβρισκα και νόμιζα ότι είναι ίδιο με του ΕΦΚΑ. Άρα Στις πληρωμές ΕΤΕΑΕΠ παρόλο που δηλώνουμε ΕΦΚΑ ως τύπο παραστατικού θα δηλώσουμε αυτό το ΑΦΜ 997422717 ?

Και ένα άλλο ερώτημα: Σε περίπτωση ενοικίου όπου ο εκμισθωτής δεν είναι εταιρία, είναι ιδιώτης αλλά όχι ένας αλλά δύο πχ 2 συνιδιοκτήτες 50%-50%, θα πρέπει να καταχωρούμε το κάθε ενοίκιο με δύο ξεχωριστές καταχωρήσεις στο mydata ώστε να δηλώνουμε τα δύο ξεχωριστά ΑΦΜ τους και να επιμερίζουμε το ενοίκιο σε 2 καταχωρήσεις αναλόγως των ποσοστών των συνιδιοκτητών? ΔΙαφορετικά θα ήταν ορθό αν βάζαμε όλο το ποσό του ενοικίου σε ένα από τα δύο ΑΦΜ? ή δεν ενδιαφέρει το ΑΦΜ των εκμισθωτών και θα μπορούσαμε να καταχωρούμε όλο το ποσό του ενοικίου με ΑΦΜ 000000000 ?

Edited by jhammer00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

οι λογιστές απ' ότι έχω αντιληφθεί ασχολούνται μόνο με τα έσοδα για 2021 (έσοδα τιμολόγησης, αυτοτιμολόγηση και τίτλοι κτήσης). Με τα έξοδα δεν ασχολούνται για το 2021 και δεν απαιτείται και δεν ασχολούνται ούτε για το 2022 με τα έξοδα καθότι -υποτίθεται- προέχουν τα έσοδα για τα οποία υπάρχουν ακόμα προβλήματα που χρειάζεται να επιλυθούν.

Ένα έσοδο που δε θα το φανταζόμουν είναι οι τόκοι καταθέσεων για το οποίο κατάφερα -μετά βίας και παραθέτω με επιφύλαξη- να βρω τα ακόλουθα:

Είδος παραστατικού: "11.2ΑΠΥ"
Κατηγορία: "1.5 Έσοδα/Κέρδη"
Χαρακτηρισμός: "Λοιπά Έσοδα-Κέρδη"
Ε3: "563"
Φ.Π.Α.: "0%"
Παρακράτηση Φόρου: "15%"

Τώρα για να γνωρίζουμε ανά μήνα πόσο είναι αυτό το ποσό λογικά θα συγκρίνουμε το κατατεθειμένο -ανά λογαριασμό- ποσό της τελευταίας ημέρας του προηγούμενου μήνα μέχρι την τελευταία ημέρα του τρέχοντος, συνεκτιμώντας εισροές και εκροές ;

    

Edited by Keyser Söze
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάς για λογαριασμό τράπεζας που έχει κεφάλαια της επιχείρησης και όχι του προσωπικού λογαριασμού.....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Keyser Söze said:

Ένα έσοδο που δε θα το φανταζόμουν είναι οι τόκοι καταθέσεων για το οποίο κατάφερα -μετά βίας και παραθέτω με επιφύλαξη- να βρω τα ακόλουθα:  

Οι τόκοι καταθέσεων δεν θα έπρεπε να θεωρούνται επαγγελματικό έσοδο για να καταχωρηθούν μέσω του mydata? Από τι ξέρω μέχρι τώρα δεν τα περνάμε στα έσοδα, ακόμη και αν πρόκειται για τόκους καταθέσεων του επαγγελματικού μας λογαριασμού στην Εθνική

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Keyser Söze said:

Ένα έσοδο που δε θα το φανταζόμουν είναι οι τόκοι καταθέσεων για το οποίο κατάφερα -μετά βίας και παραθέτω με επιφύλαξη- να βρω τα ακόλουθα:

Οι τόκοι καταθέσεων τών προσωπικών μας λογαριασμών (ακόμη καί επαγγελματικών) δηλώνονται διακριτά στή φορολογική δήλωση (Ε1), όπως καί τά κέρδη από λαχεία, λόττο κλπ.

Δέν είναι έσοδα από τήν άσκηση τού επαγγέλματός μας. Επομένως δέν βλέπω τόν λόγο νά τά εμπλέκουμε στό βιβλίο εσόδων - εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Faethon11 said:

Δεν πέρασα ακόμα τα κοινόχρηστα γιατί δεν με δίνει το ΑΦΜ η εταιρία :(

«Εταιρία» φαντάζομαι εννοείς αυτήν που εκδίδει καί συλλέγει τά κοινόχρηστα καί σέ χρεώνει π.χ. 10€ γιά τόν κόπο της. Ωστόσο τό σύνολο τών κοινοχρήστων, γιά τό δικό σου γραφείο, μπορεί νά είναι 100€ (ρεύμα, νερό, καθαριότητα, λάμπες, απολυμάνσεις, ξεβουλώματα κλπ). Τά υπόλοιπα 90€ ποιό ΑΦΜ θά τά χρεωθεί? Τής «Εταιρίας»?

Edited by kaimakcalan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jhammer00 said:

Σχετικά με το ΑΦΜ ΕΤΕΑΕΠ το έψαχνα κι εγώ χθες αλλά δεν το έβρισκα και νόμιζα ότι είναι ίδιο με του ΕΦΚΑ. Άρα Στις πληρωμές ΕΤΕΑΕΠ παρόλο που δηλώνουμε ΕΦΚΑ ως τύπο παραστατικού θα δηλώσουμε αυτό το ΑΦΜ 997422717 ?

Τί είναι τό ΕΤΕΑΕΠ?

Γράφτηκα στόν ΕΦΚΑ τό 2020 καί πληρώνω 204€ κάθε μήνα, που είναι μιά ειδική κατηγορία γιά τούς νέους ελ. επαγγελματίες.

Πρέπει νά γραφτώ καί στό ΕΤΕΑΕΠ? Δέν αρκεί ο ΕΦΚΑ? Ή μήπως αφορά μόνο τούς παλιούς μηχανικούς?

Edited by kaimakcalan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.