Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλημέρα έχω κόψει τιμολόγιο περσινό στο λογιστή μου για την περσινή φορολογική δήλωση , πως και που το περνάμε στο my data, υπάρχει κάποιο παράδειγμα για την συγκεκριμένη περίπτωση ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, panosges said:

Καλημέρα έχω κόψει τιμολόγιο περσινό στο λογιστή μου για την περσινή φορολογική δήλωση , πως και που το περνάμε στο my data, υπάρχει κάποιο παράδειγμα για την συγκεκριμένη περίπτωση;

Δέν καταλαβαίνω. Διευκρίνισε:

  1. Εξέδωσες εσύ ΤΠΥ στό όνομα τού λογιστή σου επειδή έκανες π.χ. τήν ανακαίνιση τού σπιτιού του?
  2. ή εξέδωσε αυτός ΤΠΥ γιά τίς λογιστικές υπηρεσίες που σού προσέφερε?

Τό παραστατικό εκδόθηκε τό 2021 ή φέτος?

Η προθεσμία στό myData γιά παραστατικά που εκδόθηκαν τό 2021, λήγει (μετά από παράταση) στίς 15/6/2022.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, kaimakcalan said:

Δέν καταλαβαίνω. Διευκρίνισε:

  1. Εξέδωσες εσύ ΤΠΥ στό όνομα τού λογιστή σου επειδή έκανες π.χ. τήν ανακαίνιση τού σπιτιού του?
  2. ή εξέδωσε αυτός ΤΠΥ γιά τίς λογιστικές υπηρεσίες που σού προσέφερε?

Τό παραστατικό εκδόθηκε τό 2021 ή φέτος?

Η προθεσμία στό myData γιά παραστατικά που εκδόθηκαν τό 2021, λήγει (μετά από παράταση) στίς 15/6/2022.

Ο λογιστής έχει έκδοση ΤΠΥ του 2021 εγώ που και πως θα το καταχωρήσω ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σχετικά με τα έξοδα του 2021 πρέπει να κάνουμε κάτι με αυτά που μας έχουν διαβιβαστεί (να τα χαρακτηρίσουμε)? επίσης πρέπει να καταχωρίσουμε όσα δεν μας έχουν διαβιβαστεί (π.χ. ΕΦΚΑ)?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, panosges said:

Ο λογιστής έχει έκδοση ΤΠΥ του 2021 εγώ που και πως θα το καταχωρήσω ;

Αφού τό εξέδωσε τρίτος καί μάλιστα ο λογιστής σου, θά τό βρείς έτοιμο μέσα στό myData. Υποτίθεται οτι τό έχει περάσει αυτός που τό εξέδωσε. Εσύ τό μόνο που χρειάζεται νά κάνεις είναι νά μπείς στό myData, νά τό εντοπίσεις καί νά τό Χαρακτηρίσεις. Λεπτομέρειες γιά τόν χαρακτηρισμό δέν μπορώ νά σού δώσω γιατί κι εγώ πάω ψάχνοντας.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

σχετικά με τα έξοδα του 2021 πρέπει να κάνουμε κάτι με αυτά που μας έχουν διαβιβαστεί (να τα χαρακτηρίσουμε)? επίσης πρέπει να καταχωρίσουμε όσα δεν μας έχουν διαβιβαστεί (π.χ. ΕΦΚΑ)?

Τίς εισφορές στόν ΕΦΚΑ, δυστυχώς ακόμη, τίς καταχωρούμε (καί τίς χαρακτηρίζουμε) εμείς. Φυσικά χαρακτηρίζουμε καί όλα τά άλλα έξοδα τού 2021. Διαγράφω αυτό που έγραψα. Μάλλον καταχωρούμε μόνο τά έσοδα, όπως έγραψε λίγο πιό κάτω καί ο John_Smith. Η προθεσμία, πάντως, λήγει 15/6/2022.

Edited by kaimakcalan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

σχετικά με τα έξοδα του 2021 πρέπει να κάνουμε κάτι με αυτά που μας έχουν διαβιβαστεί (να τα χαρακτηρίσουμε)? επίσης πρέπει να καταχωρίσουμε όσα δεν μας έχουν διαβιβαστεί (π.χ. ΕΦΚΑ)?

Όχι, για το 2021 διαβιβάζονται τα δεδομένα εσόδων τιμολόγησης, εξόδων αυτοτιμολόγησης και τίτλων κτήσης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια ερώτηση ακόμα:

ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που νοικιάζω ως κατοικία (το γραφείο είναι αλλού) είναι εταιρεία. Είδα στο MyData μου ότι η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος καταχώρισε (με ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου το ΑΦΜ μου) παραστατικό με χαρακτηριστικά:

Είδος παραστατικού: Ειδικό στοιχείο (Έσοδο) - Απόδειξη είσπραξης 

Τύπος παραστατικού: Ενοίκια - Έσοδο

1. είναι σωστή η καταχώριση που έγινε από την ιδιοκτήτρια εταιρεία?

2. επειδή δεν πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη (είναι κατοικία), πώς πρέπει να χαρακτηρίσω τα μηνιαία παραστατικά που καταχωρεί η ιδιοκτήτρια εταιρεία?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που νοικιάζω ως κατοικία (το γραφείο είναι αλλού) είναι εταιρεία. Είδα στο MyData μου ότι η ιδιοκτήτρια εταιρεία του διαμερίσματος καταχώρισε (με ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου το ΑΦΜ μου) παραστατικό με χαρακτηριστικά:

Είδος παραστατικού: Ειδικό στοιχείο (Έσοδο) - Απόδειξη είσπραξης

Τύπος παραστατικού: Ενοίκια - Έσοδο

1. είναι σωστή η καταχώριση που έγινε από την ιδιοκτήτρια εταιρεία?

2. επειδή δεν πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη (είναι κατοικία), πώς πρέπει να χαρακτηρίσω τα μηνιαία παραστατικά που καταχωρεί η ιδιοκτήτρια εταιρεία?

Τό ζήτημα δέν είναι μόνο πώς θά τό Χαρακτηρίσεις. Ένα άλλο ζήτημα είναι καί πώς τό εξαιρείς από τά έξοδά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.