Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχουμε υποχρέωση να υποβάλλουμε τις ΜΥΦ (εικόνα) για το 2023, δεδομενου οτι περνάμε όλες τις αποδείξεις και τα τιμολόγια αναλυτιkά στο myDATA?

Ευχαριστώ.

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, dib said:

Έχουμε υποχρέωση να υποβάλλουμε τις ΜΥΦ

Δεν υφίσταται —πλέον— αυτή η υποχρέωση, για τον λόγο που αναφέρεις στη δημοσίευσή σου.

Edited by Σερίφης
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το εξής πρόβλημα: έκοψα ΤΠΥ μέσω του timologio αλλά δεν διαβιβάστηκε αυτόματα στο mydata όπως συνήθως. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω; έχω στείλει mail σε ΑΑΔΕ αλλά δεν έχω πάρει απάντηση

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, itisjustonlyme said:

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

Το διαβιβάζεις εσύ μέσω της πλατφόρμας καταχώρησης παραστατικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι,

μπλοκάκι & υπάγομαι ασφαλιστικά στην παραγρ.9 άρθρο 39.

ο λογιστής μου υποστηρίζει οτι τις ασφαλιστικές εισφορές πρέπει να τις βάζω και ως "Κρατήσεις" όταν καταχωρώ το τιμολόγιο εσόδων στην ειδική φόρμα καταχώρισης (ώστε το τελικό ποσό που εμφανίζεται να είναι το ίδιο με αυτό που μπαίνει κάθε μήνα στην τράπεζα)

αλλά ΚΑΙ να τις περνάω σαν έξοδα ώστε να μπορούν να καταχωρηθούν αντιστοίχως και στο Ε3 και έτσι να εκπέσουν από το φορολογητέο εισόδημα (ενόψει μάλιστα του κλειδώματος του Ε3 που αναμένεται).

Σκέφτομαι να το κάνω γιατί μέχρι τώρα περνούσα τις ασφ.εισφορες μόνο ως "Κρατήσεις" και αυτό δεν μπορεί κάπως να το "διαβάσει" το Ε3 και να εκπέσουν αυτόματα από το φορολογητέο.

 Εσείς τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Engineer88 said:

τις ασφαλιστικές εισφορές πρέπει να τις βάζω και ως "Κρατήσεις" […] αλλά ΚΑΙ να τις περνάω σαν έξοδα

Όπως αντιλαμβάνεσαι, αυτό είναι —εντελώς— λανθασμένο.
Οι επιλογές που έχεις είναι τρεις.
Καταχώρηση ως κρατήσεις· καταχώρηση ως έξοδα· καταχώρηση, στα έσοδα, απευθείας του ποσού που προκύπτει μετά την αφαίρεση των κρατήσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ο προβληματισμός είναι ο εξής:

1) Aν περαστούν μόνο ως "Κρατήσεις" τότε δεν εμφανίζονται πουθενά στο Ε3 και δεν εκπίπτουν από το φορολογητέο (παρα μόνο αν το διορθώσεις εσύ χειροκίνητα). 

2) Αν περαστούν ως έξοδα (και όχι ως Κρατήσεις) τότε εκπίπτουν στο Ε3 αλλά το ποσό που καταγράφεται στο τιμολόγιο εσόδων στο Mydata οτι εισέπραξες δεν είναι το πραγματικό (αυτό που μπαίνει στην τράπεζα).

3) Aν καταχωρίσεις στα έσοδα απευθείας το τελικό ποσό που προκύπτει μετά την αφαίρεση των κρατήσεων, τότε έχεις απόκλιση ανάμεσα στα έσοδα στο MYDATA και σε αυτά που ήδη έχει υποβάλει ο εργοδότης (βεβαίωση αμοιβών), στα οποία δεν περιλαμβάνεται η κράτηση του ΕΦΚΑ.

Όσο το Ε3 είναι ακόμα ανοιχτό και μπορούμε να διορθώνουμε τις αποκλίσεις αυτές εντάξει. Αν κλειδώσει όμως και αντλεί τα στοιχεία μόνο από το mydata, τότε νομίζω θα υπάρξει θέμα   

Edited by Engineer88
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.