Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

@Pavlos33Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση.

2 hours ago, Pavlos33 said:

@The_Bl4ck_Sheep Καταρχάς, το δικαίωμα υψούν το οποίο όπως λες έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας, αποτελεί ξεχωριστό εμπράγματο δικαίωμα το οποίο μεταβιβάζεται αυτοτελώς, όπως μεταβιβάζεται για παράδειγμα μια οριζόντια ιδιοκτησία. Ο πελάτης σου, όταν μεταβιβάσει το διαμέρισμα, θα μεταβιβάσει και το δικαίωμα υψούν (δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή, αν το δικαίωμα υψούν μπορεί να υλοποιηθεί);

Αυτό είναι ξεκάθαρο

 

2 hours ago, Pavlos33 said:

 Κάθε κατασκευή ελέγχεται .... ανασύστασης. Ούτε καν.

Έχω όλα τα στοιχεία του φακέλου της ΟΑ. Ανεβάζω τώρα τη κάτοψη ΟΑ και την υφιστάμενη κατάσταση. Με κόκκινο (διαγραφή) οι τοίχοι που δεν υπάρχουν, με πράσινο (διαγράμμιση) το ένα wc που δεν υπάρχει και με κίτρινο το διαφορετικό κούφωμα. Οι διαστάσεις εντός και εκτός της κατασκευής συμπίπτουν και τις παραλείπω.

Σε κάθε περίπτωση, είναι τόσο περίπλοκη η ενημέρωση μιας παλιάς έντυπης άδειας γενικά ή στη παρούσα περίπτωση που υπάρχουν τα θέματα που προανέφερα (αλλαγές στην όψη στην αρχική ΟΑ και όχι στην "δική" μου κλπ) είναι προτιμότερο να πιάσουμε μόνο το ίδιο το διαμέρισμα για να γλιτώσουμε τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά παραβάσεις ΔΕΝ υπάρχουν (εκτός της μιας μπαλκονόπορτας) και δεν έχω καταλάβει πόσο αυτές οι διαφορές αφορούν το πνεύμα των αυθαιρεσιών της Κατηγορίας 1.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας...

κατοψη2.jpg

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης και μια αλλαγή θέσης (;) ή διαστάσεων εξωτερικής μπαλκονόπορτας. Βάζεις μια παράβαση αναλυτικού σε υπαγωγή και έτσι καθάρισες. Επισυνάπτεις την κάτοψη που ετοίμασες και έτσι έχεις όλα τα στοιχεία για να κάνεις την ΗΤΚ και να εκδώσεις το ΠΠΗΤΚ. Αναφέρεις παραπάνω " είναι προτιμότερο να πιάσουμε μόνο το ίδιο το διαμέρισμα για να γλιτώσουμε τα υπόλοιπα". Τα υπόλοιπα ποια είναι; Υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε. Η χθεσινή μέρα ήταν εργοταξιακή και άργησε πολύ να τελειώσει..

15 hours ago, Pavlos33 said:

 Αναφέρεις παραπάνω " είναι προτιμότερο να πιάσουμε μόνο το ίδιο το διαμέρισμα για να γλιτώσουμε τα υπόλοιπα". Τα υπόλοιπα ποια είναι; Υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες;

Είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα ότι στο δώμα, εκτός από απόληξη, κατασκευάστηκαν και οι εξώστες του επόμενου ορόφου αλλάζοντας έτσι την ΟΨΗ, ενώ αλλαγή στην όψη υπάρχει και στο Ισόγειο αλλά αυτό κατασκευάστηκε με άλλη ΟΑ, οπότε και είχα τον ενδοιασμό αν μπορώ με μια ενημέρωση να τα κλείσω αυτά και κατά πόσο αν έκανα ενημέρωση, θα έπρεπε να δείξω την κατάσταση του ΙΣΟΓΕΙΟΥ (λογικά θα έπρεπε γιατί η ΟΨΗ της "δικής" μου ΟΑ τη περιλαμβάνει..).

https://www.michanikos.gr/forums/topic/6227-ενημέρωση-φακέλου-αδείας/?do=findComment&comment=1180502

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα, να περιοριστείς μόνο στο προς μεταβίβαση διαμέρισμα τακτοποιώντας το, εκτός και αν ο πελάτης επιθυμεί και πληρώνει φυσικά, να τακτοποιηθεί όλο το ακίνητο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Έγινε Αναθεώρηση έντυπης άδειας και ολοκληρώθηκε ο Μεταγενέστερος Έλεγχος Φορολογικών. Εκδόθηκε το ΠΕΚ και θεωρήθηκε η έντυπη Ο.Α. κάτι που πήρε 9 μήνες περίπου και σε αυτό το χρονικό διάστημα οι ιδιοκτήτες μεταβίβασαν το ισόγειο στην κόρη και τον όροφο στον γιο. Στην Πολεοδομία με συμβούλευσαν να κάνω ενημέρωση των ιδιοκτήτων πριν την έκδοση Βεβαίωσης Σύνδεσης με Δίκτυα. Στο σύστημα πως θα το κάνω αυτό; Όταν επιλέγω πράξη σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής δεν μου δίνει το δικαίωμα. Θα πάω από το Νέες Πράξεις και θα κάνω ενημέρωση έντυπης άδειας και θα παραβλέψω την Αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

@libras7 είναι λάθος να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή πλέον στην αρχική άδεια αφού έχει γίνει αναθεώρηση.

Θα πρέπει να κάνεις ενημέρωση φακέλου της τελευταίας συσχετισμένης πράξης, δηλαδή του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών, επιλέγοντας πράξη σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ppanag said:

@libras7 είναι λάθος να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή πλέον στην αρχική άδεια αφού έχει γίνει αναθεώρηση.

Θα πρέπει να κάνεις ενημέρωση φακέλου της τελευταίας συσχετισμένης πράξης, δηλαδή του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών, επιλέγοντας πράξη σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής 

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μου δίνει το δικαίωμα μόνο για Αναθεώρηση ή ΒΟΔ

Link to comment
Share on other sites

Και η ενημέρωση φακέλου ηλεκτρονικής πράξης, αναθεώρηση είναι χωρίς μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών του ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω αναλάβει μια περίπτωση για ΗΤΚ. Στην αναζήτηση του φακέλου από την πολεοδομία, μου έδωσαν βεβαίωση απώλειας, ωστόσο υπήρχαν κάποια σχέδια από την αναθεώρηση της άδειας (τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, ξυλότυποι και κατόψεις), λείπει όμως η κάτοψη του ορόφου που μας αφορά. Από επικοινωνία μου με την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ανασύσταση φακέλου, από τη στιγμή που υπάρχουν ήδη αρκετά σχέδια και μελέτες της Άδειας.

Σκέφτομαι να προχωρήσω με ενημέρωση Έντυπης Άδειας, υποβάλλοντας νέο σχέδιο κάτοψης του διαμερίσματος του ορόφου που λείπει και στη συνέχεια να προχωρήσω στην Ηλεκτρονική Ταυτότητα.

Το θεωρείτε σωστό; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να ανοίξεις την ακτίνα έρευνας της χαμένης κάτοψης. Για παράδειγμα, σε πολλές πολυκατοικίες του παρελθόντος συντάσσονταν κάτοψη τυπικού ορόφου . Στις παλαιότερες πολυκατοικίες σχέδια άδειας και σύστασης-συμβολαίων ήταν τα ίδια. Οπότε, έρευνα και σε συμβόλαια, ιδιοκτήτη ή άλλων συνιδιοκτητών. Έρευνα, σε συνιδιοκτήτες μήπως κάποιος έχει το ζητούμενο εγκεκριμένο σχέδιο. Έρευνα, από τον ιδιοκτήτη αν πήρε δάνειο και το έδωσε στην τράπεζα ή ακόμη και σε άλλους. Αν στο τέλος δεν βρεθεί σχέδιο, η διαδικασία λέγεται ανασύσταση φακέλου. Αυτό που θέλεις δεν γίνεται με ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.