Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

 

θέλω να κάνω μια ερώτηση για το ΕΣΠΑ (Επιστήμονες-Ελεύθεροι επαγγελματίες). Λοιπόν, σε αυτό το πρόγραμμα συμπεριλαμβάνεται η ειδικότητα με ΚΑΔ 71123400 για αποτύπωση επιφανειών με την οποία έχω κάνει κι εγώ έναρξη εργασιών στην εφορία της περιοχής μου, το 2006.

 

Μέχρι τον Μάιο ήμουν εγγεγραμένος στο ΤΕΒΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά από τον Μάιο και ύστερα εγγράφηκα στο ΙΚΑ αφού προσλήφθηκα από ιδιωτική εταιρεία. Βέβαια διατηρώ την ιδιότητά μου και δεν δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στην εφορία.

 

Με αυτούς τους όρους και δεδομένου δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο εισόδημα τα προηγούμενα χρόνια (έκανα μεταπτυχιακό και δούλευα παράλληλα), πιστεύετε ότι δικαιούμαι επιχορήγησης χρημάτων από το ΕΣΠΑ? Πιστεύετε ότι το ΙΚΑ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα? το ποσό της αίτησης θα είναι περί τα 10.000 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,

Ταξιδευτής.

 

 

Νομίζω πωε δεν εισαι 100% κομμένος. Το 1ο βήμα, ειναι να δεις ο ΚΑΔ που εχεις δηλώσει σε τι ΚΑΔ αντιστοιχεί με τους νέους κΑΔ 2008.

 

Οσο αφορά την εργασία σου, από οτι καταλαβαίνω έχεις και μισθωτη εργασία σε ΙΚΑ, και ανοικτα βιβλία ελευθερου επαγγελματία. Αυτό καταρχάς δεν ειναι απαγορευτικό, αρκει όμως να εχεις εισοδήματα ως ελευθερος επαγγελματίας. Θα σε ρίξει βεβαια στα κριτηρια.

(Αν πχ εχεις 15.000 σαν μισθωτος και 1.000 σαν ελευθερος, ξεχνα το)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

Η λογίστριά μου με ενημέρωσε ότι δεν έχει σημασία ο ασφαλιστικός φορέας αλλά πότε και ως τι έκανα έναρξη επαγγέλματος. Ο ΚΑΔ μου όπως είπα και πιό πάνω είναι μέσα στις επιχορηγούμενες ειδικότητες και από την ΕΣΠΑ μου είπαν ότι αρκεί να διατηρώ τα στοιχεία της ατομικής επιχείρησης. Με τα προαναφερθέντα πιστεύετε ότι τα διατηρώ?

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικές ερωτήσεις μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά στις διευθύνσεις : [email protected] - [email protected]

 

και τηλεφωνικά στα τηλέφωνα (Ώρες 09.30-17.00):

 

210 3375938

210 3375939

210 3742068

210 3742071

210 3742075

210 3742082

210 3742083

210 3742086

 

από http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=139

 

Γιατί συνειδητοποιώ ότι κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν τα έντυπα - το να μην τα κατανοούν ούτε μπορώ (και θέλω) να το διανοηθώ.

 

Προσέχτε τις ερωτήσεις σας! Επιστήμονες άμθρωποι είστε!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ άτι σαν νέος μηχανικος? λοιπόν μέσα στην προκήρυξη αναφέρει πως το τελευταίο έτος δεν πρέπει να υπάρχει μεταβολή! εγώ μόλις μετακόμισα και πρέπει να κάνω μεταβολή έδρας!!!!λέτε να χάσω την επιδότηση???

Link to comment
Share on other sites

προς sigio

 

μα ο ΚΑΔ μου δεν έχει αλλάξει, παραμένει ο ίδιος, σαν τοπογράφος μηχανικός δούλευα πριν, σαν τοπογράφος μηχανικός δουλεύω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτόν τον οδηγό που έκανε ο συνάδελφος frightnight: Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σχέση εξαρτημένης εργασίας (εφόσον αναφέρεις για ΙΚΑ) και άρα δυστυχώς εξαιρείσαι από όσο κατάλαβα. ...

 

 

Δεν αναφέρει πουθενά ότι εξαιρείσαι .. Κάτι τέτοιο το έγραφαν πριν βγει η επίσημη Υπουργική Απόφαση..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Νομίζω ότι αυτό που θα ρωτήσω δεν έχει συζητηθεί.

Ο συνεργάτης μου έκανε έναρξη επαγγέλματος το 2008, τη χρονιά δηλαδή που δεν είχε "βγει" η επιδότηση από το ΟΑΕΔ. Έκανε φέτος τα χαρτιά του στο ΟΑΕΔ και κατά ένα περίεργο τρόπο εγκρίθηκε η προτασή του.

Τώρα λοιπόν πήρε φόρα και κάνει αίτηση και για το συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Θεωρείτε ότι η μία επιδότηση αναιρεί την άλλη ή είναι ανεξάρτητη?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην αιτηση υποβολης απαιτειται να αναφερει αν εχει παρει αλλη επιδοτηση, απο ποιο φορεα και αν ειναι σε εξελιξη.

Ας τα δηλωσει και βλεπει. Δεν υπαρχει καπου γραμμενο οτι θα κοψουν οσους ειναι και σε αλλο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.