Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

@gez κ cna

 

Σήμερα έφαγα το πρωινό μου για αυτή την !@#$%μένη !@#$%^όλα !@#$%^& *&^%$#$# *&^%$%^& β%^*&(*(^%$$ ξεσκισμένη μακακία.

 

Εφ' όσον στην εφορεία με αντιμετώπισαν σαν πίθηκο,πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργεί μια χαρά η υπηρεσία,έκανα Μ2,αλλάζοντας το 71.12.00.00 από κύρια σε δευτερεύουσα κ προσέθεσα το 71.12.11.00 ως κύρια.

 

Στο αποδεικτικό,φαίνεται ως έναρξη του 71.12.00.00 η 1/12/2008 κ του 71.12.11.00 η 14/9/2009.

 

Επιβεβαιώστε τί κάνατε εσείς παρακαλώ.

 

Αν δεν υπαχθώ στο πρόγραμμα θα γίνει ζημιά.......έχασα την επιδότηση για νέους μηχανικούς πριν από 7 χρόνια λόγω @#$%^& @#$%^& @#$%^ @#$%στη εργοδότη,τώρα αυτή ΔΕΝ ΤΗ ΧΑΝΩ,κ ας βγαίνει για να σε κάνει να ξοδέψεις με το ζόρι.......

 

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα κάνω αντίστοιχα με τον zavi, χωρίς να κάνω αλλαγές ανάμεσα σε κύριες/δυτερέυσουσες (δεν χρειάζεται), και θα βάλω το 71-12-19-03.

Δεν ξέρω όμως αν έχει σημασία η αιτία μεταβολής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά έκανα ανάλυση με προσθήκη δευτερευουσών την ανάλυση του 71.12.00.00 . Δεν άλλαξα την κύρια δραστηριότητά μου η οποία παραμένει η 71.12 . Το faq του ΕΣΠΑ αναφέρει ότι επιδοτούνται και δευτερεύουσες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

[email protected]

 

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις και τι θα βάλεις ως τρέχουσα έναρξη,γιατί για το εσπα(απο ΚΥΑ) δέχονται τρέχουσα έναρξη μέσα στο 2009 μόνο αν αυτή έχει διακοπεί πάλι μέσα στο 2009

 

28/08/09 σελ.9 άρθρο 8(β)

"""β) οι αιτήσεις έναρξης (πλην επανέναρξης δραστηριότητας που έχει διακοπεί εντός του 2009)/επέκτασης/μεταβολής δραστηριότητας να έχουν γίνει πριν την 01/01/2009. Δεν περιλαμβάνονται οι δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008."""

 

δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι αυτοι θέλουν να μην υπάρχει μεταβολή δραστηριοτήτων

Link to comment
Share on other sites

@frightnight

 

Αυτό που μόλις είπες μου φαίνεται κινέζικο.Εϊπα 50 φορές στον προιστάμενο τί ***** θέλω,''ανάλυση'' ΚΑΔ κ μου το έφτιαξε αυτός.Δεν ξέρω αν είναι σωστό που έκανα την 71.12.00.00 ως δευτερεύουσα,αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν επιδοτηθώ για τέτοιο λόγο θα γίνει κακό.

 

Επίσης,να σε ευχαριστήσω θερμά για το χρόνο σου που έκατσες κ έγραψες τον οδηγό συνάδελφε!Εϊσαι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ!

 

sundance μας έκανες να τα κάνουμε πάνω μας από τα γέλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφω την εξειδίκευση μέσω προσθήκης ακριβώς όπως το αναφέρει και το faq του ΕΣΠΑ.

 

Λοιπόν για να τα βάλουμε σε μια σειρά όσον αφορά τα ΚΑΔ και πάντα σε εναρμόνιση με τις οδηγίες του ΕΣΠΑ:

 

1) Ανάλυση του ΚΑΔ σημαίνει ότι πηγαίνω στην εφορία και προσθέτω ως δραστηριότητα τον αναλυτικότερο δυνατόν ΚΑΔ. Δηλαδή αν έχω ως κύρια τον 71.12.00.00 και είμαι πολιτικός μηχανικός προσθέτω όλα εκείνα τα αναλυτικά ΚΑΔ που αντιστοιχούν στις εργασίες που μπορώ να κάνω. Π.χ. προσθέτουμε τις κάτωθι:

α) 71.12.11.00 - υπηρεσίες παροχής τεχνικών συμβουλών

β) 71.12.12.00 - υπηρεσίες μηχανικών για οικοδομικά έργα

γ) 71.12.34.00 - υπηρεσίες επιφανειακής τοπογραφικής αποτύπωσης

 

Όλες οι παραπάνω είναι επιλέξιμες εφ' όσον είναι τμήμα του 71.12.1 είτε ως κύριες είτε ως δευτερεύουσες. Όπες μεθερμηνευόμενον δεν απαιτείται αλλαγή της κύριας δραστηριότητάς μας. Μπορεί να παραμείνει η 71.12.00

 

2) Το μη επιλέξιμο διαδικασιών έναρξης/επέκτασης/μεταβολής αφορά περιπτώσεις συναδέλφων οι οποίοι ουδέποτε είχαν κάνει έναρξη και ως μελετητές. Κάποιος δηλαδή μπορεί να είχε κάνει έναρξη στην εφορία μόνο για κατασκευές έργων πολιτικού μηχανικού (ΚΑΔ 43.κάτι). Αυτός δεν θα είναι επιλέξιμος αν κάνει επέκταση των δραστηριοτήτων του στους ΚΑΔ 71.11 & 71.12.1 ή αν κάνει μεταβολή της κύριας δραστηριότητάς του από την 43.00 (κατασκευές έργων) στην 71.11 ή 71.12.1 . Επίσης δεν είναι επιλέξιμοι όσοι κάνουν πρώτη έναρξη εντός του 2009.

 

Συμπερασματικά: zavi μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί η διαδικασία που ακολούθησες ήταν εντός του πλαισίου ανάλυσης του ΚΑΔ. Όπως είπα και πριν παρόμοια ακολούθησα και εγώ, απλώς δεν άλλαξα την κύρια δραστηριότητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει εναρξη το 2007 με κύρια δρατηριότητα 45210000 :ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΤΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

και δευτερεύουσα 74206000: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΧΕΔΙΩΝ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

και απο τις δύο δραστηριότητες μεχρι τώρα έχω μηδενικο εισόδημα ενώ έχω υποβαλλει κανονικα φορολογική δήλωση.

Μπορώ να είμαι επιλέξιμος?

Τα φώτα σας συνάδελφοι......γιατι μόλις άρχισα να το ψαχνω το θέμα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ zavi

αυτό που με φοβισε λιγο ήταν αυτό

 

Στο αποδεικτικό,φαίνεται ως έναρξη του 71.12.00.00 η 1/12/2008 κ του 71.12.11.00 η 14/9/2009.

 

Δηλαδή cna η τρέχουσα έναρξη πως επηρεάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.