Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Δεν είναι ακριβώς έτσι zavi. Το κωλοΚΑΔ έχει να κάνει με το γεγονός ότι 1) στην Ευρώπη δεν υπάρχει και αρχιτέκτονας και πολιτικός μηχανικός. Τα αρχιτεκτονικά τα κάνει ο αρχιτέκτονας και μόνο τα στατικά ο ΠΜ, τα περιβαλλοντικά ο Μηχ. Περ. κοκ. 2) Το συγκεκριμένο πρόγραμμα επιδοτεί μόνο ατομικές επιχειρήσεις και όχι εταιρίες. Άλλο πρόγραμμα που θα ξεκινήσει να τρέχει επιδοτεί εταιρίες και όχι ατομικές επιχειρήσεις.

3) Το 2013 δεν σταματούν οι επιδοτήσεις αλλά θα αναπροσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να τονίσω την πεποίθηση του συναδέλφου που ασχολήθηκε στην εκδήλωση πως θα επαναληφθούν τα προγράμματα - χαρακτηριστικά θυμάμαι να καθησυχάζει όσους έκαναν πρόσφατα έναρξη (και άρα δεν έχουν εισόδημα) με το ''θα' χετε την ευκαιρία αργότερα''. Τώρα από πού πηγάζει αυτή η σιγουριά...?

 

Και όσον αφορά στους ''έξυπνους'' ευρωπαίους και τους ''κουτοπόνηρους'' νεοέλληνες (αγρότες ή μη) μάλλον ξέραν πού δίναν μέχρι τώρα τις επιδοτήσεις και γιατί. Σα να ταίζεις μπακλαβά κάποιον που γνωρίζεις ότι είναι αλλεργικός στους ξηρούς καρπούς.

 

Αλλά μ' αρέσουν και οι συνωμοσιολογίες εμένα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΜΩΣ

 

Το 2013 επιδοτήσεις ΤΕΛΟΣ.Από κει κ πέρα θα πληρώνουμε το Ρουμάνο κ το Βούλγαρο.Κ πόσες ακόμα επιδοτήσεις μπορούμε να περιμένουμε για μηχανικούς μέχρι τότε?

ΚΑΜΙΑ

Διότι,όλο κάτι απίστευτες δραστηριότητες πιάνει αυτό το ΕΣΠΑ,όπως επιδότηση δανείου για αγορά εξοπλισμού με το πιο διεστραμμένο φιλτράρισμα προυποθέσεων που μπορεί να φανταστεί ανθρώπινο ον.

 

Η τελευταία ευκαιρία για εξοπλισμό είναι αυτό το πρόγραμμα.

 

 

Καλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι θα έχουν πιάσει όλες οι περιφέρειές μας μέχρι το 2013, το 75% του μέσου Ευρωπαϊκού ΑΕΠ ώστε να μην είναι επιλέξιμες για προγράμματα και επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου εδω το Γ'Κ.Π.Σ ηταν μεχρι το 2005-6 και εκατσε μεχρι 2009!!! Το Εσπα και οι επιδοτησεις θα πανε σιγουρα 2χρονια πισω μην πω και παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τυχερός στα ΚΑΔ!!! Είχα το 4521000 Κατασκευή κτιρίων και τεχνικών έργων πολιτικού μηχανικού και 74200000 Δραστηριότητες μηχανικών. Στην αντιστοίχηση των ΚΑΔ από το υπουργείο δεν υπήρχαν αντίστοιχα ΚΑΔ (!) οπότε στο 74200000 έβαλα αυτό που ήθελα για την επιδότηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι zavi. Το κωλοΚΑΔ έχει να κάνει με το γεγονός ότι 1) στην Ευρώπη δεν υπάρχει και αρχιτέκτονας και πολιτικός μηχανικός. Τα αρχιτεκτονικά τα κάνει ο αρχιτέκτονας και μόνο τα στατικά ο ΠΜ, τα περιβαλλοντικά ο Μηχ. Περ. κοκ.

 

Επιμένεις συνάδελφε να σκέφτεσαι φοιτητικά σε περιπτώσεις που δεν ταιριάζει.

 

Το ΕΣΠΑ είναι λεφτά για να κινηθεί η αγορά,δεν είναι κάτι που σου το χαρίζουν με κλειστά μάτια,ούτε αγαθές είναι οι προθέσεις του.....

Στα ''πακέτα ντελόρ'',οι προυποθέσεις ήταν τόσο δυσνόητες,που μόνο υπουργοί με Α.Ε. της πίσω πόρτας κατάφεραν να απορροφήσουν.......

Επειδή έχω διαβάσει 10+ φορές το ''Ευρωπαικοί Ορίζοντες 2007-2013'' για να καταλάβω τί επιδοτούν,κατέληξα στα συμπεράσματα:

 

1.Οι επιδοτήσεις αφορούν ένα απειροελάχιστο ποσοστό του πληθυσμού,με το φιλτράρισμά τους,ΣΕ ΚΑΤΙ Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ε-Σ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ Δ-Ε-Ν Υ-Π-Α-Ρ-ΧΟ-Υ-Ν ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....

2.Δεν έχουν στόχο να ενισχύσουν το μικρό,αλλά το μάγκα που θα ''μαγειρέψει'' τα χαρτιά του

3.Παίρνεις σήμερα λεφτά κ χοροπηδάς,που θα στα πάρουν έτσι κ αλλιώς μεθαύριο,αυτό ακριβώς σημαίνει ''κίνηση της αγοράς,ROTATION''

4.Σε αναγκάζουν να προβείς σε ΊΔΙΑ έξοδα μεγάλου ύψους,που αλλιώς δεν θα έπαιρνες απόφαση να κάνεις.

 

Κ καλά ''θα ξαναυπάρξουν ευκαιρίες'',μην γίνει κανένας πανικός κ κατατεθούν 100.000 αιτήσεις από μηχανικούς.Τους πρώτους τους διώχνουν τώρα με τον ΚΑΔ.

 

Κ λέω εγώ με το φτωχό μυαλό μου:Γιατί να ξοδέψω 4Κ για εξοπλισμό αξίας 12Κ,ενώ μπορώ με 2Κ να τα πάρω όλα από το e-bay?????8-)----------ΜΑ,για να ''είσαι νόμιμος κ κατοχυρωμένος''---------ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!!

 

Anyway,εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους που έχουν ανάγκη,μπας κ αναβαθμιστούμε τουλάχιστον.......

 

Και,cna,σε ευχαριστώ για τον προβληματισμό σου στις αρχικές σελίδες,ήσουν η αφορμή να παλέψω να μπω στο πρόγραμμα με τον @#$%ΚΑΔ.Αν επιδοτηθώ,σου χρωστάω κέρασμα!:D

 

Βρεφική απορία:φορολογείται η επιδότηση,αν ναι πόσο κ με ποιό συντελεστή?:)

 

Σα να ταίζεις μπακλαβά κάποιον που γνωρίζεις ότι είναι αλλεργικός στους ξηρούς καρπούς.

Ε,εντάξει,είχε βάλει κ το χεράκι του ο παπαντρέας...........:lol:

 

ss_sk έγραψες πάντως!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιά σύντομη ερώτηση, στο πεδίο 4 της φόρμας υποβολής:

 

αν κάποιος είναι μόνος του στην επιχείρηση θα πρέπει να συμπληρώσει 1 (ως ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης και μοναδικός που απασχολεί η επιχείρηση) ή θα πρέπει να το αφήσει κενό (εννοώντας ότι δεν απασχολεί κανέναν άλλο)?

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τυχερός στα ΚΑΔ!!! Είχα το 4521000 Κατασκευή κτιρίων και τεχνικών έργων πολιτικού μηχανικού και 74200000 Δραστηριότητες μηχανικών. Στην αντιστοίχηση των ΚΑΔ από το υπουργείο δεν υπήρχαν αντίστοιχα ΚΑΔ (!) οπότε στο 74200000 έβαλα αυτό που ήθελα για την επιδότηση!!!

 

Τον 4521000 με τι τον αντιστοιχισες Αλεξανδρε?

Link to comment
Share on other sites

@Taxideftis: το αφήνεις κενό.

 

@zavi: οι επιδοτήσεις δεν φορολογούνται. Αναφέρονται δε σε ξεχωριστό τμήμα του Ε1 (μη φορολογητέα έσοδα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ξοδέψω 4Κ για εξοπλισμό αξίας 12Κ,ενώ μπορώ με 2Κ να τα πάρω όλα από το e-bay?...

 

Εξακτεμάν...που λέει και ο φίλος μου ο Ντελόρ-ς.

 

φορολογείται η επιδότηση,αν ναι πόσο κ με ποιό συντελεστή?

 

Όχι, οι παντός είδους επιδοτήσεις δε φορολογούνται. Βέβαια (καθότι το συνηθίζεις) μπορεί να υπονοείς τίποτις (και άρα το ερώτημα να είναι ρητορικό) αλλά τώρα μου διαφεύγει. Απαντώ για να μην τρομοκρατηθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.