Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

είναι δύο οι προσφορές με διαφορετικό α/α για το ίδιο προϊόν, και αργότερα θα το αγοράσει αυτος που θα εγκριθεί, αν εγκριθούμε και οι δυο θα το αγοράσει αυτός με το μεγαλύτερο τζίρο ο φόβος μου είναι μην κοπούμε και οι δύο λόγω των κοινών μας στοιχείων

 

ευχαριστώ και συγνώμη για την επιμονή μου

 

Ξαναρωτάω,αυτα τα κοινά σας στοιχεία εχουν να κάνουν και με επωνυμία της ατομικής επιχείρησης;Eκεί είναι το επικύνδινο.

 

Αν δεν έχετε ιδια επωνυμια και παλι είναι λάθος η λογική.

Το ποιος εχει μεγαλύτερο εισόδημα το γνωρίζετε μεταξύ σας.Αυτός θα βαλει τη προσφορα με το τοπογραφικο gps.O αλλος θα βάλει αλλο προιον.Γιατι αν εγκριθείτε και οι δυο και εχετε και οι δυο τα ιδια προιοντα θα τα παρετε δυο φορες;Eκτος αν θελετε να το παρετε διπλο.

 

 

αν εγκριθούμε και οι δυο θα το αγοράσει αυτός με το μεγαλύτερο τζίρο

 

 

Θυμησου οτι απο ΚΥΑ αν εγκριθει μια δαπανη πρεπει να πραγματοποιηθει κιολας,δεν θα παρεις τα λεφτα και μετα θα τα κανεις οτι θες αγοραζοντας αλλα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τι θα γίνει με εμάς που έχουμε κάνει έναρξη ασκήσεως επαγγέλματος λίγο πριν τις 1-1-2009 ( π.χ. 1-12-2008 )? Δεν θέλω να γίνομε κουραστικός αλλά με ενδιαφέρει πολύ, όπως όλους μας πιστεύω εδώ μέσα. Για εμάς υπάρχει κάποιο κοκαλάκι έτσι στη γωνία να γλύψουμε ή όλα πάλι θα τα φάνε οι μεγάλοι? :confused:

Έχω στείλει 2 e-mail στις 2 διευθύνσεις ( [email protected] , [email protected] ) και προσπαθώ μέρες τώρα να τους πάρω τηλέφωνο αλλά πάντα είναι καταλυμένο και αν κάνει ότι καλεί τότε δεν το σηκώνει κανείς. Έχω απελπιστεί .:(

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια, κανένα νέο με τον ΚΑΔ 71120000?

Στο FAQ Νο6 και 7 λέει ότι με την "...προσθήκη και εξειδίκευση ΚΑΔ" γίνεσαι επιλέξιμος!

 

Όμως για την εφορία δεν υπάρχει η παραπάνω ενέργεια. Ή θα σου κάνει προσθήκη ΚΑΔ (άρα μεταβολή μετά τις 1-1-2009) ή θα μπορούσε να σου διορθώσει τον ήδη υπάρχοντα, πράγμα όμως που δεν το κάνει διότι η αντιστοιχία έγινε σωστά. Συγκεκριμένα στην εφορία μου ήπαν ότι δεν θα διορθώσουμε τον ΚΑΔ επειδή έτσι το θέλει το ΕΣΠΑ!

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα είναι στην προιστάμενη και αναμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν δικαιολογούνται εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο γραφείο (πριζάκια, γιοτιπι καλώδια κ.τ.λ.);

 

Πήγα 10-15 σελίδες πίσω και δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ας δείχνει μεταβολή. Το θέμα είναι να μείνει ο 71.12.00.00 σαν κύριος και να μπεί σαν δευτερεύουσα δραστηριότητα ο 71.12.1Χ.00 . Πράγματι δεν υπάρχει σαν δικαιολογία η ανάλυση ή η εξειδίκευση. Απλώς θα δούνε στο ΕΣΠΑ ότι υπάρχει ανάλυση στον Κύριο ΚΑΔ, και θα το προχωρήσουνε. Ακριβώς όπως λέι και στο FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που είχα μόνο τον 71120000 μου ειπε στην στην εφορία οτι δεν υπάρχει εξειδίκευση, και αυτο που μου έκανε ηταν δίορθωση, δηλαδή:

έσβησε τον καδ 71120000 (εναρξη 1/12/2008 του έβαλε λήξη 1/12/2008)

και έβαλε τον 71121100 με έναρξη 1/12/2008.

Βέβαια η δήλωση έγινε χθές, δεν ξέρω αν θα εχω πρόβλημα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που είχα μόνο τον 71120000 μου ειπε στην στην εφορία οτι δεν υπάρχει εξειδίκευση, και αυτο που μου έκανε ηταν δίορθωση, δηλαδή:

έσβησε τον καδ 71120000 (εναρξη 1/12/2008 του έβαλε λήξη 1/12/2008)

και έβαλε τον 71121100 με έναρξη 1/12/2008.

Βέβαια η δήλωση έγινε χθές, δεν ξέρω αν θα εχω πρόβλημα τελικα

 

Και εγώ τα ίδια. (αφού έκανε την βλακεία ο λογιστής. Καλά που του είχα πει να βάλει τον 71.12.13.00 !!!!. Δεν το έκανα μόνος μου!!!)

 

Η διόρθωση μου είπαν στο μητρώο δεν θεωρείται μεταβολή. Ακριβώς τα ίδια με τον φίλο castor_troy.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν δικαιολογούνται εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης στο γραφείο (πριζάκια, γιοτιπι καλώδια κ.τ.λ.);

 

Πήγα 10-15 σελίδες πίσω και δεν βρήκα κάποια σχετική αναφορά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν μπορείς να δικαιολογήσεις την αναγκαιότητά τους σε σχέση με την επένδυση μπορείς να τα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εάν φτάσω τα 7000 ευρώ σε προσφορές και μου εγκριθεί όλη η πρόταση ,μετά μπορώ να κάνω λιγότερη δαπάνη?δηλ.π.χ.απο τις 7000 να εγοράσω εν τέλη αντικείμενα αξιας 4000 ευρώ?και πόσο δεσμευτική είναι η προσφορά σε σχέση με την αγορά?δηλαδή μπορώ να κάνω μεταβολή φυσικού και οικονομικού αντικειμένου χωρίς φυσικά να υπερβαίνω την εγκριθήσα αξία.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.