Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Συζητούσα πρόσφατα με έναν φίλο που ασχολείται με επιδοτήσεις, και φτάσαμε σε ένα δυσάρεστο συμπέρασμα.

Ένας από τους συντελεστές για την αξιολόγηση της πρότασης είναι το ποσοστό καθαρών κερδών από εισόδημα μηχανικού προς το συνολικό φορολογητέο εισόδημα.

 

Οι μηχανικοί πολλές φορές έχουμε έσοδα και από τρίτες δραστηριότητες (π.χ. εμπόριο, σύμβουλοι, κτλ) και παράλληλα δηλώνουμε πολλά έξοδα (αναλώσιμα,ΤΣΜΕΔΕ, κινητό, κτλ). Συνεπώς ο λόγος αυτός είναι πολύ χαμηλός, ιδιαίτερα σε σχέση με τους γιατρούς και δικηγόρους.

 

Μήπως πολύ έχουμε λιγότερες να πάρουμε την επιδότηση σε σχέση με τους γιατρούς και τους δικηγόρους;

 

Ελπίζω να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... σαςπληροφορούμε ότι πράγματι τα εισοδήματα που λαμβάνονται υπόψη για τα κριτήρια Α και Β, είναι του οικονομικού έτους 2009 και 2008 .

 

 

άρα τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν κατά το 208 κ το 2007 αντίστοιχα.........

Link to comment
Share on other sites

άρα τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν κατά το 208 κ το 2007 αντίστοιχα.........

 

 

ετσι για να ξεκαθαριζει κι αυτο.

 

δηλαδη με αλλα λογια οτι δηλωσαμε στη φετινη και περυσινη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sorry αν εχει ξανααναφερθει αλλα δεν το βρηκα καπου σε ολα τα posts οσο και αν εψαξα και sorry αν κανω την ερωτηση σε λαθος topic αλλα ποιο καλα μου πηγεναι να αναφερθει σε αυτο. Εχουμε λοιπον κατι που αναφερεται στο ΤΥΠΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ το οποιο λεει

-Δήλωση ότι η πρόταση δεν έχει ενισχυθεί και σε περίπτωση υπαγωγής της δεν θα ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση της ίδιας πρότασης ή τμήματος αυτής. Το ερωτημα ειναι μπορει καποιος κανοντας τη δηλωση στο ΕΣΠΑ πρωτα και εν συνεχεια το προγραμμα για τον Ο.Α.Ε.Δ. να καταφερει να μπει και στα 2 προγραμματα ή υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτιο στα τηλεφωνα στο ΕΣΠΑ δεν απαντανε και σε mail που εχω στειλει παλι δενε εχουν απαντησει. Ο Ο.Α.Ε.Δ μου ειπε κανε πρωτα την αιτηση σου στο ΕΣΠΑ και μετα εδω. Αλλα απο μερια ΕΣΠΑ δεν ξερω τι γινεται. Καμια προταση κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Και οι απορειες συνεχιζονται .... 1) Εχει καταφερει κανεις να επικοινωνησει τηλεφωνικα ή εστω με mail με το ΕΣΠΑ οχι τιν τεχνικη υποστηρηξη. Και 2ον) Σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη εδρας και μετα να κανω την αιτηση στο ΕΣΠΑ μπορω? Sorry αν εχει ξαναπαντηθει αλλα εχω χασει την μπαλα με τοσα topic και τοσες σελιδες. Και 3) Καμια απαντηση κανεις για την παραπανω ερώτησή μου "-Δήλωση ότι η πρόταση δεν έχει ενισχυθεί και σε περίπτωση υπαγωγής της δεν θα ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση της ίδιας πρότασης ή τμήματος αυτής."

Link to comment
Share on other sites

spat1980.... προσπαθησε λιγο στα τηλεφωνα του ΕΣΠΑ, θα σου σπασουν λιγο τα νευρα αλλα καποια στιγμη θα βρεις καποιο που δεν μιλαει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.