Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

ΝΑ πω και εγω μια απορία, σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος.

 

Πρόκειται συντομα να κανω αλλαγη εδρας - εντόςΑττικής βεβαια και παλι, αλλα σε άλλη ΔΟΥ. Απο οτι ειδα απο τον οδηγό, αυτο δεν συνιοστά μεταβολή καταστασης που να σε πετά εξω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΑ πω και εγω μια απορία, σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος.

 

Πρόκειται συντομα να κανω αλλαγη εδρας - εντόςΑττικής βεβαια και παλι, αλλα σε άλλη ΔΟΥ. Απο οτι ειδα απο τον οδηγό, αυτο δεν συνιοστά μεταβολή καταστασης που να σε πετά εξω, σωστά?

 

zefyre...αφου δεν κάνεις καμια μεταβολή στα ΚΑΔ που έχεις δεν βλέπω λόγο να είσαι εκτός του προγράμματος...

 

Το θέμα που πρέπει να δούμε είναι αν γίνει η μεταφορά έδρας αφού εγκριθεί το πρόγραμμα..

 

Σύμφωνα με το άρθρο 22 στίς "Συχνές Ερωτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης Επιστημόνων – Ελεύθερων Επαγγελματιών" http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140 :

 

 

"22. Τι ισχύει αν πρέπει να γίνει αλλαγή έδρας μετά την υποβολή της πρότασης;

Η επιχορήγηση αφορά στους ΚΑΔ που εμπίπτουν με τους επιλέξιμους ΚΑΔ 2008 του παραρτήματος Β και πληρούν τις προϋποθέσεις του άρθρου 3 της Υπουργικής Απόφασης, ανεξαρτήτως από την έδρα της επιχείρησής τους. Αρκεί, εφόσον η πρόταση επιχορηγηθεί, η επένδυση να πραγματοποιηθεί στο χώρο της έδρας της επιχείρησης. Στην αίτηση θα πρέπει να δηλωθεί η έδρα στην οποία θα πραγματοποιηθεί η επένδυση, επομένως δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς της επαγγ. Έδρας έπειτα από την υποβολή της πρότασης."

 

δηλαδή αν κάποιος για κάποιους λόγους πχ..νοικιάζει εναν χώρο και θέλει να μεταφέρει την έδρα του στο σπιτι του..τι γίνεται τότε? Μήπως γνωρίζει κανένας συνάδελφος παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι έκανα εγώ μήπως βοηθήσει.

Είχα τον ΚΑΔ 74206000 ως πολιτικός μηχανικός.

Πήγα στην εφορία και έκανα αντιστοιχιση ΚΑΔ με νέο ΚΑΔ 71121202 - ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΣΤΑΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΦΕΡΟΥΣΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ.

Η "ημ/νία μεταβολής επιχ." είναι 1/12/08, επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα με το έσπα.

 

Παιδιά, υπάρχει ειδικό έντυπο στην εφορία για τις δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008; ή είναι το ίδιο με το έντυπο των γενικότερων μεταβολών ΚΑΔ;

 

Πρέπει να προσέξω κάτι για να μην θεωρηθεί η αντιστοίχηση σε ΚΑΔ 2008 μεταβολή στο ΚΑΔ μου και άρα να κριθώ ακαταλληλός για την πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ελεγα και εγώ. μεταβολή στα ΚΑΔ δεν εκανα - μονάχα αντιστοίχηση, και μαλιστα επειδη ετυχε να εχω δηλωμένα ΚΑΔ με πληρη ανα[πτυξη τα οποία ειχαν και ιδια περιγραφή, την εκανα ηλεκτρονικά και ξενοιασα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει ειδικό έντυπο στην εφορία για τις δηλώσεις μεταβολής ΚΑΔ 1997 σε ΚΑΔ 2008 βάσει της ΠΟΛ 1133/2008; ή είναι το ίδιο με το έντυπο των γενικότερων μεταβολών ΚΑΔ;

 

Το ίδιο έντυπο είναι. Θα συμπληρώσεις τα βασικά σου στοιχεία (στην πρώτη σελίδα) και στο κουτάκι Αιτιολογία Μεταβολής (αν θυμάμαι καλά) θα γράψεις ''αντιστοίχιση δραστηριοτήτων'' (κάνε και μια επαλήθευση για τον όρο). Στην τρίτη σελίδα θα γράψεις το νέο κωδικό με την αντίστοιχη επεξήγηση και από κάτω σε παράνθεση τον παλιό (αυτό με την παρένθεση μου το υποδείξανε επί τόπου). Μη σας τρομάζει αν διαβάζετε μόνο για μεταβολή - τα έντυπα παλιά είναι και εκτυπώθηκαν όταν δεν υπήρχε ενδεχόμενο αντιστοίχισης (για αυτό και δεν το σημείωσαν κάπου).

 

Θα τολμούσα να πω ότι οποιαδήποτε αλλαγή και να κάνετε (με μεγαλύτερο ή μικρότερο κωδικό) δεν έχει σημασία καθώς ο/η υπάλληλος δε θα κάτσει να κάνει ακριβή έλεγχο αλλά σίγουρα θα σημειώσει το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΗ (το οποίο και εσείς οι ίδιοι γράφετε στο έντυπο) στο σύστημα - αυτό θα ελέγξουν και για το ΕΣΠΑ. Και αν ο νέος ΚΑΔ είναι επιλέξιμος.

 

Υπόψιν ότι το ίδιο έντυπο χρησιμοποιείται και για κάθε άλλη αλλαγή - οπότε και συμπληρώνεις τα νέα στοιχεία και μόνο αυτά (αν π.χ. αλλάζω διεύθυνση δεν κάθομαι να τα συμπληρώσω όλα γιατί ο/η υπάλληλος θα θεωρήσει ότι αλλάζουν κι όλα). Και 'νταξ, τα προσωπικά στοιχεία τα γράφεις έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΔ 71.12.00.00

 

Από τα F.A.Q. του www.ependyseis.gr

 

''6. Μπορώ να διορθώσω τον ΚΑΔ μου κάνοντας μεταβολή στη Δ.Ο.Υ. έτσι ώστε να έχω δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα;

Σύμφωνα με το Άρθρο 8, Δεύτερο στάδιο της Υ.Α. Προκήρυξης, οι αιτήσεις έναρξης/ επέκτασης/ μεταβολής δραστηριότητας, όπως είναι η μεταβολή του ΚΑΔ, πρέπει να έχουν γίνει πριν την 1/1/2009 ώστε να υπάρχει δυνατότητα υποβολής πρότασης στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Από τον παραπάνω περιορισμό εξαιρούνται οι διαδικασίες εξειδίκευσης ΚΑΔ οι οποίοι προκύπτουν μετά από προσθήκη στην οικεία ΔΟΥ.

Παράδειγμα: Δικηγόρος ο οποίος έχει πάρει με αντιστοίχηση τον Γενικό ΚΑΔ 69.10.1, προκειμένου να υποβάλλει πρόταση στο πρόγραμμα θα πρέπει να κάνει εξειδίκευση και προσθήκη ΚΑΔ υπηρεσιών δικηγόρου, ενός ή περισσοτέρων, από τους ΚΑΔ που είναι επιλέξιμοι στο Παράρτημα Β της Υ.Α. προκήρυξης για την κατηγορία 3 «Δικηγόροι» (69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.10.15) στην οικεία ΔΟΥ.

 

7. Μπορώ να είμαι δικαιούχος της ενίσχυσης δηλώνοντας τον ΚΑΔ 71.12.00.00;

Θα πρέπει να κάνετε ανάλυση του ΚΑΔ σας στο κατώτερο δυνατό επίπεδο σύμφωνα με το Παράρτημα Β της σχετικής Υ.Α. Προκήρυξης, για το οποίο μπορείτε να συμβουλευτείτε την οικεία Δ.Ο.Υ. Για τη συμμετοχή σας στο πρόγραμμα αρκεί να έχετε επιλέξιμο ΚΑΔ, ανεξάρτητα από το αν είναι κύριος ή δευτερεύων. Ισχύει και στην περίπτωση αυτή ότι και με το παράδειγμα της προηγούμενης ερώτησης 6.''

 

 

 

 

Λοιπόν,εγώ ενημέρωσα,όσοι έχουν κουράγιο να βρουν την απάντηση μέσα σε αυτό τον κυκεώνα των 60 σελίδων,αυτοί θα είναι κ οι τυχεροί.8-)

 

Κ επειδή αυτό το θρεντ έχει μετουσιωθεί σε οίκο ανοχής,ορίστε κ το λινκ των φακ

 

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm

 

Παρακαλείσθε συνάδελφοι,διαβάστε το πρώτα κ μετά ρωτήστε,γιατί με τις απλές ερωτήσεις που είναι ήδη απαντημένες σε αυτή τη σελίδα,ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΥΣΙΩΔΕΙΣ.ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Κ εγώ προσωπικά είμαι από αυτούς που έκαναν ήδη αυτή τη γκάφα.

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα ένα πρωι να δω τι γίνεται με το ΚΑΔ 71.12.00.00 στην ακόλουθη περίπτωση και θα ήθελα να το τσεκάρω με άλλον που είναι στα ίδια.

 

Περίπτωση:

α)Αρχική εναρξη:2005

β)Αντιστοίχηση παλιού ΚΑΔ με 71.12.00.00: 1-12-2008

 

Αλλαγή που κατέληξα ότι πρέπει να γίνει:

Κατέληξα ότι πρέπει να κάνω προσθήκη του εξειδικευμένου ΚΑΔ χωρίς να σβήσω το παλιό (71.12.00.00)

Το νέο ΚΑΔ θα φαίνεται ως έναρξη μεσά στο 2009, αλλά από ότι μου είπαν απ'το ΕΣΠΑ δεν πειράζει αρκεί να μη χαθεί το 71.12.00.00.

Δεν ξέρω όμως αν έχει σημασία και, αν ναι, τι πρέπει να γραφτεί στο Μ2 παράγραφος β στο πλαίσιο Αιτία Μεταβολής.

 

Τα παραπάνω τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη και παρακαλώ αν κάποιος είναι σε ίδια περίπτωση ας γράψει εδώ ή σε pm.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gez όπως το λες είναι. Κάνεις προσθήκη δραστηριότητας.

 

@zavi δεν πειράζει αν η ανάλυση προστεθεί ως δευτερεύουσα δραστηριότητα γιατί ακόμα και οι δευτερεύουσες είναι επιλέξιμες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.