Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

Απαντάω με όσα βρήκα ως τώρα.

Η ψηφιακή υπογραφή είναι πλέον τριετής (για όσες εκδοθούν από 17/1 και μετά για να μην υπάρχει παρανόηση). Τα safenet είναι συμβατά με τις νέες προδιαγραφές, αρκεί να έχουν το safenet 5110 με ανάγλυφο επάνω στο στικάκι. Αν κάποιος έχει στικάκι η πληρωμή για έκδοση ψ.υ. από τρίτο (από κάποια από τις εταιρείες που αναλαμβάνουν να το κάνουν δηλαδή) είναι σημαντικά μικρότερη σε σχέση με το να πας να εκδόσεις τώρα για πρώτη φορά ψ.υ και να αγοράσεις το φλασάκι. Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι αν πρόκειται για μια διαδικασία τόσο απλή όσο το download και install δύο πραγμάτων από το site της απεδ, δηλαδή των drivers του φλασακίου και του λογισμικού της υπογραφής. Αν είναι κάτι τόσο απλό, προφανώς και αξίζει κανείς να το κάνει μόνος του αν έχει φλασάκι και ήδη παλιότερα είχε εκδόσει ψ.υ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@pirsogiannis

Ω καλά. Πιάσε κόκκινο. Τώρα μολις σου έστελνα π.μ. για το 5110. Επιβεβαιώνω.

(Μήπως έλαβες και εσύ email ενημερωτικό ;  😀)

Edit : να βάλΩμε και αυτό εδώ, μήπως χρειαστεί.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Ναι :-) , μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα.

Έχεις καταλάβει αν οι drivers και το λογισμικό υπογραφής είναι απλώς download-install για όσους είχαν ψ.υ. ή είναι κάτι πιο σύνθετο?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και από το email που έλαβα :

"Διαδικασία ανανέωσης ισχύος

[...] Μπορείτε βέβαια να αναλάβετε και μόνοι σας την όλη διαδικασία, ακολουθώντας τις οδηγίες της ΑΠΕΔ [...]"

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει λήξει ακόμα (είναι μέχρι τον 3ο του 2022), για αυτό και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας όμως, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι άπαξ και λήξει, πρέπει να κάνεις τη διαδικασία από την αρχή, έχοντας στα χέρια σου όμως πια, το USB (που είναι και ένα αλφα έξοδο).

  

13 minutes ago, pirsogiannis said:

οι drivers

Δες και Βήμα 5 (σελ. 8 από 19) του οδηγού που επισύναψα (στο τέλος της σελίδας). Αυτό μάλλον το κάνεις skip.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2022 at 10:44 AM, JohnnyHoliday said:

Ω καλά. Πιάσε κόκκινο. Τώρα μολις σου έστελνα π.μ. για το 5110. Επιβεβαιώνω.

Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, το Safenet 5110 FIPS δεν είναι συμβατό. Είναι δηλαδή, διαφορετικό εντελώς μοντέλο από το 5100 CC. Άρα, όσοι το έχουμε, θα πρέπει να προχωρήσουμε σε νέα αγορά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η απεδ αναφέρει το 5110ccόχι 5100cc.

Κατά δεύτερον η εταιρία που μου το πούλησε (το 5110fips) μου είπε ότι είναι συμβατό.

Κοντός ψαλμός αλληλούια, θα μάθουμε τις επόμενες μέρες.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pirsogiannis said:

Καταρχήν η απεδ αναφέρει το 5110ccόχι 5100cc.

Κατά δεύτερον η εταιρία που μου το πούλησε (το 5110fips) μου είπε ότι είναι συμβατό.

Κοντός ψαλμός αλληλούια, θα μάθουμε τις επόμενες μέρες.

5110cc (940) ήθελα να γράψω. Ο δαίμων του πληκτρολογίου.. 

Μπορείς να μου στείλεις την εταιρεία σε π.μ., γιατί νομίζω ότι από την ίδια/ο το έχουμε αγοράσει. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Καταρχήν η απεδ αναφέρει το 5110ccόχι 5100cc.

Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα, πως το 5100 μπορεί να τρέξει με τους driver του 5110 και να αναγνωριστεί σαν 5110.

Δεν το έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω τα δυσάρεστα νέα για όσους έχουν το token safenet 5110 fips, ότι δεν είναι συμβατό με τις νέες αρχές της απεδ. Σήμερα το πρωί μου απάντησε η απεδ σε μειλ, παρά τα αντιθέτως λεγόμενα αρχικά από τις εταιρείες που τα εμπορεύονται. Πάντως και η εταιρεία με την οποία είχα μιλήσει στις αρχές της εβδομάδας, τελικώς επιβεβαίωσε ότι το εν λόγω token πλέον δεν είναι συμβατό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.