Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια Πόλεως - Όρια Οικισμών σε ψηφιακή μορφή


TSAF

Recommended Posts

On 26/2/2022 at 11:33 ΠΜ, sdtopo said:

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο σε ψηφιακή μορφή. Οι χάρτες στο internet είναι ενδεικτικοί και δεν παρέχουν ακριβή στοιχεία για την εφαρμογή θεσμικών γραμμών. Προτείνω να γίνει τοπογραφικό με τεκμηρίωση εφαρμογής των ορίων του οικισμού και να κατατεθεί στην Πολεοδομία.

Καλησπέρα κ παλι. Εκανα νεο τοπογραφικό κ βαση των συντεταγμενων απ τους χαρτες του υπουργείου οντως με τεμνει η γραμμη δομησης. Απ τα 235 τμ που ειναι το οικοπεδο τα 100 ειναι εντος. Κ πηγα παλι στην πολεοδομία κ μου ειπαν, δεν μας λεει κατι αυτο εμεις θα παίρνουμε τα ορια οπως παλιά ( δλδ με το παλιο σκαρίφημα που ειχαν κ επαιρναν τον χαρακα κ ελεγαν απ το σπιτι του ταδε στο σπιτι του ταδε τραβα μια γραμμη κ θα δουμε αν εισαι μεσα ή οχι.) Υπαρχει καποια ανωτερη υπηρεσια που να μπορω να κανω απευθυνθώ; γιατι δεν πρόκειται να βγαλω ακρη με αυτους στην πολεοδομία της περιοχής. Δεν θελω να κανω κατι παράνομο, αλλα οταν το υπουργείου σου εχει δωσει τα όρια με συντεταγμένες τοτε γιατι η πολεοδομία δεν ακολουθεί τις νέες οδηγιες;

Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία είναι η μόνη αρμόδια να ορίσει τα όρια οικισμού. Δεν υπάρχουν χάρτες του υπουργείου με συντ/νες απ' όσο γνωρίζω (οι χάρτες που εμφανίζονται στο internet είναι σκαριφηματικοί για τις θεσμικές γραμμές). Όπως καταλαβαίνω υπάρχει ΦΕΚ με περιγραφή των ορίων (π.χ. γωνίες σπιτιών ή άλλα χαρακτηριστικά σημεία). Έχουν αποτυπωθεί αυτά στο νέο τοπογραφικό ?

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης

Όσο κι αν σε βολεύουν "τα όρια του Υπουργείου", ξαναλέμε ότι ΔΕΝ είναι επίσημα. Άρα, δεν έχουν καμμία ισχύ. Όσο κι αν το παλέψεις σε "ανώτερη Υπηρεσία", θα χάσεις το χρόνο σου.

Η απορία μου όμως είναι, πώς δέχτηκε ο συνάδελφος που έκανε το διάγραμμα, να εφαρμόσει κάτι μη νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για τον συν. Πέτρο. 

Όταν λες "έκανα νέο τοπογραφικό.... " θέλω να πιστεύω πως έδωσες  την εντολή και έκανε το τοπογραφικό  κάποιος συνάδελφος που μπορεί να κάνει τοπογραφικά? Αν ναι γιατί δεν μας γράφει αυτός ο συνάδελφος?

Αγαπητέ φίλε (για να ξέρεις επειδή βλέπω πως δεν είσαι σχετικός με τα τοπογραφικά) πολλές φορές βλέπουμε ένα Τ.Δ. που ίσως αυτό να περιέχει απλά  4-5 γραμμές. Κάποιος μπορεί να πει: Σιγά το πράγμα. Ένα σχέδιο με 4-5 γραμμές......... Με αυτές τις 4-5 γραμμές,  όταν αυτές ήταν ΣΩΣΤΑ σχεδιασμένες κερδήθηκαν και δίκες.  

Το ίντερνετ είναι ένα καλό εργαλείο. Όμως μέχρι εκεί.

Ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα ΔΕΝ γίνεται "τσιμπώντας" σημεία από τις φωτογραφίες που μας δίνει το ίντερνετ και  που έχουν ληφθεί απο δορυφόρους που γνωρίζουμε πως η ακρίβεια τους, μετρητικά, είναι ελάχιστη. 

Το τοπογραφικό Διάγραμμα  γίνεται μεταφέροντας, στο χαρτί, τις δικές μας μετρήσεις από το πεδίο. 

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2022 at 9:55 ΠΜ, nbr said:

Για τον συν. Πέτρο. 

Όταν λες "έκανα νέο τοπογραφικό.... " θέλω να πιστεύω πως έδωσες  την εντολή και έκανε το τοπογραφικό  κάποιος συνάδελφος που μπορεί να κάνει τοπογραφικά? Αν ναι γιατί δεν μας γράφει αυτός ο συνάδελφος?

Αγαπητέ φίλε (για να ξέρεις επειδή βλέπω πως δεν είσαι σχετικός με τα τοπογραφικά) πολλές φορές βλέπουμε ένα Τ.Δ. που ίσως αυτό να περιέχει απλά  4-5 γραμμές. Κάποιος μπορεί να πει: Σιγά το πράγμα. Ένα σχέδιο με 4-5 γραμμές......... Με αυτές τις 4-5 γραμμές,  όταν αυτές ήταν ΣΩΣΤΑ σχεδιασμένες κερδήθηκαν και δίκες.  

Το ίντερνετ είναι ένα καλό εργαλείο. Όμως μέχρι εκεί.

Ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα ΔΕΝ γίνεται "τσιμπώντας" σημεία από τις φωτογραφίες που μας δίνει το ίντερνετ και  που έχουν ληφθεί απο δορυφόρους που γνωρίζουμε πως η ακρίβεια τους, μετρητικά, είναι ελάχιστη. 

Το τοπογραφικό Διάγραμμα  γίνεται μεταφέροντας, στο χαρτί, τις δικές μας μετρήσεις από το πεδίο. 

Καλημερα. Ο μηχανικος που ηρθε κ μου μετρησε το οικοπεδο με το gps κ εβγαλε νεο τοπογραφικό (δεν τσίμπησε σημεια απ το ιντερνετ) δεν ενδιαφερεται τοσο στο να μπει το οικοπεδο σε εντος σχεδιου κ για αυτον τον λογο ασχολούμαι εγω στο να μου εξηγήσετε τι ακριβως πρεπει να κανω κ για αυτον τον λογο δεν το κανει αυτος. Απο εκει κ πέρα, μου ειπε οτι τα ορια πια ειναι με συντεταγμένες κ δειχνουν ακριβως που ειναι τα ορια. Επισης (tetris) οσο για αυτο που λες οτι πως μπορεί να εφαρμοσει κατι μη νομιμο, σου λεω οτι ηταν σίγουρος οτι θα το αλλαξουμε σε εντος κ δεν παει να κανει κατι παρανομο οπως ουτε εγω. Δεν δέχτηκε να κανει καποια παρανομια την οποια του ειπα εγω να κανει. Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος. Αν θέλετε μπορω να σας στειλω κ το τοπογραφικό να το δειτε...

Edited by Gangas Petros
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Πέτρο,

Σεβαστή η άποψη του συναδέλφου που έκανε το τοπογραφικό σου και μπορείς να κινήσεις όποια διαδικασία κρίνεις εσύ, διότι από τις παραπάνω αναρτήσεις έμπειρων συναδέλφων προκύπτει ότι από εδώ στο forum δεν μπορεί να σου υποδειχθεί κάποια διαδικασία γιατί:

  1. Η μόνη αρμόδια να ορίσει τα όρια οικισμού είναι η Πολεοδομία, και η τυπική διαδικασία είναι να καταθέσεις τοπογραφικό και να χαραχθούν τα όρια από την υπηρεσία . Συνήθης πρακτική είναι η διαδικασία αυτή να εκτελείται ιδιωτικά και να επικυρώνεται από την Πολεοδομία.
  2. Δεν γνωρίζουμε να υπάρχουν επίσημες συντεταγμένες που να ορίζουν τα όρια οικισμών.
  3. Τα όρια, σε όλους τους οικισμούς της χώρας, μελετώνται σύμφωνα με τις περιγραφές στο σχετικό ΦΕΚ οριοθέτησης. Πρέπει να αποτυπωθούν τα σταθερά σημεία (όσο μακριά και να είναι) ή να μελετηθούν από άλλα επίσημα έγγραφα όπως αεροφωτογραφίες κ.λπ. Υπάρχουν και περιπτώσεις που η Πολεοδομία υποδεικνύει να τηρηθούν τα γραφικά όρια από το απόσπασμα του ΦΕΚ ή άλλα διαγράμματα που έχει συντάξει προς εξυπηρέτησή της.
  4. Δεν μπορεί να κινηθεί διαδικασία αμφισβήτησης της άποψης της Πολεοδομίας όταν δεν στηρίζεται στην παραπάνω επιστημονική τεκμηρίωση αντίθετης άποψης.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, sdtopo said:

Αγαπητέ Πέτρο,

Σεβαστή η άποψη του συναδέλφου που έκανε το τοπογραφικό σου και μπορείς να κινήσεις όποια διαδικασία κρίνεις εσύ, διότι από τις παραπάνω αναρτήσεις έμπειρων συναδέλφων προκύπτει ότι από εδώ στο forum δεν μπορεί να σου υποδειχθεί κάποια διαδικασία γιατί:

  1. Η μόνη αρμόδια να ορίσει τα όρια οικισμού είναι η Πολεοδομία, και η τυπική διαδικασία είναι να καταθέσεις τοπογραφικό και να χαραχθούν τα όρια από την υπηρεσία . Συνήθης πρακτική είναι η διαδικασία αυτή να εκτελείται ιδιωτικά και να επικυρώνεται από την Πολεοδομία.
  2. Δεν γνωρίζουμε να υπάρχουν επίσημες συντεταγμένες που να ορίζουν τα όρια οικισμών.
  3. Τα όρια, σε όλους τους οικισμούς της χώρας, μελετώνται σύμφωνα με τις περιγραφές στο σχετικό ΦΕΚ οριοθέτησης. Πρέπει να αποτυπωθούν τα σταθερά σημεία (όσο μακριά και να είναι) ή να μελετηθούν από άλλα επίσημα έγγραφα όπως αεροφωτογραφίες κ.λπ. Υπάρχουν και περιπτώσεις που η Πολεοδομία υποδεικνύει να τηρηθούν τα γραφικά όρια από το απόσπασμα του ΦΕΚ ή άλλα διαγράμματα που έχει συντάξει προς εξυπηρέτησή της.
  4. Δεν μπορεί να κινηθεί διαδικασία αμφισβήτησης της άποψης της Πολεοδομίας όταν δεν στηρίζεται στην παραπάνω επιστημονική τεκμηρίωση αντίθετης άποψης.

Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Ευχαριστω για τις απαντησεις! Τελικά εχω αρχισει κ πιστεύω οτι πιο ευκολο θα ειναι να αγοράσω κ το διπλα οικοπεδο που ειναι εντος κ να το ενωσω...χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αλλά

Υπερισχύει πάντα το σκαρίφημα (περίπου 1/5000) με την περιγραφή. Συζητούσαμε παλαιότερα εδώ στο φόρουμ ότι για εντοπισμένα θέματα η ερμηνεία πρέπει να δίνεται προς το συμφέρον του πολίτη. Τώρα τίθεται ξανά το θέμα καθορισμού των ορίων με συντεταγμένες. Τα όρια όπως έχουν περαστεί σε δασικούς χάρτες, ΣΧΟΑΠ,ΓΠΣ και Εθνικό Κτηματολόγιο θα έπρεπε να ταυτίζονται με το σκαρίφημα και μεταξύ τους αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Τέλος η αεροφωτογραφία (κεντρική προβολή) που συνοδεύει το σκαρίφημα είναι βοηθητικό τεχνικό στοιχείο. Η πρακτική που εφαρμόστηκε εδώ και 37 χρόνια και αποτέλεσε σοβαρό πρόβλημα σε μας τους μεγαλύτερους συνεχίζει να δημιουργεί αμφισβητήσεις, κάπου εδώ πρέπει να τελειώνουμε .Ο συνάδελφος όταν αναφέρεται σε συντεταγμένες προφανώς αναφέρεται σε αυτές που προκύπτουν απο δασικούς χάρτες ή κτηματολόγιο

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, ΘΕΟΧΑΡΗΣ said:

δυστυχώς αλλά

Υπερισχύει πάντα το σκαρίφημα (περίπου 1/5000) με την περιγραφή. Συζητούσαμε παλαιότερα εδώ στο φόρουμ ότι για εντοπισμένα θέματα η ερμηνεία πρέπει να δίνεται προς το συμφέρον του πολίτη. Τώρα τίθεται ξανά το θέμα καθορισμού των ορίων με συντεταγμένες. Τα όρια όπως έχουν περαστεί σε δασικούς χάρτες, ΣΧΟΑΠ,ΓΠΣ και Εθνικό Κτηματολόγιο θα έπρεπε να ταυτίζονται με το σκαρίφημα και μεταξύ τους αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Τέλος η αεροφωτογραφία (κεντρική προβολή) που συνοδεύει το σκαρίφημα είναι βοηθητικό τεχνικό στοιχείο. Η πρακτική που εφαρμόστηκε εδώ και 37 χρόνια και αποτέλεσε σοβαρό πρόβλημα σε μας τους μεγαλύτερους συνεχίζει να δημιουργεί αμφισβητήσεις, κάπου εδώ πρέπει να τελειώνουμε .Ο συνάδελφος όταν αναφέρεται σε συντεταγμένες προφανώς αναφέρεται σε αυτές που προκύπτουν απο δασικούς χάρτες ή κτηματολόγιο

 

Δεν μπορω να πω που ακριβως αναφέρεται...πριν παει στην πολεοδομία με κάλεσε στο γραφειο του κ μπηκε σε ενα σαιτ με τους κωδικους του που απο οτι μου ειπε βλέπει με μεγαλύτερη ευκρίνεια τα ορια κ μου εδειξε κιολας οτι η γραμμη με τέμνει ( σε δορυφορικό χαρτη με κατι χρωματιστές γραμμες ). Κ μου ειπε "σε τεμνει , θα παω στην πολεοδομια". Θα στειλω κ δυο φωτογραφιες μαλιστα απο αυτες που μου ειχε στειλει.

received_430024228876597.jpeg

received_1608244279543311.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gangas Petros said:

... Κ μου ειπε "σε τεμνει , θα παω στην πολεοδομια"...

Εντελώς λανθασμένη (για να μην πω τίποτε χειρότερο) αντιμετώπιση. 

Αυτό που ισχύει, είναι ό,τι υπάρχει στο ΦΕΚ οριοθέτησης του οικισμού

Οτιδήποτε άλλο, είναι παράνομο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.