Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητικά Σπίτια


GIMISH

Recommended Posts

52 λεπτά πριν, Arche said:

mechpanos δείχνεις να το κατέχεις το αντικείμενο, εσύ έχεις κάνει κάποιες κατασκευές βιοκλιματικών κατοικιών?

Όχι δεν είμαι στην οικοδομή, επειδή φτιάχνω όμως το δικό μου σπίτι, κάνω αναζητήσεις και διαβάζω για ιδία χρήση :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
53 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Μιας και έχετε ανοίξει αυτή την ενδιαφέρουσα κουβέντα εχω μια σημαντική απορία, 

Κτίρια nzeb θεωρούνται και καθορίζονται απο τον μηχανολογικό τους εξοπλισμο και Την γεωμετρία τους(σχήμα κτιρίου προσανατολισμός).

Πόσο όμως βιοκλιματικό είναι ενα κτίριο που ο φέρων οργανισμός του είναι απο μπετόν σε σχέση με ενα πχ που είναι απο μέταλλο (το οποίο μπορει να ανακυκλώθει)ή  συμμεικτο μπετό υποστυλωμα -μεταλλική δοκος-μεταλλική πλάκα(αντισεισμικο κιολας), ή σε σχέση με ενα ππυ η φερουσα κατασκευή του είναι απο ξύλο??

Έχει να κάνει και με τον κύκλο ζωής του κάθε υλικού, και με την ενέργεια που δαπανήθηκε για την κατασκευή του! Το επόμενο βήμα που έρχεται από την Ε.Ε., εστιάζει εκεί, στο lifecycle energy value!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλό είναι αυτό για εσένα.


θέλω να πω 3 πράγματα να τα προσέξεις. 
1) Κοίταξε τα υπνοδωμάτια σου να έχουν ανατολικό ή νότιο προσανατολισμό. 2)στο βοριά θα μπορούσες να βάλεις σαλόνι ειδικά αν εκεί έχεις την θέα ή με κατάλληλο σχεδιασμό των χώρων, ανοιγμάτων, εξωστων θα μπορούσε να βλέπει την θεα το σαλόνι σου ακόμα και αν δεν έχεις την κύρια εκεί. 
Καλή συνέχεια, καλά κάνεις που το κοιτάς έτσι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Arche said:

καλό είναι αυτό για εσένα.


θέλω να πω 3 πράγματα να τα προσέξεις. 
1) Κοίταξε τα υπνοδωμάτια σου να έχουν ανατολικό ή νότιο προσανατολισμό. 2)στο βοριά θα μπορούσες να βάλεις σαλόνι ειδικά αν εκεί έχεις την θέα ή με κατάλληλο σχεδιασμό των χώρων, ανοιγμάτων, εξωστων θα μπορούσε να βλέπει την θεα το σαλόνι σου ακόμα και αν δεν έχεις την κύρια εκεί. 
Καλή συνέχεια, καλά κάνεις που το κοιτάς έτσι. 

Διαφωνώ! Νοτιοανατολικό καθημερινό (κουζίνα τραπεζαρία σαλόνι)  με η/υ για σκίαση ή  εξώστες, υπνοδωμάτια στο βορρά !

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mechpanos said:

Θα απαντήσω ψύχραιμα: δεν απαντώ ούτε στα ερωτηματικά για το επιστήμονας, ούτε στο ρητορικό σας ερώτημα καθώς άλλωστε είναι ρητορικό.

...

Σωστός !!!!!

είναι φυσικό να μη δίνονται απαντήσεις όταν δεν υπάρχουν

 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

υπνοδωμάτια στο βορά!!!!! Δεν νομίζω, λες να έχουμε για αυτό φαινόμενο κλιματικής αλλαγής τα τελευταία χρόνια? 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω στο βορρα κατι πρέπει  να βάλεις! Κουζίνα είναι ιδανική στον βορρά με ανατολικό προσανατολισμό παράλληλα , ο χώρος που έχει τη μεγαλύτερη κλίμακα και Πρπει να ζεσταθεί είναι καθιστικό τραπεζαρία κουζίνα και με την κατάλληλη σκίαση η μακριά τους πλευρά πρέπει  να βλέπει νότο! 

Τώρα όπως έχει πει και ο τομπαζης που κάνει βιοκλιματικά απο το 70(ήλιος 1,ηλιακή κατοικία στην Αίγινα),

δεν υπάρχει ιδανικός προσανατολισμός απλά είναι πως τον εκμεταλλεύεται ο κάθε μηχανικός! 

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι να σας πω, στην δική μου κατοικία τα πράγματα ήταν δεδομένα, γιατί την απέκτησα ημιτελή και την αποπερατώνω. Σε αμιγώς νέα, παίζει ρόλο η θέση και ο προσανατολισμός του οικοπέδου, σκιάσεις και απόστάσεις από γειτνιάζοντα κτίρια, αν είναι πανταχόθεν ελεύθερο ή προστατευμένο κλπ...αλλά, για όλα αυτά και πολλά άλλα, έχουμε τους φίλους μας τους αρχιτέκτονες!!! Να μας κάνουν την ζωή πιο δύσκολη, αλλά πιο όμορφη :)
Να βοηθήσουν στην λήψη τέτοιων αποφάσεων! Νομίζω εξάλλου, ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη ο τρόπος ζωής που έχουν (ή τουλάχιστον, νομίζουν ότι έχουν!) οι μελλοντικοί κάτοικοι του σπιτιού! Αν σχεδιαστεί ένα μεγάλο καθημερινό, όπου θα γίνεται εκτενής χρήση στο μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας, εκτιμώ ότι θα πρέπει να δοθεί το περισσότερο φως αλλά και να θωρακιστεί ενεργειακά και περισσότερο, αυτό! Άλλες οικογένειες, κινούνται γύρω από την κουζίνα...Οπότε, ίσως έχει βάση η προσέγγιση υπνοδωμάτια στον βορρά, σαλόνι-κουζίνα νότο.
Τις καλημέρες μου!

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέφερα είναι η τυπική διαρρύθμιση,

που μας αναφέρουν στη σχολή μέσα ως προς το φωτισμό,

τώρα υπάρχουν και άλλοι παράμετροι όπως ο αερισμός από που φυσάει και πότε κιόλας ,οπότε μπορείς πχ να βάλεις το καθιστικό στον βορρά διότι το καλοκαίρι από εκεί περνάει ρεύμα αέρα η μπορεί να έχεις μία τρομερή θέα που να βλέπει δύση και εκεί να βάλεις το καθημερινό!!

(από βιοκλιματικά είμαι λίγο ανίδεος για αυτό επιφυλάσσομαι)

στο αστικό τοπίο τα πάντα επιβάλλονται από το οικόπεδο κτλπα,

αρχιτέκτονες που έχουν κάνει βιοκλιματική αρχιτεκτονική είναι:

 

Αλέξανδρος Τομπάζης: Ηλιος 1(ξύλινη κατοικία με μεταλλική επικάλυψη)κάπου στην Αργολίδα αν θυμάμαι καλά, άλλες δύο κατοικίες στην Αίγινα με χρήση ηλιακών χώρων,ένα συγκρότημα κατοικιών στην Κηφισιά η στη Λυκόβρυση

 

Mιχάλης Σουβατζίδης : Κατοικία στη Σταμάτα,Κτίριο κατοικιών στη Φιλοθέη και Πολυκατοικία στο Αττικό άλσος

 

Αγνή Κουβελά: Kατοικία στη Μύκονο

 

Οι ανωτέρω αρχιτέκτονες τους ενδιαφέρει από το 70,οι ενεργειακές αποδόσεις των κτιρίων κτλπα. Το ότι το συζητάμε 50 χρόνια μετά μάλλον είναι πολύ αργά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.