Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα σε όλους, μια ερώτηση ήθελα να κάνω και αν γνωρίζετε. O εργοδότης είναι υποχρεωμένος να προχωρήσει στις αλλαγές που χρειάζονται ώστε εμέις να μπορούμε να κάνουμε την αίτηση; Έχω κάνει την αίτηση για τον εργοδότη που είχα το 2020 αλλά ο εργοδότης του 2019 ενώ τον ενημέρωσα εγώ σχετικά κωλυσιεργεί και δηλώνει ότι θα το κάνει τον Νοέμβριο. Γνωρίζετε μήπως εάν υπάρχει προθεσμία για τις αλλαγές του εργοδοτη και αν εχει βρεθεί κάποιος σε παρόμοια περίπτωση πως το χειρίστηκε; Ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε σχέση με την δήλωση των επιστροφών στο taxis, προχωράμε αφού εισπράξουμε για το ετος 2023 στη δήλωση το 2024 ή γίνεται τροποιητικη στα έτη αναφοράς;

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2023 at 3:20 PM, itisjustonlyme said:

έχει κάποιος ελέγξει τα ποσά στην πλατφόρμα για την επιστροφή; Εμένα εμφανίζονται λιγότερα από όσα τα υπολογίζω για το 2019, ενώ για το 2020 είναι όσα υπολόγιζα.

 

Καλημέρα. Το ίδιο και εδώ. Εμφανίζονται 21 ευρώ λιγότερα ανά μήνα για το 2019. Απασχόληση σύμφωνα με παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016.

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 9:21 ΠΜ, ggiannakoud said:

Σε σχέση με την δήλωση των επιστροφών στο taxis, προχωράμε αφού εισπράξουμε για το ετος 2023 στη δήλωση το 2024 ή γίνεται τροποιητικη στα έτη αναφοράς;

Πιστεύω πως θα πρέπει να γίνει τροποποιητική στα έτη αναφοράς (2019-2020) με προθεσμία μέχρι το τέλος του 2024. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και στα αναδρομικά των συνταξιούχων από ότι είδα.

Καλύτερα όμως να ρωτήσετε και λογιστή

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2023 at 11:56 AM, dimitrist1980 said:

Καλημέρα. Το ίδιο και εδώ. Εμφανίζονται 21 ευρώ λιγότερα ανά μήνα για το 2019. Απασχόληση σύμφωνα με παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016.

Τόσα και σε εμένα. Και εγώ παρ. 9 άρθρο 39...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιο νεότερο από κάποιον που έχει κάνει 2 αιτήσεις, λόγω διαφορετικών εργοδοτών και να τα έχει πάρει;; Εγώ ακόμη τπτ...

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2023 at 11:56 AM, dimitrist1980 said:

Καλημέρα. Το ίδιο και εδώ. Εμφανίζονται 21 ευρώ λιγότερα ανά μήνα για το 2019. Απασχόληση σύμφωνα με παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016.

Και μένα ακριβώς το ίδιο 21€ λιγότερα για κάθε μήνα για απασχόληση με υπαγωγή στην παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016.

Έχω κάνει αίτημα προς το κατάστημα ΕΦΚΑ του εργοδότη αλλά καμία απάντηση.

 

Για την περίοδο που ήμουν μισθωτός είναι σωστά τα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.