Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

19 ώρες πριν, AntonisHLMHX said:

Καλησπέρα συνάδελφε.

Μπορείς να μου πεις πως το παρατήρησες; Έγινε αλλαγή σε κάποια συγκεκριμένα ποσά, είδες νεες εγγραφές ή σου ήρθε κάποιο μήνυμα/email?

edit: άκυρο το ερώτημα, παρατήρησα και γω τις προσθαφαιρέσεις γραμμών/ποσών στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης. Υποθέτω πως το θέμα είναι πλέον το πότε θα γίνει η εκκαθάριση από ΕΦΚΑ & η έντοκη (πλακίτσα..) επιστροφή του ποσού.

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφε.

Παρατήρησα και εγώ αυτές τις προσθαφαιρέσεις στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης αλλά για όχι όλη την περίοδο 2019-2020. Σε εμένα δεν εμφανίζονται για το διάστημα 01/2020 - 04/2020. Σε εσένα ή σε κάποιον άλλο συνάδελφο αφορούν σε όλη την διετία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

56 λεπτά πριν, Vasilis.Kourakos said:

Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφε.

Παρατήρησα και εγώ αυτές τις προσθαφαιρέσεις στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης αλλά για όχι όλη την περίοδο 2019-2020. Σε εμένα δεν εμφανίζονται για το διάστημα 01/2020 - 04/2020. Σε εσένα ή σε κάποιον άλλο συνάδελφο αφορούν σε όλη την διετία?

Καλησπέρα

Σε εμένα έχουν εμφανιστεί για όλο το διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για ορισμένη χρονική περίοδο,  με τη διαφορά πως το λογιστήριο της εταιρείας, από ένα σημείο & μετά, παρακρατούσε το ορθό πόσο εισφορών. Το θέμα τώρα είναι το πότε θα πιστωθούν τα χρήματα στους λογαριασμούς μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος αν οι διαφορές που βλέπουμε στις ΑΠΔ είναι όλες υπέρ του μισθωτού ή έχει και υπέρ του εργοδότη?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klalakos said:

Γνωρίζει κάποιος αν οι διαφορές που βλέπουμε στις ΑΠΔ είναι όλες υπέρ του μισθωτού ή έχει και υπέρ του εργοδότη?

Αν κρίνω από το συνολικό ποσό των διαφορών που βλέπω στον Ατομικό μου Λογαριασμό Ασφάλισης και βάσει του δικού μου μισθού, κατά 99% αφορούν τόσο τον μισθωτό όσο και τον εργοδότη.

Μακάρι να κάνω λάθος 😉 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klalakos said:

Γνωρίζει κάποιος αν οι διαφορές που βλέπουμε στις ΑΠΔ είναι όλες υπέρ του μισθωτού ή έχει και υπέρ του εργοδότη?

 

36 minutes ago, magellan said:

Αν κρίνω από το συνολικό ποσό των διαφορών που βλέπω στον Ατομικό μου Λογαριασμό Ασφάλισης και βάσει του δικού μου μισθού, κατά 99% αφορούν τόσο τον μισθωτό όσο και τον εργοδότη.

Μακάρι να κάνω λάθος 😉 

Αφορούν το σύνολο των εισφορών, και εργαζόμενου και εργοδότη

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να δουλεύει πάντως

 

Βγάζει τις διαφορές αλλά δεν μπορώ να υποβάλλω αίτηση

Edited by Klalakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου δουλεύει. Τα ποσά που εμφανίζει είναι λογικά καθαρά, δεν σχετίζονται με τις αλλαγές στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισής μου.

Φαίνεται πως όλοι φοβέρα θέλουν (αν και προεκλογικά, όλα γίνονται:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/424941/efka-epistrofi-dekadon-ekatommyrion-diekdikoyn-dikigoroi-mixanikoi-kai-ygeionomikoi?amp

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες δεν έβγαζε καν το ποσό εκεί που λέει:

"Ποσό προς Επιστροφή ή Συμψηφισμό (βάσει των μεταβολών που δηλώθηκαν από τον εργοδότη σας):"

και σήμερα βγάζει μετά την υποβολή:

  • Μέγεθος πεδίου Ποσό προς Επιστροφή ή Συμψηφισμό (βάσει των μεταβολών που δηλώθηκαν από τον εργοδότη σας) είναι μεγαλύτερο από το αποδεκτό (0)
  • Μέγεθος πεδίου Φορολογικά Ενήμερος/η είναι μεγαλύτερο από το αποδεκτό (0)
  • Μέγεθος πεδίου Ασφαλιστικά Ενήμερος/η είναι μεγαλύτερο από το αποδεκτό (0)
  • Μέγεθος πεδίου «Δηλώνω υπεύθυνα ότι τα παραπάνω στοιχεία είναι αληθή και συμφωνώ με τα κατωτέρω παραστατικά» είναι μεγαλύτερο από το αποδεκτό (0)
  • Μέγεθος πεδίου Employer Id είναι μεγαλύτερο από το αποδεκτό (0)

Μίλησα με 1555 και μου είπαν να ξαναδοκιμάσω το απόγευμα πάλι

Μάλλον το ξεbugάρει o programmer

Στου κασίδη το κεφάλι που λένε στο χωριό μου

Edited by Klalakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.