Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα κατάφερα και εγώ χτες μετά από αρκετές περιπέτειες και τηλέφωνα στο 1555 και ΕΦΚΑ να βάλω την αίτηση και για τον 2ο εργοδότη.

 

Τώρα αναμένουμε

Μαζί και ο κυρ Στέφανος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2023 at 12:04 PM, vaskou said:

Και για εμένα δούλεψε κανονικά σήμερα η αίτηση του δεύτερου εργοδότη. Το θέμα είναι, επειδή δεν έχουν δηλωθεί ακόμη κάποιοι μήνες από τον δεύτερό μου εργοδότη, εαν θα εμφανιστεί καινούργια εγγραφή όταν θα το κάνει και θα μπορώ να κάνω συμπλήρωματική αίτηση γι'αυτή την περίοδο που εκκρεμεί.

Ρώτησες στον ΕΦΚΑ σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσπαθήσει πριν τις γιορτές, ξαναπροσπαθώ και τώρα και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα όταν  πατάω νέας αίτηση:

image.thumb.png.57f911a30f79e5a50003bea149069e55.png

Ο εργοδότης μου λέει ότι με έχει δηλώσει κανονικά. Προτείνετε να μιλήσω με 1555 ή να το δω εσωτερικά με τον εργοδότη;

To 1555 με παρέπεμψε στο τοπικό υποκατάστημα του ΕΦΚΑ..

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, geodimis said:

Είχα προσπαθήσει πριν τις γιορτές, ξαναπροσπαθώ και τώρα και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα όταν  πατάω νέας αίτηση:

image.thumb.png.57f911a30f79e5a50003bea149069e55.png

Ο εργοδότης μου λέει ότι με έχει δηλώσει κανονικά. Προτείνετε να μιλήσω με 1555 ή να το δω εσωτερικά με τον εργοδότη;

To 1555 με παρέπεμψε στο τοπικό υποκατάστημα του ΕΦΚΑ..

Προσπαθώ και εγώ και μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Για το 2019-2020 ήμουν αυτοαπασχολούμενος, σύμφωνα με το άρθρο 39.

Έχει εμφανίσει σε άλλον το ίδιο μήνυμα;

 

Edit: Με παραπάνω ψάξιμο καταλαβαίνω πως χρειάζεται πρώτα ενέργεια αναδρομικής τροποποίησης των ΑΠΔ του 2019-2020 απο τον λογιστή. Θα το ελέγξω και θα επανέλθω.

Edited by TASOSHMMY
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TASOSHMMY said:

Προσπαθώ και εγώ και μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Για το 2019-2020 ήμουν αυτοαπασχολούμενος, σύμφωνα με το άρθρο 39.

Έχει εμφανίσει σε άλλον το ίδιο μήνυμα;

 

Edit: Με παραπάνω ψάξιμο καταλαβαίνω πως χρειάζεται πρώτα ενέργεια αναδρομικής τροποποίησης των ΑΠΔ του 2019-2020 απο τον λογιστή. Θα το ελέγξω και θα επανέλθω.

Και εγώ τα ίδια, με παρέμπεψαν στον ΕΦΚΑ τον δικό μου και μετά από επίσκεψη εκεί με παρέμπεψε στον ΕΦΚΑ του εργοδότη διότι κάποια ενέργεια χρειάζεται για να φανούν οι τροποποιητικές ΑΠΔ που έγιναν και δεν φαίνονται στη νεα εφαρμογή. Όποιος μάθει κάτι ας ενημερ΄ωσει για το τι χρειάζεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2023 at 12:11 PM, TASOSHMMY said:

Προσπαθώ και εγώ και μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα. Για το 2019-2020 ήμουν αυτοαπασχολούμενος, σύμφωνα με το άρθρο 39.

Έχει εμφανίσει σε άλλον το ίδιο μήνυμα;

 

Edit: Με παραπάνω ψάξιμο καταλαβαίνω πως χρειάζεται πρώτα ενέργεια αναδρομικής τροποποίησης των ΑΠΔ του 2019-2020 απο τον λογιστή. Θα το ελέγξω και θα επανέλθω.

Καλημέρα,

δηλαδή πέραν των τροποποιητικών δηλώσεων που έκαναν στην ηλεκτρονική εφαρμογή, θα πρέπει να γίνουν τροποποιητικές ΑΠΔ στο αρμόδιο ΕΦΚΑ του εργοδότη, για να φανούν στο σύστημα και να μπορέσουμε εμείς να κάνουμε την αίτηση?  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Και εγώ την ίδια κατάσταση βλέπω. Έχει τροποποιήσει ο εργοδότης τις ΑΠΔ στην πλατφόρμα από τέλη Μαρτίου αλλά όταν μπαίνω εγώ για να κάνω την αίτηση, βλέπω μόνο το κόκκινο μήνυμα. Μιλώντας με το 1555 (Β-βαθμιο έλεγχο) μου φάνηκαν άσχετοι και μου είπαν να περιμένω περίπου και 2 μήνες ώστε να εμφανιστούν τα στοιχεία στην πλατφόρμα.

Αν έχει κάποιος κάποια εξέλιξη από τοπικό ΕΦΚΑ, παρακαλώ ας ενημερώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενημέρωσαν τηλεφωνικά ότι τόσο ο δικός μου εργοδότης όσο και της συζύγου έχουν διορθώσει τα ποσά κανονικά και ότι το πρόβλημα είναι συστεμικό του ΕΦΚΑ.

Προσπαθούν να το επιλύσουν πριν τις εκλογές.

 

Για ευνόητους λόγους υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.