Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σε μένα συνάδελφοι μπήκαν σήμερα (με 2 εργοδότες). Γνωρίζετε τη διαδικασία για την τροποποιητική δήλωση που θα χρειαστεί να γίνει για 2019, 2020?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε εμένα που υπήρξα μισθωτός για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εντός του 2020, δεν βλέπω κάποια κίνηση από πλευράς εργοδότη. Δεδομένου ότι πρόκειται περί δημοσίου, έχω πρωτοκολλήσει μια αίτηση, με την οποία τους προτρέπω να προχωρήσουν σε διορθωτική.

Τι γίνεται όμως, εάν δεν ανταποκριθούν (κάτι που μέχρι αυτή τη στιγμή ισχύει);  Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος, παρόμοια περίπτωση; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Συνάδελφοι, σε εμένα που υπήρξα μισθωτός για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εντός του 2020, δεν βλέπω κάποια κίνηση από πλευράς εργοδότη. Δεδομένου ότι πρόκειται περί δημοσίου, έχω πρωτοκολλήσει μια αίτηση, με την οποία τους προτρέπω να προχωρήσουν σε διορθωτική.

Τι γίνεται όμως, εάν δεν ανταποκριθούν (κάτι που μέχρι αυτή τη στιγμή ισχύει);  Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος, παρόμοια περίπτωση; 

Ευχαριστώ.

Εισοφρές επικουρικής πλήρωνες στον ΕΦΚΑ ή στο επικουρικό των δημοσίων υπαλλήλων; Αν πληρώνεις στο επικουρικό των δημοσίων υπαλλήλων έχω την εντύπωση οτι δεν σε αφορά η επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2023 at 12:56 PM, mecheng_ said:

Και μένα ακριβώς το ίδιο 21€ λιγότερα για κάθε μήνα για απασχόληση με υπαγωγή στην παρ.9 άρθρο 39 του ν.4387/2016.

Έχω κάνει αίτημα προς το κατάστημα ΕΦΚΑ του εργοδότη αλλά καμία απάντηση.

 

Για την περίοδο που ήμουν μισθωτός είναι σωστά τα ποσά.

Έχει κανέναν κανένα νέο σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mecheng_ said:

Εισοφρές επικουρικής πλήρωνες στον ΕΦΚΑ ή στο επικουρικό των δημοσίων υπαλλήλων; Αν πληρώνεις στο επικουρικό των δημοσίων υπαλλήλων έχω την εντύπωση οτι δεν σε αφορά η επιστροφή.

Από την ανάλυση της τότε μισθοδοσίας μου, δεν προκύπτει κάπου κάποια κράτηση υπέρ ΤΕΑΔΥ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Συνάδελφοι, σε εμένα που υπήρξα μισθωτός για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εντός του 2020, δεν βλέπω κάποια κίνηση από πλευράς εργοδότη. Δεδομένου ότι πρόκειται περί δημοσίου, έχω πρωτοκολλήσει μια αίτηση, με την οποία τους προτρέπω να προχωρήσουν σε διορθωτική.

Τι γίνεται όμως, εάν δεν ανταποκριθούν (κάτι που μέχρι αυτή τη στιγμή ισχύει);  Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος συνάδελφος, παρόμοια περίπτωση; 

Ευχαριστώ.

Και εμένα που εργάζομαι σε πανεπιστήμιο μόλις πριν 2-3 εβδομάδες προχώρησαν σε διόρθωση. Δυστυχώς είναι διαφορετικοί οι ρυθμοί σε δημόσιο/ευρύτερο δημόσιο. Απλά σε εμένα έτυχε να είναι κοντά η ημέρα επιστροφής και μόλις 1 εβδομάδα μετά την αίτηση μου έλαβα τα χρήματα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2023 at 12:48 PM, mecheng_ said:

Έχει κανέναν κανένα νέο σχετικά με αυτό;

Καλημέρα. Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή και εμφανίζεται πλέον το σωστό ποσό. (Δεν είχα υποβάλει αίτηση μέχρι τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.