Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους! Υπαρχουν και αλλοι που εχουν κανει αιτηση απο τον Απριλιο, χωρις οφειλες και δεν εχουν λαβει ακομα την επιστροφη? Εχω κλεισει ραντεβου στον ΕΦΚΑ σε 2 εβδομαδες αλλα ελεγα μηπως μπορω να κανω κ κατι αλλο.... Ευχαριστω!

Edited by ΒΑΣΩ ΛΙΟΛΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, dimitrist1980 said:

Καλημέρα. Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή και εμφανίζεται πλέον το σωστό ποσό. (Δεν είχα υποβάλει αίτηση μέχρι τώρα)

Πλέον και εμένα εμφανίζεται το σωστό ποσό (ούτε εγώ είχα υποβάλλει αίτηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχει κανείς ενημέρωση τι θα συμβεί με αυτούς που έχουν κάνει αίτηση και υπάρχουν οφειλές; Θα γίνει συμψηφισμός ή πρέπει πρώτα να πληρωθούν οι οφειλές προκειμένου να γίνει η επιστροφή;. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, honalx said:

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχει κανείς ενημέρωση τι θα συμβεί με αυτούς που έχουν κάνει αίτηση και υπάρχουν οφειλές; Θα γίνει συμψηφισμός ή πρέπει πρώτα να πληρωθούν οι οφειλές προκειμένου να γίνει η επιστροφή;. Ευχαριστώ. 

Σε περίπτωση πάντως οφειλών εφορίας -και μάλιστα κληρονομούμενου ούτε καν ασφαλιστικών εισφορών - η αίτηση συναδέλφου δεν προχώρησε. 
προφανως γίνεται online έλεγχος με taxis. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες/όλους.

Έχουμε εικόνα τελικά τι κάνουμε σχετικά με τη δήλωση των ποσών;

Χρειάζεται & αν ναι, δηλώνονται με τροποποιητικές στα φορολογικά έτη 2019-2020 ή με τη δήλωση του επόμενου χρονου;

Έχω ρωτήσει 3 λογιστές, έχω λάβει 3 διαφορετικές απαντήσεις & γενικά δεν πατάνε σε κάποια διάταξη για ό,τι απαντούν, που με τρελαίνει.

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2023 at 12:00 AM, AntonisHLMHX said:

Καλησπέρα σε όλες/όλους.

Έχουμε εικόνα τελικά τι κάνουμε σχετικά με τη δήλωση των ποσών;

Χρειάζεται & αν ναι, δηλώνονται με τροποποιητικές στα φορολογικά έτη 2019-2020 ή με τη δήλωση του επόμενου χρονου;

Έχω ρωτήσει 3 λογιστές, έχω λάβει 3 διαφορετικές απαντήσεις & γενικά δεν πατάνε σε κάποια διάταξη για ό,τι απαντούν, που με τρελαίνει.

Σίγουρα θα χρειαστεί να γίνει κάποια τροποποιητική δήλωση.

Στην ουσία με την επιστροφή, αλλάζει το φορολογητέο μας εισόδημα για τα έτη 2019 και 2021. Στα γρήγορα που έλεγξα το έτος 2019 βλέπω οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στην βεβαίωση αποδοχών που βγαίνει από το σύστημα της ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα εισόδημα δεν αλλάζει αναδρομικά. 
Αν είναι θα εμφανιστεί το ποσό σε κάποιο απο τα προσυμπληρώμενα πεδία της δήλωσης που θα υποβάλλουμε το 2024. 

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν αλλάζει το εισόδημα αναδρομικά; Οι συνταξιούχοι με τα αναδρομικά που τους επιστρέφονται κατά καιρούς από τις μνημονιακές κρατήσεις τρώνε 100άρια€ αν δεν κάνουν αναδρομικές δηλώσεις. Ουσιαστικά αλλάζουν τα πεδία κυρίας/επικουρικής σύνταξης.

Θελει προσοχή μη φάμε τζαμπα κανά 200€ρο σε πρόστιμα. Ισως πρέπει να κάνουμε κανένα επίσημο ερώτημα όπως ειπώθηκε.

Edited by AntonisHLMHX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.