Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου κληροτεμάχιο γεμάτο αυθαίρετα!


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Το προβλημα που με απασχολει ειναι το εξής:

Πελάτης έχει ποσοστο α% απο κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου εκτός ζώνης 20στρ. και θέλει να το πουλήσει.Στο κληροτεμάχιο όμως ο καθενας συγκύριος εχει περιφραξει το "ποσοστό" του έχει βάλει και απο ένα αυθαίρετο μεσα.Ετσι μιλαμε για καμιά 20αρια παράνομα "οικοπεδάκια" μέσα στον κλήρο με παρα πολλα αυθαίρετα σπίτια μέσα (Αθάνατοι μεσιτάδες).

Στο τοπογραφικο εγω δέιχνω ολο τον κληρο,αλλα με τα αυθαιρετα μεσα τι να κανω?Λογικα ο πελάτης μου δεν είναι συγκύριος και σε όλα τα επικείμενα?

Ξερω πως πρέπει να τα δείξω και αυτα αλλά η συμβολαιογράφος μου λέει να δείξουμε μονο τον κλάρο γιατί αλλιώς δημιουργούμε πρόβλημα, οπως ειχε κανει και ο προηγουμενος μηχανικος οταν το αγορασε ο πελατης μου το 1993.

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτώσεις ρε παιδια?

Να την πω να το υπογραψει αυτη το τοπογραφικό ή να λυγίσω?

Θα είμαι καλυμένος αυριο - μεθαυριο αν δείξω μόνο τον κληρο σε περιπτωση επέκτασης σχεδιου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου καλημέρα. Όλοι στην αρχή της καριέρας μας έχουμε υποστεί πιέσεις να δηλώσουμε ψευδή στοιχεία για το καλό του πελάτη και του συμβολαιογράφου με ταυτόχρονα κακό δικό μας.

Δεν είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Εντάξει μια μικροδιόρθωση μπορεί κανείς να την κάνει κατα την κρίση του και να μην κωλυσιεργεί ο πολίτης αλλά εδώ μιλάμε να μη δείξεις 20 αυθαιρετάκια??

ΕΛΕΟΣ!

Να αμοιφθείς κανονικά για την εργασία αποτύπωσης-λοιπό χαρτομάνι και να το υπογράψει κανας ταλιμπάν μηχανικός ετοιμαθάνατος.

Εγω πλέον έτσι κινούμαι και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Διαφορετικά πληρώσου και φύγε.

Link to comment
Share on other sites

Δηάδη Panos δείχνω όλο τον κληρο συν τα αυθαιρετα μέσα και στη δήλωση λέμε ολο αρτιο και οικοδομήσιμο.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Να αμοιφθείς κανονικά για την εργασία αποτύπωσης-λοιπό χαρτομάνι και να το υπογράψει κανας ταλιμπάν μηχανικός ετοιμαθάνατος.

 

μου' φτιαξες τη μέρα panos - να' σαι καλά, ακόμη γελάω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για τη δήλωση δεν έχω ιδέα, σου λέω απλά εγώ πως δρω εγώ σε ανάλογες περιπτώσεις.

Θεωρώ υπερβολή να καθαρίσεις εσύ για 20 συνιδιοκτήτες χωρίς κανένα όφελος αλλά μόνο με ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν καθαριζεις κι'ολας.. Οπως ακριβως ειπε και ο Πανος, το να "κρυψεις" μια αποθηκουλα αυθαιρετη ή ενα στεγαστρο ή κατι τετοιο κατι παει κι ερχεται.. Το να κρυψεις ομως 20 αυθαιρετα Χ 50τ.μ. (λεω εγω) = 1000τ.μ. ουτε παει ουτε ερχεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

Το προβλημα που με απασχολει ειναι το εξής:

Πελάτης έχει ποσοστο α% απο κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου εκτός ζώνης 20στρ. και θέλει να το πουλήσει.Στο κληροτεμάχιο όμως ο καθενας συγκύριος εχει περιφραξει το "ποσοστό" του έχει βάλει και απο ένα αυθαίρετο μεσα.Ετσι μιλαμε για καμιά 20αρια παράνομα "οικοπεδάκια" μέσα στον κλήρο με παρα πολλα αυθαίρετα σπίτια μέσα (Αθάνατοι μεσιτάδες).

Στο τοπογραφικο εγω δέιχνω ολο τον κληρο,αλλα με τα αυθαιρετα μεσα τι να κανω?Λογικα ο πελάτης μου δεν είναι συγκύριος και σε όλα τα επικείμενα?

Ξερω πως πρέπει να τα δείξω και αυτα αλλά η συμβολαιογράφος μου λέει να δείξουμε μονο τον κλάρο γιατί αλλιώς δημιουργούμε πρόβλημα, οπως ειχε κανει και ο προηγουμενος μηχανικος οταν το αγορασε ο πελατης μου το 1993.

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτώσεις ρε παιδια?

Να την πω να το υπογραψει αυτη το τοπογραφικό ή να λυγίσω?

Θα είμαι καλυμένος αυριο - μεθαυριο αν δείξω μόνο τον κληρο σε περιπτωση επέκτασης σχεδιου?

 

Σχεδόν όλο το εκτός σχεδίου κομμάτι της Κερατέας στην Αττική, είναι στην κατάσταση που περιγράφεις. Αγόραζαν εξ'αδιαιρέτου ποσοστά σε μεγάλες εκτάσεις (20-200 στρέμματα), τα συμβόλαια είχαν υπόμνηση ότι τα ποσοστά αντιστοιχούν σε Χ τ.μ. "τα οποία θα αποτελέσουν όταν επιτραπεί την τάδε κάθετη ιδιοκτησία".΄Έκαναν ταυτόχρονα και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πωλητής και αγοραστής το οποίο προσδιόριζε "χώρο αποκλειστικής χρήσης" άμεσα, βάσει "τοπογραφικού" από κάποιον ατρόμητο (ή άσχετο, ή πονηρό που έβλεπε μακριά) εμπειροτέχνη (συνήθως) τοπογράφο και έχτιζαν ευτυχισμένοι το αυθαίρετό τους για να πηγαίνουν για μπάνια τα καλοκαίρια. Το θέμα έχει ανακύψει (το μέγεθος του προβλήματος μάλλον) πρόσφατα μετά τη συλλογή δηλώσεων για το κτηματολόγιο και θα μας φέρει σε αδιέξοδο όταν θα έρθει η ώρα της πλήρους κτηματογράφησης (στην επόμενη φάση). Θεωρώ ότι όταν θα έρθει αυτή η ώρα, κάποιοι θα συνειδητοποιήσουν τι έχει γίνει, (να πάνε φυλακή οι υπεύθυνοι αυτής της κατάστασης * δεν το βλέπω γιατί είμαστε στην Ελλάδα) και θα επινοηθεί κάποιο νομικό τέχνασμα για να ξεπεραστεί το μείζον αυτό ζήτημα. Εγώ στη θέση σου δε θα υπέγραφα τέτοιο τοπογραφικό τώρα.

 

* Ενώ τα αρχικά συμβόλαια της αγοράς για παράδειγμα των δεκαετιών του '60-'70-'80 είναι νομότυπα, δηλαδή αναφέρουν ξεκάθαρα για εξ'αδιαιρέτου ποσοστά, μεταγενέστερα συμβόλαια γονικών παροχών, αποδοχών κληρονομίας κλπ. κάπου στην πορεία "παρέλειψαν" το τι ακριβώς αφορά η μεταβίβαση και κάνουν πλέον ξεκάθαρη αναφορά για μεμονωμένα οικόπεδα των 200-300 τ.μ. (ούτε καν κάθετες)! Οι συμβολαιογράφοι λοιπόν που έκαναν τέτοια συμβόλαια, οι τοπογράφοι που έκαναν τέτοια τοπογραφικά και οι υποθηκοφύλακες που τα μετέγραψαν μάλλον θα έπρεπε να αρχίσουν να χάνουν τον ύπνο τους. Αν και ΄ξαναλέω, στην Ελλάδα ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλο το εκτός σχεδίου κομμάτι της Κερατέας στην Αττική, είναι στην κατάσταση που περιγράφεις. Αγόραζαν εξ'αδιαιρέτου ποσοστά σε μεγάλες εκτάσεις (20-200 στρέμματα), τα συμβόλαια είχαν υπόμνηση ότι τα ποσοστά αντιστοιχούν σε Χ τ.μ. "τα οποία θα αποτελέσουν όταν επιτραπεί την τάδε κάθετη ιδιοκτησία".΄Έκαναν ταυτόχρονα και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό πωλητής και αγοραστής το οποίο προσδιόριζε "χώρο αποκλειστικής χρήσης" άμεσα, βάσει "τοπογραφικού" από κάποιον ατρόμητο (ή άσχετο, ή πονηρό που έβλεπε μακριά) εμπειροτέχνη (συνήθως) τοπογράφο και έχτιζαν ευτυχισμένοι το αυθαίρετό τους για να πηγαίνουν για μπάνια τα καλοκαίρια. Το θέμα έχει ανακύψει (το μέγεθος του προβλήματος μάλλον) πρόσφατα μετά τη συλλογή δηλώσεων για το κτηματολόγιο και θα μας φέρει σε αδιέξοδο όταν θα έρθει η ώρα της πλήρους κτηματογράφησης (στην επόμενη φάση). Θεωρώ ότι όταν θα έρθει αυτή η ώρα, κάποιοι θα συνειδητοποιήσουν τι έχει γίνει, (να πάνε φυλακή οι υπεύθυνοι αυτής της κατάστασης δεν το βλέπω γιατί είμαστε στην Ελλάδα) και θα επινοηθεί κάποιο νομικό τέχνασμα για να ξεπεραστεί το μείζον αυτό ζήτημα. Εγώ στη θέση σου δε θα υπέγραφα τέτοιο τοπογραφικό τώρα.

 

ΜΠΡΑΒΟ tpanag

 

Ακριβώς αυτά που έγραψες θα έγραφα κ εγώ τώρα....................

 

Να συμπληρώσω για την Κερατέα συγκεκριμένα:

Καταπατήσεις κορυφογραμμών,καταπατήσεις δασικών εκτάσεων ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΕΝΩΝ,αγροτικών περιοχών σε περιοχές που ΟΥΤΕ Η ΔΕΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΛΟΓΩΝ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ να ρευματοδοτήσει......κ τα αυθαιρετάκια σε εξ' αδιαρέτου έχουν βάλει ανεμογεννήτριες κ φωτοβολταικά για να έχουν ρεύμα.....:)

 

Μήπως η λύση για βιοκλιματικές κατοικίες τελικά είναι τα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ????:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

να μην υπογραψεις τετοιο τοπογραφικο. μονο και μονο ο αριθμος των πιθανων εμπλεκομενων ειναι απαγορευτικος για ζαριες κι οποιον παρει ο χαρος. Κοιταξε πώς θα πληρωθεις για δουλεια που εχεις κανει ηδη (αν και σε βλεπω απο τωρα απληρωτο γιατι τα εχω περασει κι εγω) και αντε γεια πες τους.

 

παντως ειναι συγκλονιστικοι ολοι αυτοι οι συμβολαιογραφοι ρε παιδια, μην ξεχναμε οτι προκειται για κρατικους αξιωματουχους ετσι? ο,τι παλαβο εχω ακουσει, ολο ενας συμβολαιογραφος προτεινει σε εναν πελατη να "υπογραψει ο μηχανικος" και να λυθουν ολα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

tpanag δηλαδή μιλάς για παράνομες κατατμήσεις σε όλη τη Κερατέα? Επειδή δε γνωρίζω η περιοχή είναι εκτός σχεδίου? Το πολύ πολύ να συσταθεί οικισμός κατα τα πρότυπα του 181Δ'.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.