Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης


Recommended Posts

Καλησπέρα, όλα καλά με το offset, αλλά στην περίπτωση παράγωνου σχήματος τί γίνεται με τις κλίσεις της στέγης, αναγκαστικά η στέγη γίνεται μη ισοκλινής;;Έχω μια κάτοψη παράγωνη με περιορισμό ύψους στέγης στο 1,50μ. κ μέγιστη κλίση 40%.Το πρόβλημα μου είναι το εξής: οκ με τις διχοτόμους (κ το offset) μου βγαίνει η κάτοψη της στέγης, αλλά πώς μπορώ να την κάνω ισοκλινή με κλίση, πχ.35%;;;...δε μου βγαίνουν τα ύψη στους κορφιάδες (η κάθε πλευρά δίνει διαφορετικό ύψος με 35%), οπότε αναγκαστικά πάω σε μη ισοκλινή, ξεκινώντας ανάποδα με το ύψος του κορφιά για να βρω τις κλίσεις;;, ..στην περίπτωση αυτή όμως ένα τμήμα της στέγης μου βγαίνει με κλίση 72%!!!μήπως κάνω κάτι λάθος;επισυνάπτω την κάτοψη της στέγης, αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

το κάνω επισύναψη σαν αρχείο autocad κ δεν το δέχεται, το κάνω ctrL+v στο κείμενο κ πάλι δε το δείχνει, πώς μπορώ να το επσυνάψω;; Προσπαθώ να το στείλω σε bitmap, αλλά τρώει κόλλημα ο server..θα προσπαθησω σε λίγο

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Mαρία θα φέρεις τις διχοτόμους από κάθε γωνία. Οι 2 διχοτόμοι δεξιά όπως βλέπουμε την κάτοψη είναι οκ. Η ένωσή τους δίνει το πρώτο σημείο του κορφιά. Σχεδίασε τις άλλες τρεις διχοτόμους και στο σημείο τομής τους θα έχεις το δεύτερο σημείο του κορφιά της στέγης.Ο κορφιάς σου φυσικά θα είναι λιγάκι λοξή γραμμή (όχι παράλληλη με την κάτω πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια προσπάθεια με τις όψεις (επισυνατόμενο αρχείο), ξεκινώντας από την προβολή της πλευράς ΑΒ με κλίση 35% κ συνέχισα αντίθετα με τη φορά του ρολογιού με δεδομένο τα ύψη του κορφιά που μου έδωσε η προβολή ΑΒ.Υποθέτω το 72% κ το 125% που έχω κυκλώσει στο σχεδιο αφορούν λοξές προβολές κ όχι τις πραγματικές κλίσεις.Είναι σωστό το ανάπτυγμα;;;γίνεται να την κάνω ισοκλινή;;;

stegh.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Guest Θάλεια Ευαγγελία Κορατζάνη

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι φοιτητρια αρχιτεκτονικης, και εχω ενα προβλημα....θελω να κανω μια δυριχτη στεγη σε ενα οικοδομημα με διαστασεις 13x8 (περιπου) και ψαχνω να βρω ποιες πρεπει να ειναι οι γωνιες του τριγωνου που φαινεται σε μια τομη της στεγησ.........Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου απαντησετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

εφενός έχουμε γίνει facebook απ' ότι φαίνεται,

 

αφετέρου μήπως υπάρχει πιθανότητα να παραβιάζεται κάποιο δικαίωμα του παιδιού αυτή τη στιγμή με τη δημόσια έκθεση του?

 

ή επειδή είναι δικό μας, το κάνουμε ότι θέλουμε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.