Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

Ολοκλήρωσα το Β ΠΕΑ, το έστειλα στο building, πάτησα ολοκλήρωση στο σύστημα κληρώσεων, έβαλα τον αριθμό του Β ΠΕΑ και περιμένω... δεν μου δίνει κάποια άλλη δυνατότητα; Δεν έχουν ανοίξει ακόμα για τα παραταίρω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, alej said:

 

Στείλε το ΠΕΑ στον ωφελούμενο/σύμβουλο, για να το ανεβάσει στην αίτησή του και να προχωρήσει την αίτηση στο επόμενο στάδιο.

Όταν το κάνει, θα μπορείς μπεις στην αίτηση στην πλατφόρμα του προγράμματος σαν ενεργειακός επιθεωρητής. Εκεί θα μπορέσεις να ανεβάσεις το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI, αλλά δεν θα μπορέσεις να το οριστικοποιήσεις. Κανείς δεν μπορεί. Το έχουν σταματημένο εκεί μέχρι νεωτέρας.

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nick_61 said:

Στείλε το ΠΕΑ στον ωφελούμενο/σύμβουλο, για να το ανεβάσει στην αίτησή του και να προχωρήσει την αίτηση στο επόμενο στάδιο.

Όταν το κάνει, θα μπορείς μπεις στην αίτηση στην πλατφόρμα του προγράμματος σαν ενεργειακός επιθεωρητής. Εκεί θα μπορέσεις να ανεβάσεις το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI, αλλά δεν θα μπορέσεις να το οριστικοποιήσεις. Κανείς δεν μπορεί. Το έχουν σταματημένο εκεί μέχρι νεωτέρας.

 

Έτσι έγινε και τώρα είμαι στην φάση να συμπληρώσω τον πίνακα. Ο οποίος είναι έτσι κι αλλιώς συμπληρωμένος στην καρτέλα ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ αλλά τον θέλουν και στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI. 

Μια απορία, πως θα συμπληρώσω πίνακα από την στιγμή που μόνο ένα εδώ με δυνατότητα εγγραφής κειμένου έχει; Μας δούλεύουν;;;;

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-01-10, 15.11.10.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, alej said:

Έτσι έγινε και τώρα είμαι στην φάση να συμπληρώσω τον πίνακα. Ο οποίος είναι έτσι κι αλλιώς συμπληρωμένος στην καρτέλα ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ αλλά τον θέλουν και στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI. 

Μια απορία, πως θα συμπληρώσω πίνακα από την στιγμή που μόνο ένα εδώ με δυνατότητα εγγραφής κειμένου έχει; Μας δούλεύουν;;;;

 

Συμπλήρωνε το συνημμένο και έπειτα copy-paste

6. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI_Γ Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων - Ολοκλήρωσης.docx

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Κληρώθηκα το πρώτο Β' ΠΕΑ για ΕΚΟ 2021...απορίες, για ισόγεια μονοκατοικία:

1) με Ρ.Γ=Ο.Γ. (παλιό σχέδιο πόλης.. του 1908!), έχει βάλει εξωτ. μόνωση. Σύμφωνα με το αρθρο 122. παργ. 10 του Ν. 4819/2021 και όταν συμβαίνει αυτό, η μόνωση τοποθετείται σε ύψος πάνω απο 3μ.

Συνιστά πολεοδομική παράβαση? 

Δέχομαι την μόνωση στο τοίχο στην εξωτερική πλευρά?

2) Σχετικά με την αύξηση διάστασης τοίχου, λόγω προσθήκης εξωτ. μόνωσης, τι κάνετε συνάδελφοι, εφαρμόζετε τη παργ. (? δεν θυμάμαι) που αναφέρει η εγκύκλιος του '19, που αυξάνεται η αρχική επιφάνει του κτηρίου?

Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ κι αν τελικά πρέπει να δεχτώ αυτό που λέει η εγκύκλιος.

Εσεις σε αντίστοιχες περιπτώσεις τι κάνατε?

Αυτά για τώρα...στη πορεία πιθανόν να προκύψουν κι άλλες απορίες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν σε ενδιαφέρουν τα θέματα νομιμότητας, δεν είναι δική σου δουλειά.

2. Ναι, τα υπολογίζω και τα προσθέτω. Αν μου πουν κάτι έχω να αναφέρω. Αν μου ζητήσουν διόρθωση θα το ζητήσω γραπτώς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.