Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου (ερώτηση ιδιώτη)


TRO

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω διαβάσει τις 21 σελίδες 3 φορές πριν ποστάρω για να έχω μια εικόνα τι συμβαίνει. Δεν είμαι επαγγελματίας και χρειάζομαι μια πρώτη γνώμη πριν πάρω απάντηση από τον δικηγόρο μου που κοιτάει τα χαρτιά. 

Ανεβάζω ένα σκαρίφημα στο οποίο προσπαθώ να απεικονίσω τα εξής. 1 οικόπεδο, 2 κτίσματα, εντός σχεδίου. Σε πόλη βρισκόμαστε. 

Α = δικό μου κτίσμα, κατοικία

Β = κτίσμα που πωλείται και θα κατεδαφιστεί για να ανεγερθεί νεο

Γ= δουλεία διόδου

Ε= γειτονικά σπίτια

(Ξέχασα να αναγράψω ότι αφορά μικρό οικόπεδο και η ολη πρόσοψη είναι στα 8-9 μέτρα. Δεν έχει πολύ χώρο.)

Για να βγω στον δρόμο, γίνεται μόνο μέσω της δουλείας. Ο δρόμος που αναγράφω, είναι κανονικός δρόμος πόλης, στενό, όχι κεντρικός αλλά παραμένει δρόμος. Στο συμβόλαιο περιγράφετε η δουλεία ώς προς το μάκρος της, 21μέτρα, αλλά όχι ως προς το πλάτος. Το τοπογραφικό της εποχής το αναγράφει ως 2μ πλάτος στην αρχή της και πιο κάτω μικραίνει ελάχιστα, πάει 1.9. 

Διάβασα το άρθρο 25 του ΓΟΚ/85 και άρθρο 261 της ΚΒΠΝ ωστόσο δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση που θέλω. Διάβασα λοιπόν ότι εάν η δουλεία είναι 30+ μέτρα, τότε πρέπει να είναι 3-3.5μ πλάτος. Στις περιπτώσεις που είναι κάτω των 30μ, τι γίνεται;

Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι ο Β θα πουλήσει και πρόκειται να ανεγερθεί κατοικία. Εγώ όμως, θέλω να έχω την δυνατότητα να φέρνω αυτοκίνητο πίσω. Επιπλέον όμως, θέλω να έχω και την δυνατότητα να φέρω μηχανήματα σε περίπτωση που γίνει ανοικοδόμηση νέου ορόφου (έχω τ.μ διαθέσιμα).

Θα ήθελα παρακαλώ να μου απαντήσετε στα εξής:

1) Υπάρχει minimum πλάτους δουλείας;

2) 21 μέτρα είναι από τον δρόμο μέχρι την καγκελόπορτα, (σημείο επαφής γ+α), ενώ ως την είσοδο της κατοικίας υπάρχει επιπλέον διάδρομος (αποκλειστικής χρήσης αφού είναι ο κήπος μου). Τα 30 μέτρα είναι από τον δρόμο μέχρι την καγκελόπορτα ή μέχρι την πραγματική είσοδο της κατοικίας μου;

3) Η ανοικοδόμηση στον "αέρα" της δουλείας, επιτρέπετε από τον Β; Γιατί μηχανήματα κάτω από πυλωτή δεν ξέρω αν περνάνε.

 

Ο λόγος των παραπάνω είναι η απλή σκέψη ότι ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο έχει πλάτος 1.85. Για να μπορείς να κινηθείς με άνεση, θες τουλάχιστον 50εκ σε κάθε πλευρά, άρα τα ~3μ μοιάζουν οκ. 

Και επιπλέον, χέω διαβάσει ότι χωρίς εξασφαλισμένη θέση πάρκινγκ, δεν σου επιτρέπουν ανοικοδόμηση απο την πολεοδομία οπότε τα παραπάνω ερωτήματα αλληλοσυνδέονται.  

 

Συγχωρέστε μου τυχών χαζές ερωτήσεις αλλά δεν είμαι του επαγγέλματος. 

Κάθε πρόταση δεκτή.

 

Εκτιμώ ότι η απάντησή που αναζητώ είναι πολύ κοντά στο ερώτημα 3 του doc του ΜΑΚΑΡ ωστόσο αντιλαμβάνομαι ότι ο νόμος/κανονισμός το αφήνει χωρίς σαφή περιορισμό στην δικαιοδοσία του ιδιοκτήτη του κτίσματος που "θίγετε" από την δουλεία.

 

ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα, όλο είναι ένα ενιαίο οικόπεδο, τα α και β ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες και ο καθένας εχει τα τ.μ του.

Και στην δήλωση το δηλώνω ως ενιαίο οικόπεδο με % ιδιοκτησίας. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αυτη η απαντηση...δξ γιατι πηγε βολτα αλλου..

εδω ειναι η θεση της...

προ 2 ωρων

υπαρχει ενα οικοπεδο σε πολη/χωριο/οικισμο, εμβαδου......τμ

εχει σδ........

εχει γινει συσταση καθετων

η Α εχει.....χιλιοστα σε ολοκληρο και δικαιωμα δομησης...κατα τα ιδια χιλιοστα

[μαλλον στο 40% ειναι, με βαση τα εβαδα που βλεπω]

Η Β εχει μαλλον 60% και αντιστοιχο σδ.

Υπαρχει μια δουλεια διελευσης προς εξυπηρετηση της Α.

Το πλατος ειναι "οσο εχει συμφωνηθει, άλλως οσο προκυπτει με βαση το σχετικο τοπογραφικο. [ειναι λαθος, που δεν αναφερθηκε το πλατος. Να το ξαναδεις αν ειναι γραμμενο αλλού

ή αν προκυπτει απο την διαιρεση του εμβαδου δια του μηκους]

Στο Ε9 εχει ειδικο τροπο καταγραφης μιας καθετης.

Στο  κτηματολογιο καταγραφεται σαν  μια καθετη ξεχωριστα και ενα δικαιωμα δουλειας ξεχωριστα.

δξ γιατι σε ανησυχει οτι ο Β θα βγαλει αδεια σκεπαζοντας την διοδο με μπαλκονι. Μπορει αλλα δεν βλεπω τον λογο να γινει

Επισης ουτε η ΘΣΑ "παιζει" στο ερωτημα, αφενος γιατι δξ  εάν υποχρεουται σε ΘΣΑ και εν πασει περιπτωσει, βλεπω οτι,

εχει "χωρο" να την τοποθετησει μπροστα

αυτα

απαντας στα ερωτηματα και

τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 
Είναι 50/50 το δικαίωμα ανοικοδόμησης. Δεν έκανα το σχέδιο καλά πιθανός.

Δεν θέλει να χτίσει μπαλκόνι πάνω από τον διάδρομο αλλά να εκτείνεται ολόκληρος ο όροφος του. Όποτε η δουλειά θα είναι σε μορφή τούνελ ,τουλάχιστον για ένα διάστημα της. 

Υπάρχει νόμος/κανονισμός που να υποδεικνύει minimum  πλάτους της δουλείας;

Να μου δώσει θέση πάρκινγκ μπροστά δεν το βλέπω γιατί δεν το πρότεινε καν. Όποτε θέλω να έχω δίκη μου στον δικό μου κήπο. 

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι εχεις το 50% στο δικαιωμα δομησης., για το δικο σου "τμημα"

Αρα αυτος χτιζει στο δικο του 50%

Για την ΘΣΑ εννοουσα οτι αυτος δεν ψαχνεται αφου εχει χωρο, μπροστα του.

κατα τα λοιπα

ισχυει αυτο

http://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi-gnomodoteseon?p_p_id=nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-4&p_p_col_pos=2&p_p_col_count=3&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_jspPage=%2Fjsps%2Fconsulatories%2Fview-consultatory.jsp&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_returnURL=%2Fweb%2Fnsk%2Fanazitisi-gnomodoteseon%3Fp_p_id%3Dnskconsulatories_WAR_nskplatformportlet%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_pos%3D2%26p_p_col_count%3D3&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_consultId=8024

το βλεπεις με τον δικηγορο σου

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή το σχέδιο είναι ίδια περίπτωση με το δικό μου, το πλάτος  δεν υπάρχει στην κάθετη ή  στο τοπογραφικό; σε κανένα συμβόλαιο;

Για να περάσεις μηχανήματα θα πρέπει να βρεις άλλο δρόμο πχ. να σε αφήσει ο Ε.

Πάντως δικαιούσαι δίοδο και κανείς δεν μπορεί να στην απαγορεύσει.

Ζητάς συμβουλή δικηγόρου/ μηχανικού που θα μελετήσουν σχέδια συμβόλαια, μιλάς με τον νέο ιδιοκτήτη και αποφασίζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ζηταει καμμια "διοδο"

Διότι, εχει ηδη μεταγεγραμμενη δουλεια διελευσης...καποιων διαστασεων.

Το θεμα ειναι αλλου:

Εαν μπορει ο γειτονας να χτισει "πανω απο την λωριδα  διελευσης"

Σε αυτο απανταει το ΝΣΚ   

"Δόμηση. Δουλεία διόδου. Σύσταση δουλείας διόδου σε ακίνητο. Προβολή εξώστη – δημιουργία στοάς."

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμοδότηση που παρέθεσε ο Δημήτρης (+1) δεν λέει ότι επιτρέπεται να χτίσει το δουλεύον ακίνητο πάνω της, αλλά να κατασκευάσει εξώστη άνωθεν της δουλείας ή στοά (αφήνει ανοιχτή τη δουλεία),  τηρώντας πάντοτε τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις και τον ισχύοντα γενικό οικοδομικό κανονισμό. Βέβαια, το να χτιστεί άνωθεν δουλείας διέλευσης ένας εξώστης αυτός θα πρέπει να μην παρακωλύει τον προορισμό της δουλείας. Για παράδειγμα, αν κάποιος χτίσει εξώστη ένα μέτρο πάνω από το έδαφος, ναι μεν αυτός θα είναι άνωθεν της δουλείας , αλλά θα παρεμποδίζει τον σκοπό της, αφού είτε θα δυσχεραίνει, είτε θα εμποδίζει ολικώς την διέλευση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.