Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά συμβολαίου και πραγματικότητας!


Recommended Posts

συνάδελφε ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

τα όσα αναφέρει παραπάνω οσυνάδελφος [email protected] οδηγούν στο συμπέρασμα ότι σε λίγο και αποκλίσεις αυτής της τάξης θα γίνονται αποδεκτές

για να σοβαρευθούμε λίγο η κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της

άλλο πράγμα η απόκλιση σε εμβαδό τελικού οικοπέδου που προέρχεται απο πράξη εφαρμογής και άλλο η απόκλιση σε επανεφαρμογή αγροτεμαχίου απο 'τουρκικό τίτλο', για να πάρουμε δυο 'ακραίες καταστάσεις΄.

τον μηχανικό πρέπει να προβληματίζει λίγο ως πολύ κάθε διαφορά

οφειλει να εξετάσει την ακρίβεια των στοιχείων που βασίζεται ένα συμβόλαιο είναι π.χ απλή περιγραφή με εκτίμηση εμβαδού η βασίζεται σε κάποιο τοπογραφικό διάγραμμα

ο βαθμός αξιοποστίας τέλος ενός τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτάται απο το μέσο τετραγωνικό σφάλμα θέσης και μήκους ποιός όμως κάθεται και ελέγχει τέτοια πράγματα

σήμερα με τις δυνατότητες που υπάρχουν αποκλίσεις όπως αυτές που αναφέρει ο συνάδελφος [email protected] είναι απαράδεκτες κατα την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστές οι θέσεις του συνάδελφου Θεοχάρη, όλα έχουν να κάνουν κατά περίπτωση με το τι καλούμαστε να συγκρίνουμε με τί. Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν γενικοί κανόνες αλλά κατά περίπτωση αντιμετώτιση των θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με τις δυνατότητες που υπάρχουν αποκλίσεις όπως αυτές που αναφέρει ο συνάδελφος [email protected] είναι απαράδεκτες κατα την γνώμη μου

 

Και κατά τη δική μου.

 

Όμως,η κουβέντα στην οποία αναφέρθηκα,είχε να κάνει με αποδεκτές αποκλίσεις,που πέρισυ τέτοιο καιρό μιλάγαμε για 1 κ 2 ΤΟΙΣ ΧΙΛΙΟΙΣ (λόγω ύπαρξης συν/νων στις κορυφές,σπουδαια υπόθεση....) κ όταν εγώ κάγχασα -κ με το δίκιο μου- έφαγα πόρτα!

 

Σίγουρα η επιστήμη κ ο εξοπλισμός έχουν εξελιχθεί.

 

Ας μην γράφονται ανακρίβειες όμως,γιατί παραπλανούν τους συναδέλφους.Εκεί ήταν η ουσιαστική διαφωνία μου πέρισυ.Το Γιουνανιστάν με το Κτηματολόγιο εισήγαγε άλλη μία γραφειοκρατική εισπρακτική υπηρεσία,αντί να εισάγει ένα εθνικό σύστημα τοπογραφίας στην καταμέτρηση των γεωτεμαχίων.....κ μερικοί δεν το έχουν καταλάβει ακόμα.....

 

ΑΝ εξελιχθεί το Κτηματολόγιο,θα έρθει στα standards της σκέψης αυτής της ομάδας των συναδέλφων σε 30-40 περίπου χρόνια,με συνεχείς διορθώσεις ''πρόδηλου σφάλματος'' κ ''νεώτερες καταμετρήσεις''........ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ------->10%, 5(ΠΕΝΤΕ) φορές πάνω δηλαδή από την επιτρεπτή απόκλιση που δέχεται η Εφορεία....Ε ΡΕ ΠΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΣΠΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!!!

 

Και ξαφνικά αυτοί που μίλαγαν για χιλιοστά κ κυρώσεις βλέπουν εγκεκριμένο 10% !!!!!!!! Έτσι,έτσι,έτσι........

 

Υ.Γ.(Βασικά εγώ δεν τραβάω κανένα ζόρι,αλλά είμαι κ εγώ από τους παραπλανημένους.Όταν διάβασα τη γνώμη συναδέλφων πέρισυ,μην έχοντας προλάβει να διαβάσω την εγκύκλιο,από κει που εξαρτούσα σε ΕΓΣΑ μαμουνιάζοντας (κυρίως για δασαρχεία κλπ),βρέθηκα να ψάχνω δίκτυα από συναδέλφους κ να νοικίαζω RTK (!!!),εκεί είναι που χαλάστηκα κ το πήρα προσωπικά.Γιατί κ αυτά τα φυντάνια στο Κτηματολόγιο δεν λένε την αληθεια....Οπότε φοβήθηκα κ εγώ για την ποιότητα-ακρίβεια των εξαρτήσεων-όχι της αποτύπωσης....Βέβαια όλα αυτά τώρα προς το παρόν είναι απλά ένα παραμυθάκι....Δόξα τοις Θεοίς...Ευτυχώς επίσης που έχω φίλους με συμβάσεις σε αυτή την αστεία υπηρεσία κ μου εξήγησαν πώς καταχωρούνται οι δηλώσεις κ η τοποθεσία-μέχρι να το πιστέψω έτριβα τα αυτιά μου!!!!!)

 

Απλά κ ειλικρινά συναδελφικά

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

ρε συ zavi μην τα ρίχνεις έτσι χύμα στο τραπέζι και μας ξενερώνεις... :smile:

έχω την εξής απορία και θα ήθελα γνώμη: αυτά που λες, υποθέτεις πως συμβαίνουν λόγω γιουνανιστάν(προχειρότητα) ή εκ προθέσεως για να έχουμε πάντα δουλειά?

(προτιμώ το πρώτο)

Link to comment
Share on other sites

είπες πολύ μεγάλη κουβέντα τώρα.

για μένα αυτά τα προβλήματα θα διαιωνίζονται και μερίδιο ευθύνης έχουν:

90% οι ιδιοκτήτες

10% οι μηχανικοί

 

αποτέλεσμα αυτών είναι να έχουμε πάντα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

1.ρε συ zavi μην τα ρίχνεις έτσι χύμα στο τραπέζι και μας ξενερώνεις... :smile:

2.έχω την εξής απορία και θα ήθελα γνώμη: αυτά που λες, υποθέτεις πως συμβαίνουν λόγω γιουνανιστάν(προχειρότητα) ή εκ προθέσεως για να έχουμε πάντα δουλειά?

 

1.Φίλε συγγνώμη. :)

 

2.ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ,γιατί τρέφουν κ βολεύουν πολλούς.

 

Ποιός διαφωνεί ότι το Κτηματολόγιο,ενώ είναι ΤΟΣΟ απαραίτητο για μία κοινωνία του Δυτικού Κόσμου,εν τούτοις με τον τρόπο που λειτουργεί σήμερα κ για τα επόμενα 10 χρόνια ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ?

Έλεγαν στην αρχή:τέρμα οι μηχανικοί ,οι δικηγόροι κ οι συμβ/φοι,πλέον οι μεταβιβάσεις θα γίνονται μέσω αυτής της υπηρεσίας.Και καλά από προ-σω-πο-κεντρικό το ιδιοκτησιακό καθεστώς παίρνει στροφή σε καθεστώς της ίδιας της γής.Δηλαδή τέρμα οι μερίδες υποθηκοφυλακείου κλπ,μέσω του Κτηματολογίου θα ξέρουμε σε ποιους ανήκει το ακίνητο.Και να σου που όχι μόνο δεν άλλαξε κάτι,αλλά ζητάνε ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ,που 99,99% θα έχει προβλήματα=ΕΚΜΑΙΕΥΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ-ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ-ΣΥΜΒ/ΦΟΥ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ....

(Φέρε δήλωση ιδιοκτησίας,φέρε εκκαθαριστικό,φέρε της Παναγιάς τα μάτια,ΦΕΡΕ Κ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ......Ουπς,όλα τα χαρτιά δεν συμφωνούν μεταξύ τους,θα πρέπει να τα διορθώσετε κύριε κ ας είναι δικό μας λάθος η καταχώρηση,θα σας κοστίσει λίγο αλλά μην φωνάζετε,στο Γιουνανιστάν έχουμε ωραίο ήλιο......)

 

Κ η πλάκα συνεχίζεται:έλεγαν ότι θα πάρουν τα βουνά κ τα λαγκάδια κ θα χτύπαγαν όλα τα εκτός σχεδίου με τους ιδιοκτήτες παρόντες να υποδεικνύουν τα όρια....ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ,αν το κάνουν ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ....Προτίμησαν λοιπόν την Ελληνική λύση:περνα στη βάση δεδομένων ό,τι σου δήλωσε ο καθένας ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ (μετάφραση:σιγά μην καθαρίσουμε εμείς το site του φονικού....)

 

Προσωπικά λοιπόν κ για να μείνω εντός θέματος,ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΓΗΣ να μου υποδεικνύει όρια της περιουσίας του.ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.Αν κάτι δεν πάει καλά,τον ενημερώνω για τις συνέπειες κ πράττω σύμφωνα με την απόφαση που παίρνει.Έχεις κύριε από τον τίτλο σου 2 στρέμματα κ μου δείχνεις 3?Ε,μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι τα έχεις,αλλά αν δεν δέχεσαι να τραβήξεις ζόρια με εφορεία κ συμβόλαιο χρησικτησίας, άντε με το 2% να σου δείξω 2.040 τ.μ. , ΟΥΤΕ παλάμη παραπάνω...Εϊσαι σε σχέδιο πόλεως μετά το 83?Αν δεν πληρώσεις για διορθωτική,θα πάρεις ό,τι δείχνει η Π.Ε.Είσαι σε σχέδιο πόλης πριν το 83?Θα πάρεις ό,τι δείχνει ο τίτλος σου,άντε κ 2% παραπάνω.Είσαι εκτός σχεδίου κ δεν ξέρεις ποιά ειναι τα όρια σου να μου τα δείξεις επί της γής με ένα δάχτυλο στο έδαφος?Αν δεν πληρώσεις για έλεγχο κ των ομόρων,θα φανταστώ την ιδιοκτησία σου όπως την περιγράφει ο τίτλος.Τέρμα τα ''μέχρι κάπου εκεί'' κ τα ''κοίτα,αυτό το κομμάτι του γείτονα θα το φάω εγώ με τα χρόνια'' κλπκλπ

ΤΕ-ΛΟΣ,ΤΕΛΟΣ.

Το γεγονός ότι ακόμα μαζεύω τα μπογαλάκια μου κ έρχομαι να σου ''χτυπήσω'' την περιουσία οφείλεται μόνο κ μόνο στις καλές προθέσεις μου κ στην πίστη μου ότι έχεις τακτοποιημένα τη γη σου κ τα χαρτιά που της δίνουν υπόσταση.

Είμαι περίεργος να παρευρεθώ σε δικαστική διεκδίκηση τμήματος γης.Ποιός θα υπερισχύσει,το συμβόλαιο ή η πραγματογνωμοσύνη?Εσείς τί λέτε?

 

Γιατί αν αρχίσει η φάση με το 10%,άντε μετά να μαζέψεις τα σάλια των ιδιοκτητών εκτός σχεδίου.....η αλήθεια είναι πάντως ότι αυτή η κατάσταση θα δώσει δουλειά στους προμηθευτές συρματοπλέγματος,αφού αν ξυπνήσει ο κοσμάκης κ ενημερωθεί,θα γίνει της μουρλής με τα ''κουνήματα'' του φράχτη.....Κ ποιός από αυτούς θα δεχθεί σύνταξη τίτλων χρησικτησίας?Τί θα γίνει τότε με το 2% κ το 7 κ 10%?Ποιά υπηρεσία θα υπερισχύσει?Η Εφορεία?Το Κτηματολόγιο?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΓΕΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?Λέω μήπως.....

 

Ειλικρινά συναδελφικά ξανά

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω μία περίπτωση όπου γήπεδο εκτός σχεδίου είναι πρόσφατα αποτυπωμένο 289 τ.μ ενώ τα συμβόλαια λένε για 296.. Αξίζει ο κόπος να "μαγειρευτεί" ούτως ώστε να βρίσκεται στα όρια του 2% Επίσης μεσα υπάρχει και ένα λυόμενο(χτισμένο με άδεια) πραγματικού εμβαδού 41 τ.μ ενώ η άδεια μιλάει για 45..Τι θα με συμβουλευατε μα κάνω..Να το "μαγειρέψω" Ναι ή Οχί?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Hondrog

κατα την γνώμη μου δείξε τα 'σωστά' ότι μέτρησες

κάποια στιγμή στο μέλλον το διάγραμμά σου μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περιπτώσεις που ούτε μπορείς να φανταστείς.

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.