Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Γιάννη, την διαδικασία με τις πεδιλοδοκούς δεν την θυμάμαι τώρα, αλλά λογικά είναι στο εγχειρίδιο παραδειγμάτων, έτσι δεν την έχεις κάνει;

 

Πάντως άμα θες να σου βγάζει λιγότερα πρόσθετα στις στηρίξεις, πήγαινε στο αρχείο υλικών στα κατασκευαστικά στοιχεία των δοκών και δώσε πχ. ελάχιστος πλήθος ράβδων άνω και κάτω 6 και ελάχιστη διάμετρο Φ18.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα παραπάνω ήταν ατυχές. Δες αυτό! Το Κ16 δεν είναι υποστύλωμα. Είναι το μέσο του τοιχείου υπογείου. Είναι δυνατόν να έχει τέτοιες ροπές στο μέσο; Δεν υπάρχει παράδειγμα με πεδιλοδοκό! Το κάνουν γαργάρα... Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου πλέον...

 

pedilodokos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στο γραφείο τώρα και δεν έχω το πρόγραμμα πρόχειρο. Για να έχει "Κ" μπροστά μάλλον υποστήλωμα πρέπει να είναι. Μήπως έκανες τίποτα αλλαγές και ξέχασες να κάνεις ενημέρωση όλων; Τις συνέχειες δοκών τις έχεις κάνει; Κοίτα λίγο και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πήγαινε στις συνέχειες δοκών και δες αν εκεί ανταποκρίνονται οι ονομασίες των δοκών στα ανοίγματα με αυτά του σχέδιου πχ για το άνοιγμα που έχεις ανεβάσει σε φωτό πρέπει να λέει 12-13-0.

 

Μετά πάτα συνέχεια και δεν αν διορθώνεται το πρόβλημα.

 

Καμιά φορά χρειάζεται να επεμβαίνεις και στις συνέχειες των δοκών.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα με τρελλάνεις σήμερα!!! Οι συνέχειες είναι εντάξει! Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ των δοκών Δ12 και Δ13 δεν υπάρχει υποστύλωμα. Υπάρχει το τοιχείο υπογείου το οποίο έχει θεμελιωθεί πάνω τους.

Το strad βγάζει πάντα δύο πεδιλοδοκούς αντί για μια θεωρώντας ένα ψευδουποστύλωμα 20Χ20 στο κέντρο. Κοίτα και τις φωτογραφίες από την στάθμη 2 (οροφή υπογείου) και την στάθμη 1 (θεμελίωση) για να καταλάβεις τι εννοώ...

staumh2.jpg

 

staumh1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη στην οροφή υπογείου σπάσε το τοιχείο Κ16 σε 2 επιμέρους και δες αν αλλάζει κάτι στο διάγραμμα των ροπών.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω...

 

Απορώ όμως! όλη η φιλοσοφία επιλυσης των πεδιλοδοκών στο strad είναι λάθος; Τι στο καλό γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.