Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα συνιδιοκτησίας σε πολ/κία


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, Katsakis Labros said:

1975

Άρα μη σε απασχολεί άλλο το θέμα.

Οι πιθανότητες να μπορεί (πολεοδομικά και όχι ιδιοκτησιακά) να βγάλει και να υλοποιήσει προσθήκη άδειας ορόφων σε αυτό είναι <0,1%...

Εκτός και αν βλέπει φάτσα τον Παρθενώνα και έχει ιδιαίτερα μεγάλη εμπορική αξία και έχει πολλάααα μα πολλά λεφτά για κάψιμο.

Μη ρωτάς ανάλυση γιατί.

οι βασικοί λόγοι είναι 2.

1 - δεν έχει υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης

2- δεν έχει επάρκεια στατικής ικανότητας χωρίς ενισχύσεις για να το κάνει ακόμα κι αν έχει (που δεν έχει) υπόλοιπο συντελεστή δόμησης.

 

(πιο μετά το θέμα σου θα μεταφερθεί στην ενότητα για ιδιώτες)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Didonis said:

Άρα μη σε απασχολεί άλλο το θέμα.

Οι πιθανότητες να μπορεί (πολεοδομικά και όχι ιδιοκτησιακά) να βγάλει και να υλοποιήσει προσθήκη άδειας ορόφων σε αυτό είναι <0,1%...

Εκτός και αν βλέπει φάτσα τον Παρθενώνα και έχει ιδιαίτερα μεγάλη εμπορική αξία και έχει πολλάααα μα πολλά λεφτά για κάψιμο.

Μη ρωτάς ανάλυση γιατί.

οι βασικοί λόγοι είναι 2.

1 - δεν έχει υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης

2- δεν έχει επάρκεια στατικής ικανότητας χωρίς ενισχύσεις για να το κάνει ακόμα κι αν έχει (που δεν έχει) υπόλοιπο συντελεστή δόμησης.

 

(πιο μετά το θέμα σου θα μεταφερθεί στην ενότητα για ιδιώτες)

Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να υπολογίζω το ποσοστό των ψήφων που έχει το κάθε διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Katsakis Labros said:

Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να υπολογίζω το ποσοστό των ψήφων...

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι θες να υπολογίσεις.

1- πόσου ψήφους έχει το κάθε διαμέρισμα? (αν αυτό απλή αριθμητική άθροιση όσα γράφουν οι τίτλοι από τον Πίνακα χιλιοστών του Μηχανικού)

2- ή πως μπορείς να υπολογίσεις πως θα πρέπει να βγαίνουν τα χιλιοστά και οι αναλογίες και αναλογίες των επιφανειών κλπ ?? (αν αυτό επαρκεί να γραφτείς στο 1ο έτος Πολυτεχνείο.... δεν θα χρειαστεί καν να πας στο 2ο έτος)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Didonis said:

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι θες να υπολογίσεις.

1- πόσου ψήφους έχει το κάθε διαμέρισμα? (αν αυτό απλή αριθμητική άθροιση όσα γράφουν οι τίτλοι από τον Πίνακα χιλιοστών του Μηχανικού)

2- ή πως μπορείς να υπολογίσεις πως θα πρέπει να βγαίνουν τα χιλιοστά και οι αναλογίες και αναλογίες των επιφανειών κλπ ?? (αν αυτό επαρκεί να γραφτείς στο 1ο έτος Πολυτεχνείο.... δεν θα χρειαστεί καν να πας στο 2ο έτος)

Έχω στα χέρια μου έναν κανονισμό συνιδιοκτητών που αναφέρει τα τετραγωνικά κάθε ορόφου ( και αυτών που μπορεί ο ιδιοκτήτης του τρίτου ορόφου να σηκώσει ) τα ποσοστά συνιδιοκτησίας , τις αναλογίες δαπανών για κοινόχρηστα, ανελκυστήρα και κεντρικής θέρμανσης.
Από αυτά μόνο οι αναλογίες δαπανών είναι υπολογισμένες για τα 4 διαμερίσματα. Τετραγωνικά και  ποσοστά συνιδιοκτησίας είναι υπολογισμένα και με τους ορόφους που μπορεί να σηκώσει μελλοντικά ο ιδιοκτήτης του τρίτου ορόφου. Πως θα υπολογίσω τους ψήφους σε μια γενική συνέλευση?

Link to comment
Share on other sites

@Katsakis Labros

Οι ψήφοι είναι ίσες με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.
Στην σπάνια περίπτωση που δεν είναι έτσι, γίνεται σχετική αναφορά στον κανονισμό της πολυκατοικίας και στη σύσταση.

Edited by Equalizer
Link to comment
Share on other sites

Τα τμ που μπορεί να χτίσει ξέχνα τα. Δεν ισχύουν ότι και να λέει η σύσταση. Τα ποσοστά συνιδιοκτησίας (= ψήφοι) όμως δεν αλλάζουν. 

Αν θέλει να χτίσει, μπορεί όσο του επιτρεπεται. Είστε υποχρεωμένοι να διευκολύνετε την ανέγερση (έχει και αυτός βέβαια πολλές υποχρεώσεις... Πχ στατικής ενίσχυσης του συνόλου). 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος είναι αν οι ψήφοι του "αέρα" , των  μελλοντικών ορόφων  δηλαδή , είναι ενεργοί προ της κατασκευής τους. Αν δλδ  προσμετρώνται σε μια γενική συνέλευση που γίνεται σήμερα .

Πχ. Έστω πολυκατοικία όπου ψήφοι υπαρχόντων 450 και ψήφοι μελλοντικών 550.
Σε ΓΣ για επισκευές όψεων , οι υπάρχοντες ψηφίζουν ΝΑΙ , οι μελλοντικοί ψηφίζουν ΟΧΙ και το κτίριο μένει ρημάδι ?

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερώ αν γινεται θα πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τη σύστασή ή τον κανονισμό αν υπάρχει. (Γνώμη μου είναι οτι ο αέρας δε θα έπρεπε να μετράει.)

Το σίγουρο είναι οτι αφού αυτός θέλει 55% στα χιλιοστά πρέπει να συμμετέχει και σε όλες τις δαπάνες αναλόγως. Δε μπορεί δηλαδη στις αποφάσεις να έχει πλειοψηφία αλλά στα έξοδα 18%!

Τώρα αν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες είναι μαζί σου θεωρητικά με τη βοήθεια δικηγόρου θα μπορούσατε να επιβάλλετε και τα δικά σας "θέλω" δεδομένου κιολας οτι ο αέρας είναι στον αέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.