Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Eμένα για ανάβάθμιση από το 2009 στο 2010(Professional) μου ζήτησε 1500Ε , δηλαδή με υποχρεώνει να πληρώσω και την υποστήριξη (700+800).Ποια υποστήριξη ,την ανύπαρκτη;

 

Tα 450Ε που ειπες πριν τι ακριβως ηταν?? και τα 700+800Ε τι ειναι???

 

Αν ειναι 1500Ε ειναι υπερβολη σε σχεση με την τιμη του προγραμματος...

Link to comment
Share on other sites

εχει την professional εκδοση γι,αυτο ειναι και πιο ακριβο το κοστος υποστηριξης.εικαζω παντα.

 

προφανως το αντιστοιχο πακετο για την standard θα ειναι περιπου 1000€,ητοι 450+550.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 800€ η αναβαθμιση σε 2010 για οσους εχουν την 2009 χωρις συνδρομη και 700€ η συνδρομη της 2010.

αρχες μαρτη θα θελουν αλλα 700€ για να παρεις την 2011 και ου το καθεξης.

 

το προβλημα ειναι οτι δεν κανουν ουσιαστικες αναβαθμισεις. πχ βγηκε το sp3 του 2010 http://images.autodesk.com/adsk/files/rsa2010_sp3.exe

που διορθωνει μονο προβληματακια και δεν προσθετει τιποτα καινουργιο. http://images.autodesk.com/adsk/files/rsa2010_sp3_enu.pdf

Link to comment
Share on other sites

εχει την professional εκδοση γι,αυτο ειναι και πιο ακριβο το κοστος υποστηριξης.εικαζω παντα.

 

προφανως το αντιστοιχο πακετο για την standard θα ειναι περιπου 1000€,ητοι 450+550.

 

Σωστά και δε ξέρω τι να κάνω.Μου φαίνονται πεταμένα λεφτά , αυτές οι ψευτοαναβαθμίσεις.Και από την άλλη σε ποιο να πας όταν έχεις επενδύσει τόσο χρόνο και χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μια διευκρίνιση SOS επί των φορτίων ανέμου παρακαλώ..

 

Τι κάνω στη περίπτωση ανοικτού υπόστεγου από 2 ή 4 (δηλ. όλες τις) πλευρές;

 

Κατά τη γνωστή διαδικασία από 2D Frame σε 3D με το 3D GENERATE που έχει για snow/wind loads το Robot φορτίζει και τα υποστυλώματα (!!!) άσχετα με τα permeability ή door options που τα θέτω 100% δηλ. πλήρως ανοικτό!

 

Πώς λοιπόν προκύπτει 3D ανοικτό (περιμετρικά) υπόστεγο φορτίζοντας μόνο τα δομικά στοιχεία οροφής (π.χ. τεγίδες) πού είναι και το σωστό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας χαιρετώ αγαπητοί μου φίλοι.

 

Λοιπόν θέλω να πω ότι μετά από λίγο καιρό ενασχόλησης με το πρόγραμμα ότι, ειδικά για τις σιδηρές κατασκευές είναι πολύ καλό.

 

Παραθέτω μια μελετούλα δοκιμής και κάποια δικά μου σχόλια.

 

Περιμένω και τους υπολοίπους για τις εμπειρίες τους.

 

http://rapidshare.com/files/326927294/_________________________________.pdf.html

 

(Τα σχέδια μελέτης τα παραδίδω μέσα από το πρόγραμμα TEKLA. Για το παραπάνω υπόστεγο βγαίνουν περίπου 30-40 σχέδια. Και έτσι πρέπει. Όλα τα μέλη μετρημένα με τις οπές, συγκολλήσεις μήκη, είδη κ.τ.λ. λεπτομέρειες, ονομασία κάθε μέλους και αρίθμηση κ.ο.κ.)

 

Δηλαδή μετά από καιρό κατέληξα για τις σιδηρές μελέτες:

 

Robot Structural Analysis Pro SP3 (ανάλυση και διαστασιολόγηση)

TEKLA Structures (για παραγωγή σχεδίων)

AutoCAD (για μικροαλλαγές και τελική μορφή σχεδίων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.