Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα και Οικοδομησιμότητα Εκτός Σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα

Προσπαθώ να βγάλω αδεια οικοδομησης σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου που αγόρασα το 2020 ως αρτιο και οικοδομήσιμο με επιφάνεια 5760m με 21 μετρα φάτσα σε αγροτική οδο. Η πολεοδομία μου απέρριψε το αίτημα γιατί το οικόπεδο προέρχονταν από δυο συμβόλαια του 1963 και 1964 με 3,7 στρ το ένα και 2,06 στρ το δεύτερο και συνενωθήκαν το 2016 όταν απεβίωσε ο προκάτοχος τα άφησε κληρονομιά στον γιο του και το πούλησε σε εμένα ως ένα ενιαίο αρτιο και οικοδομήσιμο το 2020. 

Τι μπορώ να κανω στην προκείμενη περίπτωση? Επικαλέστηκα την απόφαση του δικαστηρίου αλλά ο διευθυντής της πολεοδομίας είναι ανένδοτος.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

τι γραφει η διαθηκη;

τι "ακριβως" εγραψαν  στην αποδοχη εκανε;

[με αυτο το επιχειρημα    "και συνενωθήκαν το 2016 "

δυσκολα τα βλεπω...]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, όπως βλέπω, είσαι νέος συνάδελφος:

* "Οικόπεδα" έχουμε μόνο εντός σχεδίου. 

* Λίγο παρακάτω, σ' αυτή την ενότητα, υπάρχει ξεχωριστό θέμα "Συνένωση μη αρτίων γηπέδων εκτός σχεδίου". Ρίξε μια ματιά.

Μας λες πως το γήπεδο είναι δικό σου με αγορά το 2020  και θέλω να είμαι αυστηρός μαζί σου, γιατί δεν έκανες, σαν μηχανικός,  εσύ ο ίδιος την έρευνα, μέχρι το "μεδούλι" (που λέμε στο χωριό μου..... την Νιγρίτα), έστω ρωτώντας και άλλους συναδέλφους της περιοχής, για την αρτιότητα- οικοδομησιμότητα του τεμαχίου που αγόρασες. 

Αρχικά δεν θέλω να πάρω θέση, από τόσο μακριά και χωρίς να έχω πολλά στοιχεία για τα ακίνητα. Ούτε &  ξέρω αν μας δίνεις όλα τα στοιχεία. Δίνω όμως μία βαρύτητα στην πολεοδομία που δεν σου δίνει την έγκριση για Ο.Α. 

Θέλω όμως με αυτή την ευκαιρία να το πω, ακόμη μία φορά, πως η υπογραφή της δήλωσης του άρθρου 5 του Ν. 651/77 είναι μία πολύ- πολύ σοβαρή υπόθεση. Μπορεί ο μηχανικός που υπογράφει, αν του γίνει καταγγελία,  εύκολα να οδηγηθεί στο Πειθαρχικό του ΤΕΕ και να έχει συνέπειες. Ακόμη να οδηγηθεί και στα δικαστήρια.

..............................................Υπάρχει η περίπτωση να υπέγραψες εσύ την δήλωση του Ν. 651/77 ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

nbr ηλεκτρολόγος είναι ο ερωτών. Λογικό να μη γνωρίζει τα δικά μας.

@Stamatis KiametisΣίγουρα χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία για να εκφέρουμε άποψη. Πάντως, από τα ως τώρα γραφόμενα, φαίνεται ότι ο προϊστάμενος της Πολεοδομίας έκρινε μέσω της ανάγνωσης των τίτλων ότι η συνένωση έγινε μετά το 2003 οπότε η αρτιότητα θα απαιτούσε πρόσωπο 25 μ σε αναγνωρισμένο κοινόχρηστο δρόμο (προ 23 οδό με απόφαση κλπ), στοιχεία που το συνενωμένο δεν διέθετε. Το ερώτημα είναι τι δηλώθηκε και γιατί στην δήλωση Ν. 651/77 το 2016 με την αποδοχή και το 2020 με την μεταβίβαση. Ο υπογράφων το τοπογραφικό είχε στο μυαλό του συνένωση τοις πράγμασιν προ του 2003 και αν ναι πως ακριβώς το απέδειξε;

Πολλά τα ερωτήματα και χωρίς στοιχεία

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς αναφέρει το λεκτικό της μεταβίβασης, και τι η δήλωση 651/77 του διαγράμματος? 

συμπλ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, ο υπάλληλος ΥΔΟΜ δεν επιτρέπεται να ερμηνεύει αλλά να εφαρμόζει τη νομοθεσία. Και στο συγκεκριμένο θέμα, η απόφαση 1296/06 είναι σαφέστατη

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Οπως σωστα αναφερθηκε, ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και ιδιοκτητης του αγροτεμαχιου. Προσπαθω να οικοδομησω στο οικοπεδο αλλα μπλεκω σε αυτο που προανεφερα και ενω ο τοπογραφος μου λεει οτι 99,9% χτιζει η πολεοδομια το εκοψε. Επισυναπτω τη δηλωση Ν651/77 και μερικα αλλα που ισως βοηθησουν.

Την διαθηκη δεν την εχω, μονο την γονικη παροχη εχω.

Επειδη δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος ζητω την κατανοηση σας. 

 

16492637779061594442166108280392.jpg

16492639284052744491757935341258.jpg

16492639523955160841955829716442.jpg

16492644625648841373934949785254.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο δείχνει πρόσωπο σε "δίοδο" και όχι σε αγροτικό δρόμο. Η δίοδος τι ακριβώς είναι; Άτυπη δουλεία διόδου εις βάρος της όμορης ιδιοκτησίας;

Στο συμβόλαιο γράφει ότι αναφέρεται στο τοπογραφικό για την πλευρά ΑΗ ότι συνορεύει με δίοδο. Καλά δεν μπήκε καν στον κόπο η συμβ/φος να  πει τι στο καλό δίοδος είναι αυτή;

Θα βγουν και άλλα από τη συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

λιγο "λειψα" τα εβαλες

μας ενδιαφερει ο τιτλος του συμβολαιου  και "τι" εδωσε και πότε εγιναν κατατμησεις/συνενωσεις ή ό,τι αλλο

αρα σβησε τα ονοματα και ξαναβαλτο

Εκεινο που ενδιαφερει ειναι αν γινεται αναφορασ οτι εγινε η συνενωση και απο πότε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.