Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά θέσης γκαράζ ως παρακολούθημα μεταγενέστερα του διαμερίσματος


KFF

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, sissy_arch said:

Μισάνοιχτη δηλαδή....μήπως δεν αναφέρεται πουθενά αλλά δημιουργήθηκε εκ του μηδενός μαζί με ένα στεγαστράκι????λέω εγώ τώρα μια ιδέα....

Oχι καθόλου, δεν υπάρχει καμία παράβαση. Βγήκαν 12 διαμερίσματα και 13 θέσεις στην πιλοτή. Δεν κρύβω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

....Καραμπερδεύτηκα. Βρήκαμε την θέση ότι είναι σε piloti, το στέγαστρο που κολάει? Το στέγαστρο είναι στην piloti μέσα ή λίγο πιο έξω στο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Καλέ δε λέω ότι κρύβετε!!!!απλά για να βοηθήσουμε, όταν εμείς λέμε πυλωτή εννοούμε τον ισόγειο όροφ της οικοδομής ο οποίος δεν έχει τοιχους. Αν είναι έξω από αυτο το χώρο είναι ακάλυπτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Arche said:

Οπότε προκειμένου να λύνουμε απορίες μια που τα πράγματα αρχίζουν να διελευκάνοντε, οι θέσεις στάθμευσης σε pilotis δεν δικαιούντε σε νέες πολυκατοικίες τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ να πουληθούν. Είναι κοινόχρηστες, δεν μπορούν να δοθούν χιλιοστά σε αυτές και δεν μπορούν να αποτελέσουν ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία, οπότε δύσκολα ως αδύνατον να μπορεί να μεταβιβαστεί αυτή η ιδιοκτησία. Τώρα αν κατάφερε κάποιος και την πούλησε σε έναν άλλο άνθρωπο δεν έχω να πω τίποτα πια. 

Οκ, ευχαριστώ. Είχα την εντύπωση ότι κάτι μπορεί να γίνει. Να σας πω τη σκέψη μου.. Δεδομένου ότι ο τελευταίος αγοραστής έκανε πληρεξούσιο ότι τη θέση δεν την επιθυμεί και την αφήσει στον μηχανικό να τη διαθέσει, δε θα μπορούσε να τη συνδέσει ο μηχανικός ως παρακολούθημα σε αποθηκάκι που διατηρεί το οποίο έχει χιλιοστά και να πουληθούνε πακετάκι? Δε θέλω να σας κάψω με τις ιδέες μου..😅

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Arche said:

....Καραμπερδεύτηκα. Βρήκαμε την θέση ότι είναι σε piloti, το στέγαστρο που κολάει? Το στέγαστρο είναι στην piloti μέσα ή λίγο πιο έξω στο οικόπεδο?

Κρατήστε ότι είναι μια κλασική θέση πιλοτής. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Καλέ δε λέω ότι κρύβετε!!!!απλά για να βοηθήσουμε, όταν εμείς λέμε πυλωτή εννοούμε τον ισόγειο όροφ της οικοδομής ο οποίος δεν έχει τοιχους. Αν είναι έξω από αυτο το χώρο είναι ακάλυπτος.

Κατάλαβα απλά για να σας δείξω ότι δεν αποκρύπτω κάποια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

@KFFΤα πράγματα είναι πολύ απλά:

Διαβάζουμε ΟΛΗ τη Σύσταση Οριζοντίων Ιδιοκτησιών και ψάχνουμε να δούμε 1) αν η ανωτέρω θέση στάθμευσης έχει δικά της χιλιοστά, κάτι που απαγορεύεται πλέον για ανοιχτές θέσεις στάθμευσης και 2) αν η θέση στάθμευσης είναι παρακολούθημα κάποιας ιδιοκτησίας.

Αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, τότε η θέση ΔΕΝ υπάρχει.

Φυσικά στην ανωτέρω ανάγνωση της ΣΟΙ μας βοηθάει πολύ το σχέδιο κάτοψης που έχει δήλωση συμβολαιογράφου ότι συνοδεύει την ανωτέρω ΣΟΙ και ο πίνακας κατανομής ποσοστών συνιδιοκτησίας, ο οποίος επίσης θα πρέπει να φέρει δήλωση του συμβολαιογράφου ότι συνοδεύει τη ΣΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ppanag said:

@KFFΤα πράγματα είναι πολύ απλά:

Διαβάζουμε ΟΛΗ τη Σύσταση Οριζοντίων Ιδιοκτησιών και ψάχνουμε να δούμε 1) αν η ανωτέρω θέση στάθμευσης έχει δικά της χιλιοστά, κάτι που απαγορεύεται πλέον για ανοιχτές θέσεις στάθμευσης και 2) αν η θέση στάθμευσης είναι παρακολούθημα κάποιας ιδιοκτησίας.

Αν δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω, τότε η θέση ΔΕΝ υπάρχει.

Φυσικά στην ανωτέρω ανάγνωση της ΣΟΙ μας βοηθάει πολύ το σχέδιο κάτοψης που έχει δήλωση συμβολαιογράφου ότι συνοδεύει την ανωτέρω ΣΟΙ και ο πίνακας κατανομής ποσοστών συνιδιοκτησίας, ο οποίος επίσης θα πρέπει να φέρει δήλωση του συμβολαιογράφου ότι συνοδεύει τη ΣΟΙ.

Οκ θα κρατήσω αυτά που λέτε να τα κοιτάξω. Είναι ανοιχτή θέση πιλοτής απλά δεν έχει χιλιοστά και καμία από τις άλλες δεν έχει, όπως ανέφερα 12 διαμερίσματα 13 θέσεις, βγήκε μία παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οι ΘΣ πιλοτης δεν έχουν χιλιοστά (εκτός κάποιων εξαιρέσεων στα '80 που έχουν κριθεί αντισυνταγματικές), μια ορθή σύσταση οριζοντίων αντιστοιχεί όλες τις ΘΣ στα διαμερίσματα για να μπορούν να μεταβιβάζονται μαζί με αυτά. Ένα διαμέρισμα μπορεί να έχει παραπάνω από μια ΘΣ ως παρακολούθημα άρα δεν είναι παράλογο κάποιο διαμέρισμα από την πολυκατοικία να έχει 2 ΘΣ στην πιλοτή. Αυτό θα το καταλάβατε διαβάζοντας τη ΣΟΙ όπως ανέφεραν όλοι οι συνάδελφοι. 

Ο μηχανικός δεν είναι υπεύθυνος/αρμόδιος να συνδέει παρακολουθήματα με ιδιοκτησίες, αυτή είναι δουλειά του συμβολαιογράφου και προφανώς θα χρειαστεί η παρουσία του Ιησού γιατί γίνεται μόνο με τροποποίηση της ΣΟΙ. Επιπρόσθετα πλέον κανένας συμ/φος ή/και υποθηκοφυλακείο δεν θα δεχτεί να κουμπώσει παρακολούθημα σε χώρο βοηθητικής χρήσης (αποθήκη). 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.