Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια και Απόκλιση Κτηματολογίου


Recommended Posts

Ααα καλά!! Ούτε που είδα από την φουρια μου και την στενοχώρια μου ότι το έβαλα για ιδιώτες. Ταίριαζε απόλυτα το θέμα και δεν το πρόσεξα 

Sorry.

 

Ευχαριστώ!!

Το τοπογραφικό του 2005 που συνόδευε το συμβόλαιο ήταν copy του 1976 που συνόδευε τον πρότερο τίτλο του πωλητή. Δυστυχως όταν υλοποιούσαν τις μάντρες κυριολεκτικά για να μην δημιουργώ έχθρες πήγαινα περασια σε γειτονικά κλπ με αποτέλεσμα αν το μετρήσεις τώρα να είναι μικρότερο. Έχω φωτογραφίες που όταν ήταν χέρσο ήταν τα όρια πιο έξω από εκεί που τα υλοποίησα. Έτσι αγόρασα και  όμορρο μικρό διότι εκεί είχα πάει την μάντρα μου πολύ μέσα στο δικό μου. Αυτό που με καίει είναι αν ποτέ μπορεί να έρθει η πολεοδομία να μου πει το κτηματολόγιο λέει 3930 άρα τόσο είναι. Αν μπορει να δημιουργηθεί πρόβλημα στην ήδη υλοποιημένη οικία ότι είναι χωρίς άδεια και στηνβτακτοποιηση. Εγώ λόγω ότι από μια πλευρά είναι δικό μου και από άλλη είναι πολύ μεγάλη ενιαία έκταση που πραγματικά έχω τραβηχθεί πιο μέσα (μετά το μετάνιωσα και από έξω έχω κάνει συρματοπλεξη χωρίς καμία ενόχληση) θα μπορούσα να πω ότι έχω "τραβηγμένα" τα 4000 λίγο αλλοπροσαλλα μεν

Είναι το κτηματολόγιο τόσο σημαντική και κανόνας η εμβαδομετρηση του? Η απόκλιση δεν παίζει ρόλο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, katrmp said:

.. Αυτό που με καίει είναι αν ποτέ μπορεί να έρθει η πολεοδομία ...

μπορεί και ποτέ στη δική σου ζωή...

μπορεί και οποτεδήποτε 

Αν δεν λύσεις όμως το πρόβλημα το πρόβλημα θα υπάρχει. Βγάλεις δεν βγάλεις νέα οικοδομική Άδεια

ΗΤΚ τι επιφάνειες γηπέδου θα βάζεις Τίτλου? Άδειας? ΚΑΕΚ

Κάνε νέο πραγματικό Τοπογραφικό. Δεν διάβασα καν τα φωτογραφίες και όλα τα άλλα.....

Αποτύπωση σωστή και πραγματική με βάση αυτό θα αποφασίσεις με τον Τοπογράφο τα επόμενα βήματα που πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να μην κάνω εξαρτημένο και απλά να κάνω ένσταση επικαλούμενος αυτά που πραγματικά έχουν γίνει.

Όποτε το εξαρτημένο θα βάλει όρια ο τοπογράφος κατά δήλωση του ιδιοκτήτη. Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία. Δεν μπορώ (είναι πραγματικότητα) να επικαλεστώ ότι η μάντρα τόσο στο προς το όμορο  δικό μου είναι σε λάθος σημείο όσο και προς το άλλο στο οποίο έχω και συρματοπλεξη?

, Είναι προαναρτηση. Θα μπορούσε να γίνει συνένωση ή δεν έχει ουσία? Θα α ήταν και πολυεξοδη

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, katrmp said:

Έλεγα να μην κάνω εξαρτημένο και απλά να κάνω ένσταση επικαλούμενος ...

με μπλα μπλα και κείμενα δεν θα βγει τίποτα.

Ενδεχόμενα θα χρειαστεί Τοπογραφικό Γεωμετρικών μεταβολών εκεί όλο το μπλα μπλα θα δεις με τον Τοπογράφο τι μπορείς να βάλεις

Αφού είναι προ ανάρτηση ακόμα δεν θα μπορείς να δεις ιδιοκτήτες στα όμορα παρά μόνο τα περιγράμματα που εκτιμά το κτηματολόγιο ότι έχετε

Πας Τοπογράφο

Είσαι Μηχανικός και ενδεχόμενα θα έχεις τιμή χοντρικής 😜

Υ.Γ.

και σου συνιστώ υλοποιημένα όρια σου (μάντρα, συρματοπλέγματα κλπ) να είναι στα πραγματικά τους όρια. Αν μόνος σου τα έχεις πιο μέσα απεμπολείς μόνος σου ιδιοκτησία.

Διότι στο Τοπογραφικό ο Τοπογράφος όπου υπάρχει υλοποίηση ορίων έχει υποχρέωση να τα δείξει.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.