Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια και Απόκλιση Κτηματολογίου


Recommended Posts

15 λεπτά πριν, tetris said:

Η ρυμοτόμηση δεν έγινε σε εφαρμογή π.α. ή π.ε.?

Όχι! Πέρασε Ν. Εθνική οδός και άλλαξε τη χάραξη των επιμέρους οδών στο σημείο. Υπήρχε σε λειτουργία Κτηματολόγιο όταν έγινε αυτό και δεν ενημερώθηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα, υπάρχει πράξη απαλλοτρίωσης και οτιδήποτε συνδέεται με αυτήν

οπότε θα πρέπει να έχει καταχωριστεί στο Κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

αρα...

- παραμενει στην ιδιοκτησια του πελατη  το τμήμα που "ρυμοτομηθηκε"

- εχει δικαιωμα να αρνηθει την καταληψή του "τμηματος" απο οποιονδηποτε 

- εξακολουθει να γραφει στο Ε9 ολοκληρο το γηπεδο, μεχρι να αποζημιωθει.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, tetris said:

άρα, υπάρχει πράξη απαλλοτρίωσης και οτιδήποτε συνδέεται με αυτήν

οπότε θα πρέπει να έχει καταχωριστεί στο Κτηματολόγιο

Θα έπρεπε να έχει καταχωριστεί ναι! Αλλά δεν έγινε, παρόλο που έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία των απαλλοτριώσεων και έχει πλήρως διανοιχτεί ο δρόμος! Τώρα τι γίνεται με τη ΕΕΔΜΚ είναι το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

αρα...

- παραμενει στην ιδιοκτησια του πελατη  το τμήμα που "ρυμοτομηθηκε"

- εχει δικαιωμα να αρνηθει την καταληψή του "τμηματος" απο οποιονδηποτε 

- εξακολουθει να γραφει στο Ε9 ολοκληρο το γηπεδο, μεχρι να αποζημιωθει.

 

Η διαδικασία της απαλλοτρίωσης έχει ολοκληρωθεί πλήρως. Το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο δεν πέρασε στο Κτηματολόγιο...Και τώρα προκύπτει ζήτημα με το τοπογραφικό που πρέπει να γίνει και την ΕΕΔΜΚ που πρέπει να εκδοθεί... 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς η ΕΕΔΜΚ δεν ελέγχεται από την ΥΔΟΜ. 

Βάλε το σωστό διάγραμμα, και σημείωσε ότι η διαφορά με το Κτημ/γιο έγκειται στη μη καταχώριση της απαλλοτρίωσης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα...

 Πάντως,  σε επομενο σταδιο,  θα πρεπει να γινει σχετικη χωρικη μεταβολή, ωστε να εχει νομιμο τιτλο κυριοτητας....

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια sos, σε προσωπικό γεωτεμάχιο ειχε αγορασθεί απο τον πατέρα μου το 2005 4010τμ και το κληρονόμησα και ανέγειρα με αδεια 4 στρ. Γειτνιάζε απο την μία πλευρά με εξ- αδιαιρετου του πατέρα μου με αλλους και απο μαι δευτερη με χερσο. Κατα την κατασκευη μαντρων δεν φροντισα να πάμε στα 4 στρ με αποτέλεσμα να βγει στην κτηματογράφηση στην προανάρτηση  3920τμ. Εχω ανεγειρει με άδεια μια κατοικία απο το 2007 και υπήρχε στην άδεια και 2η κατοικια  μικρη που δεν την ανέγειρα ποτέ και ούτε σκοπευα διότι υπήρχαν και αυθαιρεσιες στην  πρώτη που ηθελαν τακτοποίηση τίς οποίες τις έχουμε πάει "με άδεια". Εχω πρόβλημα με την άδεια? Μάλιστα σε μία πλευρα (σε μέρος αυτης) συνορευει με δικό μου μη αρτιο που ειχα αγορασει επίτηδες για να εξασφαλίσω τα ορια . Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω? Πρέπει να κάνω ένσταση ? (και τι να βγάλω τοπογραφικό καθ' υπόδειξη οριων?). Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποτέ να χτίσω οτιδηποτε. Αλλα για αυτο που εχω υλοποιήσει και είχα βγάλει αδεια (ο μόνος σε όλη την περιοχή) με ενδιαφέρει να μην κινδυνεψει αυτη η άδεια. Η άδεια είχε πάρει σφραγιδα για ρευματοδότηση για την οικια μου απο το 2008 και έχει μείνει έτσι. Η άλλη οικία δεν υλοποιήθηκε ποτέ και έχω κάνει για τακτοποίηση (μονο παραβολο έχω πληρωσει ) για 4495 για διάφορα. sos παιδιά , διότι με καιει!!

Να ρωτησω κάτι  επιπλέον. Μου έχει αποδεκτη απόκλιση κοντα στα 130τμ (ειμαι μεσα) και δεν μου έχει τους γειτονες (ως ονόματα, παρα μόνο ως καεκ). Θυμαμαι σε άλλη περιοχη και νομό που μου έκοβε αρκετα και το έδινε σε εναν γειτονα στο χωριο, εκει μου έγραφε και το ονομά του . Οχι μονο το ΚΑΕΚ. Εκει η απόκλιση απο τον τιτλο μου ηταν μεγαλη

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, katrmp said:

..το 2005 4010τμ και το κληρονόμησα και ανέγειρα με αδεια 4 στρ. ....

...να βγει στην κτηματογράφηση στην προανάρτηση  3920τμ. ...

Δεν καταλαβαίνω γιατί βάζεις το ερώτημα σου σε ενότητα για ιδιώτες.

Πέραν αυτού

Τα 4010 τ.μ. του Τοπογραφικού το 2005 υπήρχαν είχαν μετρηθεί σωστά? ή έγινε ελαφρά σιδέρωμα για να ξεπεράσει για λίγο τα 4 στρέμματα

Έχεις πρόσφατο καλό Τοπογραφικό του Γηπέδου σου (πραγματικά υφιστάμενη κατάσταση χωρίς σιδέρωμα)

Αν ναι ελέγχεις με αυτό τι έχει γίνει αν όχι κρίνω ότι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αναθέσεις σε Τοπογράφο να σου κάνει μια καλή αποτύπωση των ορίων και ενδεχόμενα να γίνει μια παραβολή των υφιστάμενων ορίων με τα όρια που έχουν οι τίτλοι σου.

Αυτό θα είναι ο βασικός μπούσουλας

 

Επικουρικά σε ότι αφορά τα ΚΑΕΚ μπορείς και μόνος σου να μπεις στην εφαρμογή του Κτηματολογίου για Μηχανικούς και θα δείς και τα ονόματα αν έχουν δηλωθεί και να κατεβάσεις περιγράμματα όλων την όμορων και με τις συντεταγμένες τους με έμμεσο τρόπο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.