Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκελετός με περιμετρικά τοιχώματα ΟΣ


 

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Johny σίγουρα το πιο σημαντικό κριτήριο είναι η απλότητα για να υπάρχουν μικρά περιθώρια λάθους στην κατασκευή, αλλά ταυτόχρονα επιζητώ να προσπαθώ να βρω λύσεις σε κάθε πρόβλημα όπου είναι εφικτό.

Είχα στο μυαλό μου ότι η μόνη περίπτωση να μπορούν να γίνουν τα παραπάνω είναι να γίνει η πλάκα οροφής ισογείου πολύ μεγάλη σε πάχος (της τάξης των 50εκ) για να μπορούν να μεταβιβάζονται τα φορτία των τοιχωμάτων, όπως γίνεται σε ουρανοξύστες που τα πυκνά υποστυλώματα "μεταφέρονται" πιο μακρυά για να μπορούν να γίνουν αυτές οι μεγάλες είσοδοι στο ισόγειο.

Αλλά η παραπάνω λύση επιβαρύνει όλες τις μεριές και δε νομίζω να αξίζει τον κόπο για τα συνηθισμένα μικρά έργα που μελετάμε. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2022 at 5:36 ΜΜ, Vasilis101 said:

Είναι συμφωνία του πελάτη με τον αρχιτέκτονα

Για να μην έχεις καμία ευθύνη, αν θέλεις κάνε τη μελέτη (όπως νομίζεις καλύτερα) κι ας την υπογράψει ο αρχιτέκτονας (αν έχει τα κότσια). Αλλιώς, πες τους να βρούν άλλον αυτοφωράκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2022 at 5:36 ΜΜ, Vasilis101 said:

Είναι συμφωνία του πελάτη με τον αρχιτέκτονα για να μην είναι οι εξωτερικοί τοίχοι από τούβλα...

Ωραία συμφωνία!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη αυτή δεν είναι μια συνηθισμένη μελέτη αλλά μια "διπλωματική". 

Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να έχει και ανάλογη αμοιβή αρκετά μεγαλύτερη μιας κλασσικής μελέτης.

Αν ο ιδιοκτήτης μπορεί να αναλάβει αυτό το κόστος και εσύ νιώθεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις τότε προχώρα.

Οι παρατηρήσεις των συναδέλφων ήταν σημαντικές αλλά δεν ξέρω πως θα αποφύγεις τον σκόπελο των φυτευτων τοιχίων.. 

Ίσως αν έχεις φυτευτα υποστυλώματα και τα τοιχία θεωρηθούν τοιχία πλήρωσης;;;

Όλα βέβαια όπως αναφέρθηκε ως FE...

Link to comment
Share on other sites

Το ξανάακουσα αυτό για τα "τοιχία πλήρωσης" αλλά δε νομίζω για κατακόρυφα ή οριζόντια φορτία να πιάσουν φορτία οι κρυφοκολώνες και όχι τα τοιχία, ίσα ίσα το αντίθετο θα περίμενα. Εκτός εάν υπάρχει κατασκευαστική λεπτομέρεια που να μην έχω υπόψιν μου.

Τέλος πάντων, καταλήξαμε στη συμβατική κατασκευή με πορομπετόν για πλήρωση. Η ερώτηση είναι θεωρητικού ενδιαφέροντος πλέον, για τους πιο έμπειρους της ομάδας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.