Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mεταπτυχιακές Σπουδές


Recommended Posts

Έχετε κάνει κάποιο μεταπτυχιακό και αν ναι ποια είναι η εμπειρία σας?Στο εξωτερικό ή στην Ελλάδα?Πιστεύετε οτι χρειάζεται για να βρεις δουλειά και οτι οι γνώσεις που προσφέρει έχουν κάποιο αντίκρισμα?(Αν κάποιος ειδικότερα έχει παρακολουθήσει μεταπτυχιακό στο Ε.Μ.Π θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα η γνώμη του καθώς ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στην Αθήνα.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει το μεταπτυχιακό του δομοστατικού τομέα στο Δημοκρίτειο στην Ξάνθη. Οι γνώσεις που πήρα ήταν σημαντικές αλλά αν είσαι απόφοιτος της Ξάνθης δεν νομίζω ότι έχουν να σου προσφέρουν πολλά πράγματα οι ίδιοι καθηγητές. Σε ορισμένα μαθήματα όμως, γίνεται καλή δουλειά. Όσο για τον επαγγελματικό τομέα, μάλλον το βιογραφικό σου γεμίζεις και μαζεύεις 150 μόρια για το δημόσιο παρά οτιδήποτε άλλο. Βεβαίως, αν ασχολείσαι με ειδικές στατικές μελέτες ή έρευνα τότε σε βοηθάνε κάπως τα μαθήματα. Αν είχα την δυνατότητα τώρα θα έκανα ένα ΜΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνατε κάποιες πιο προχωρημένες μεθόδους ανάλυσης π.χ. pushover με κάποιο πρόγραμμα?στα αντισεισμικά τι παραπάνω υπάρχει σε σχέση με τα προπτυχιακά?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα θεωρώ ότι κάθε μεταπτυχιακό έχει κάτι να σου προσφέρει. Εγώ έχω κάνει σχετικά με διαχείριση έργων και εκεί ήρθα σε επαφή με καινούργια πράγματα που τελικά είναι πολύ χρήσιμα στην πορεία.

 

Πέρα από αυτά θα συμφωνίσω με τον Γιάννη περί βιογραφικού και ΑΣΕΠ αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα διαμτηματικό πρόγραμμα των Τμημάτων Πολιτικών Μηχανικών ΔΠΘ, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και του τμήματος Διοίκησης επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Μακεδονία.

 

http://sem.eng.duth.gr

 

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα ξεκίνησε και στο ΕΜΠ ένα παρόμοιο μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει το Athens M.B.A. http://simor.mech.ntua.gr/athensmba/ το οποίο όμωσ απαιτεί 3 χρόνια προυπηρεσία.ξέρει κανείς τίποτα για τα διτμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα των πολιτικών μηχανικών? π.χ τεχνολογία υλικών,υπόγεια έργα,διαχείριση ενέργειας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
διαχειριση εργων που συναδελφε?σκεφτομαι κι εγω για κατι παρομοιο γι'αυτο ρωτω.

 

Στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. λειτουργεί για πρώτη φορά το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης με τίτλο «Διοίκηση και Διαχείριση Τεχνικών Έργων», διάρκειας ενός πλήρους ακαδημαϊκού έτους. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώεδώ και ψάξε τις ανακοινώσεις..

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε να υπάρχει στην αθήνα μεταπτυχιακό σχετικά με construction project management? από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει βρήκα και το παρακάτω http://www.cems.gr/menu_details.asp?id=150&mid=5&lang=gr αλλά τίποτα στο πολυτεχνίο ή στα υπόλοιπα πανεπιστήμια της αθήνας. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για την ποιότητα του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού και το αντικρισμά του ή κάποιο άλλο μεταπτυχιακό που να αξίζει θα το εκτιμούσα.

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.