Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα Δημήτρη. Το ότι πήρε ρεύμα το 92 δεν αποκλείει την αποπεράτωση του ορόφου σε προγενέστερο χρόνο. Έχω δει πολλές οικογενειακές κυρίως οικοδομές να ξεκινάνε στο παρελθόν με ένα ρολόι που καλύπτει το κτίριο και στη συνέχεια, καθώς οι ανάγκες μεταβάλλονταν να κάνουν επιπλέον συνδέσεις μ ε τη ΔΕΗ. Νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι ο συνάδελφος στο τέλος θα αποφασίσει σύμφωνα με την κρίση του και τις ειδικές συνθήκες που έχει εξετάσει.

Link to comment
Share on other sites

παυλε καλησπερα,

συμφωνουμε σε ολα

και θα συμφωνησουμε και στα υπολοιπα

οταν μας πει ο συναδελφος το ιδιοκτησιακο...και τί μεταβιβασεις  και πώς  εγιναν...

[πολυ φοβαμαι οτι σε 4 μηνες ληγει η προθεσμια τακτοποιησης και αυτοι ούτε   ενα σωστο Ε9 δεν εχουν

Θα μου πεις, "φθανει ενα Ε9"...?..

ε...αν ειναι ειναι να περπατας ξυπολυτος στα αγκαθια, καλο ειναι και ενα ζευγαρι .... σαγιοναρες...]🙂

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dimitris GM said:

ε...αν ειναι ειναι να περπατας ξυπολυτος στα αγκαθια καλη ειναι και μια.... σαγιοναρα...]

 

Αυτό και αν είναι ρητό!  Μάλιστα ποιος είχε πει κάποια στιγμή στο κοντινό παρελθόν, "πόσα χρόνια θα ασχολούμαστε με το Ε9"; 

Θα απαντήσω...πολλά ακόμη, όπως και πολλά χρόνια ακόμη θα ασχολούμαστε με τις επιφάνειες κτιρίων για τα δημοτικά τέλη, μια και είναι το θέμα επίκαιρο. Αναμένουμε τις απαντήσεις από το συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Το οικοπεδο αγοράστηκε το 1973. Βγήκε άδεια ισογείου το 1977 αλλά με ψευδή στοιχεία (σε διαφορετικό Ο. Τ.) γιατι τότε το οικοπεδο ήταν εκτός σχεδίου και μπήκε στο σχέδιο το 93. Άρα θεωρώ ότι δεν έχω καθόλου οικοδομικη αδεια. Παρόλα αυτά έχει μπει και ικα το 77 και το χαρτί του ΙΚΑ γράφει ισόγεια οικοδομή γιατί έτσι είχε βγει η άδεια. 

Μέχρι το 98 όπου και έγινε η οριζόντια δεν είχε γίνει κάποια άλλα πράξη στο παρελθόν και η σύσταση έγινε με τοπογραφικό και αποτύπωση μηχανικού το έτος 1998. Δεν γίνεται αναφορά σε άδεια πάρα μόνο στην αγορά οικοπέδου. 

Για το ε9 η εγκύκλιος αναφέρει ότι αν από αεροφωτογραφια δεν προκύπτει η αυθαιρεσία τότε αρκεί το ε9 αλλά μαζί με αποδεικτικά ότι δεν έχει γίνει διόρθωση τα προηγούμενα έτη (από πλευράς διόλου για ένταξη στους νόμους αυθαιρέτων φαντάζομαι). 

Η οικοδομή κατασκευαστηκε από τον πατέρα του πελάτη μου και η σύσταση έγινε για να το γράψει στα 2 παιδιά. 

Δεν ξέρω αν βοήθησα λίγο ακόμη 

Link to comment
Share on other sites

"Η οικοδομή κατασκευαστηκε από τον πατέρα του πελάτη μου και η σύσταση έγινε για να το γράψει στα 2 παιδιά.  "

 

και μετά τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

αρα,

εχεις δυο ΟΙ,  με ιδιοκτητη καθε ενα παιδι

τι γραφει καθε συμβολαιο και τι αυθαιρεσιες εχει?

Να παμε να δουμε και μειωτικους.......

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι εκτός γραφείου, θα ενημερώσω αύριο με περισσότερες λεπτομέρειες. Γενικά είναι όλο το κτίριο αυθαίρετο και αν εξαιρέσουμε ότι έχω κατασκευή εξωτερικής κλίμακας ανόδου στον Α όροφο μέσα στο δ (πλάγιο όριο) θα μπορούσα να βγάλω και άδεια νομιμοποίησης γιατί δεν έχω υπερβαση δομησης, κάλυψης και ύψους ως προς τους όρους δόμησης. Ευχαριστώ και επανέρχομαι αύριο. Καλό βράδυ σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η οριζόντια κάνει αναφορά σε εμβαδόν οικοπέδου καθώς και στο εμβαδόν ορόφων χωρίς να έχω αποκλίσεις στα τετραγωνικά (94μ2/όροφο) αλλά δεν γίνεται αναφορά στην εξωτερική κλίμακα ανόδου στον Α όροφο (μετράει ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης) καθώς δεν υπάρχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο (υπάρχει και μια πιο μικρή μεταλλική σκάλα ανόδου (πλατος 60εκ) από Α όροφο στο δώμα όπου υπάρχει ο ηλιακός και μια αποθήκη απο στρατζαριστό σκελετό με επικάλυψη φύλλα αμιάντου εμβαδού 10μ2 στην οποία δεν γίνεται καμία αναφορά στη σύσταση αλλά ούτε και στο Ε9 (μπορώ να βάλω την αποθήκη κατηγορία 3 με έτος κατασκευής πριν το 2011 γιατί φαίνεται καθαρά σε αεροφωτογραφίες). Οι ιδιοκτησίες πέρασαν στα παιδιά το 2011 (πριν το 4014)  με τα ίδια στοιχεία που αναφέρει και η πρώτη σύσταση (απλά άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς). 

Στο Ε9 του πατέρα (έτος 2010 πριν τη μεταβίβαση) είχε δηλωθεί επίσης με έτος κατασκευής 1977.

 

Άρθρο 87: Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών 1. Στην παρ. 1 ορίζεται ότι η απόδειξη του χρόνου ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής γίνεται με την υποβολή σχετικής αεροφωτογραφίας ή άλλου δημοσίου εγγράφου. Στις περιπτώσεις που για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών υποβάλλεται φορολογικό έγγραφο Ε9, μαζί με το ηλεκτρονικό έγγραφο θα πρέπει να συνυποβάλλεται και βεβαίωση της αρμοδιας φορολογικής αρχής απο την οποία θα προκύπτει ο χρόνος υποβολής του και οι τυχόν τροποποιήσεις του στο σύστημα. Σε περίπτωση υποβολής εντύπου που έχει παραληφθεί από την αρμόδια υπηρεσία, όπως προκύπτει από σχετική θεώρηση, δεν απαιτείται περαιτέρω βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,

εχουμε συσταση ΟΙ και  δυο ξεχωριστους  ιδιοκτητες.

[και ακομα δεν απαντησες εάν ειδες αν υπαρχουν μειωτικοι συντελεστες...να ξερουμε για τί συζηταμε.]

Οπως και ναχει, δεν καταλαβα ποια  ειναι η αυθαιρεσια που εχει καθε ενα διαμερισμα  και τι τα κοινοχρηστα

Και,  τελος,

αυτο το αρθρο 87  που λες , δεν υπαρχει στον ΝΟΜΟ.

Το τί εγραψαν οι προηγούμενοι που εφευγαν μεσα  στο  ασσανσερ, με την αποχαιρετιστηρια εγκ. 2, ...δεν μας νοιαζει:evil::evil:

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.