Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη οδών μετά από πράξη εφαρμογής σχεδίου πόλεως.


Recommended Posts

Μετά απο 1 1/2 χρόνο η κατάσταση παραμένει ίδια. Στις αιτήσεις απαντούν ότι '' θα γίνει σε επόμενη εργολαβία'', τα ψηφαλάκια δεν λειτούργησαν αυτή τη φορά, και τα 2/3 του οικοπέδου μου λειτουργούν ως πέρασμα.. νομικά δεν μπορώ να κινηθώ κατά τα λεγόμενα του δικηγόρου μου, και ετοιμάζομαι να κάνω για 3η φορά αίτηση στην οποία θα αναφέρω οτι θα οριοθετήσω το οικόπεδο μου με αποτέλεσμα οι γείτονες να μην έχουν πρόσβαση στα σπίτια τους. Υποθέτω οτι θα πάει και η τρίτη μου αίτηση στον κάλαθο των αχρήστων, αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Και όλα αυτά ενώ έχω δώσει γη, ενώ έχω πληρώσει εισφορά και ενώ έχω πληρώσει και κάτι χιλιάδες ευρώ για τα κράσπεδα.

 

 

Μου φαίνεται περίεργο πως απο την στιγμή που αναφέρεις πως εχουν τοποθετηθεί τα κράσπεδα, δεν έχει διανοιχθεί ο δρόμος. Εκτός και αν δεν έχουν τοποθετηθεί στο δρόμο που προβλέπεται να εξυπηρετεί τους γείτονες σου.

Οπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι, μόνο με συντονισμένες ενέργειες και πίεση θα καταφέρετε κάτι.

Κι αυτό πάλι είναι σχετικό,μιας και κονδύλια δεν υπάρχουν και οι εισφορές είναι...μηδαμινές σχετικά με το κόστος των έργων υποδομής.

Θεωρητικά μπορείς να περιφράξεις και να μην νοιαστείς για τους γείτονες, ώστε να λειτουργήσει σα μέσο πίεσης στο δήμο και να προβεί σε μια τυπική διάνοιξη του σωστού δρόμου και μια τυπική χαλικόστρωση αυτού. Βέβαια ρισκάρεις κατα πολύ τις σχέσεις σου στη γειτονιά.

Πάντως,ακόμη και απτον μικρόκοσμο των επεκτάσεων διάφορων περιοχών,δείχνουμε πόσο ερασιτέχνες και ανοργάνωτοι είμαστε σα χώρα...

Δημιουργούμε οικόπεδα, αλλά μέχρι εκεί.

 

Υ.Γ. κάπου ανέφερες περί βραχώδους εδάφους? αν ναι,ίσως επειδή το κόστος ανεβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις, ο δήμος να μην επέλεξε να διανοιχθεί ο δρόμος (αν προχώρησε σε διανοίξεις με δικά του μέσα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν έχουν τοποθετηθεί τα κράσπεδα, έχω πληρώσει για κράσπεδα προκειμένου να πάρω την άδεια. Δεν γίνεται να τοποθετηθούν γιατί δεν υπάρχει δρόμος. Και εγώ πιστεύω οτι ο μόνος τρόπος πίεσης είναι να οριοθετήσω το οικόπεδο. Επειδή όμως δεν θέλω να μαλώσω με τους γείτονες, άλλωστε όλοι θέλουμε τον δρόμο, σκέφτομαι να στείλω αίτηση στο δήμο ώστε να προειδοποιώ για αυτή μου την πρόθεση. Λυπάμαι πραγματικά για την κατάσταση , ντρέπομαι ως Ελληνίδα φορολογούμενη, η ανοργανωσιά, και ο λήθαργος των κρατικών υπηρεσιών είναι μεγάλο αγκάθι στην καθημερινότητα όλων μας. Μιλάω και ως εργαζόμενη, και ως ιδιοκτήτρια και ως απλός πολίτης!

Link to comment
Share on other sites

Kατερίνα, δυστυχώς ο προγραμματισμός δεν είναι το φόρτε αυτού του κράτους.

 

Σκέψου πως στην ευρύτερη περιοχή Θεσνίκης εχουν δημιουργηθεί πάμπολλες επεκτάσεις.

Σ'αυτές εργολάβοι αγόραζαν τα οικόπεδα σωρηδόν (μιας και απο χωράφια γίναν οικόπεδα και πηραν αξία) και σήκωναν συμπλέγματα κατοικιων.

Ο ρυθμός ανοικοδόμησης όμως ήταν τόσο μεγάλος, που απαιτούνταν άμεσα έργα υποδομής που ήταν προγραμματισμένα χρόνια μετά.

Με αποτέλεσμα να μένει ο κόσμος σε σπίτια και να μην έχει τα βασικά.

 

Δυστυχώς στην περίπτωση σου,πρέπει να πιέσεις, έστω για μια τυπική διάνοιξη ώστε να εξυπηρετηθούν οι γείτονες ή εσύ.

Τι να πώ,καλό κουράγιο.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος νομικός τρόπος πίεσης του δήμου...Θα κάνω καμμιά ερώτηση σε παλιότερο συνάδελφο μήπως και γνωρίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωσή σου τελικά αυτό που θα σου πω είναι ότι μόνο με δραστικές λύσεις θα επιτύχεις κάτι.....

Κάνε τις απαραίτητες ενέργειες προς το Δήμο με διορία 3 μηνών ας πούμε.

Παράλληλα ενημέρωσε όλους τους διερχόμενους όμορους για τις ενέργειες σου έως τώρα και ότι προτίθεσαι να κλείσεις τη διάβαση μετά το περας του 3μήνου αν ο Δήμος δεν προβεί σε καμιά ενέργεια. ..... κι άσε τους γείτονές σου να τρέχουν στο Δήμαρχο.

Στο κάτω κάτω συνταγματικό σου δικαίωμα είναι να περιφρουρήσεις τη περιουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο δικηγόρος δεν μου αφήνει ελπίδες ώστε να κινήσω νομικές διαδικασίες. Έγραψα μια αίτηση ώστε να την καταθέσω στο δήμο την οποία βλέπω ως μοναδική επιλογή, αν και δεν πιστεύω να έχει αποτέλεσμα... Στην αίτηση γράφω:

 

''Παρακαλώ να με ενημερώσετε για την ακριβή ημερομηνία με την οποία θα αντιμετωπισθεί η διάνοιξη της οδού που βρίσκεται μεταξύ των Ο.Τ..... και ΟΤ....., καθώς και την διαπλάτυνση της οδού ..................... στην περιοχή ...............του Δήμου ................. Εφόσον το έργο δεν αντιμετωπιστεί με άμεση εργολαβία θα προβώ σε οριοθέτηση του οικοπέδου μου αφενός επειδή η υπάρχουσα κατάσταση δεν μου επιτρέπει να επιχωματώσω τα θεμέλια μου, γεγονός που μπορεί να ελλοχεύει στατικούς κινδύνους του κτιρίου, και αφετέρου επειδή το 1/3 του οικοπέδου μου χρησιμοποιούνται ως πέρασμα από τους .................................................................... Η οριοθέτηση του οικοπέδου μου θα έχει ως άμεση συνέπεια τον αποκλεισμό των προαναφερθέντων από τις οικίες τους. Σας παρακαλώ η έγγραφη απάντηση σας να προσδιορίζει την ακριβή ημερομηνία ανάθεσης της εργολαβίας και να μην αναφέρεται σε ¨μελλοντική εργολαβια¨ όπως η υπ’ αριθμό .................... και η υπ’ αριθμό ...............απαντήσεις σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες. ''

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο δικηγόρος δεν μου αφήνει ελπίδες ώστε να κινήσω νομικές διαδικασίες. Έγραψα μια αίτηση ώστε να την καταθέσω στο δήμο την οποία βλέπω ως μοναδική επιλογή, αν και δεν πιστεύω να έχει αποτέλεσμα... Στην αίτηση γράφω:

 

''Παρακαλώ να με ενημερώσετε για την ακριβή ημερομηνία με την οποία θα αντιμετωπισθεί η διάνοιξη της οδού που βρίσκεται μεταξύ των Ο.Τ..... και ΟΤ....., καθώς και την διαπλάτυνση της οδού ..................... στην περιοχή ...............του Δήμου ................. Εφόσον το έργο δεν αντιμετωπιστεί με άμεση εργολαβία θα προβώ σε οριοθέτηση του οικοπέδου μου αφενός επειδή η υπάρχουσα κατάσταση δεν μου επιτρέπει να επιχωματώσω τα θεμέλια μου, γεγονός που μπορεί να ελλοχεύει στατικούς κινδύνους του κτιρίου, και αφετέρου επειδή το 1/3 του οικοπέδου μου χρησιμοποιούνται ως πέρασμα από τους .................................................................... Η οριοθέτηση του οικοπέδου μου θα έχει ως άμεση συνέπεια τον αποκλεισμό των προαναφερθέντων από τις οικίες τους. Σας παρακαλώ η έγγραφη απάντηση σας να προσδιορίζει την ακριβή ημερομηνία ανάθεσης της εργολαβίας και να μην αναφέρεται σε ¨μελλοντική εργολαβια¨ όπως η υπ’ αριθμό .................... και η υπ’ αριθμό ...............απαντήσεις σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες. ''

 

Λοιπόν συναδέλφισσα για μην αγχωνεσαι, επειδη ο Δημος δεν προκειται να ερθει ποτε!!! Ουτε τους δικηγόρους να εμπιστευεσαι σε τετοια , εδω θελει να προταξεις τον εαυτο σου μπροστα στη μάχη.

Σου μιλω απο την εμπειρία μου σε πραξη αναλογισμου που εκανα εγω ως επισπευδων για να περασω στην περιουσία μου. Αφου είχα το ΦΕΚ της απαλλοτρίωσης, εκανα αιτηση στη Διευθυνση Εργων του Δημου για να λάβω άδεια απο το Δημοτικο Συμβούλιο για διανοιξη οδου δια ιδίων μέσων. Ελαβα την άδεια , πλήρωσα μηχανήματα απο την τσεπη μου, ειδοποιησα και την αστυνομία και με λιγο φωνη άνοιξα το δρόμο και μπηκα στην περιουσία μου μετα απο 6 χρονια αγωνα!

Ο τρόπος που σου λέω αναφερεται στο άρθρο 19 του ΓΟΚ και είναι απολυτα σύννομος. Χρειαζεται βέβαια κατα τη διάνοιξη και επιβλεψη απο μηχανικο του Δήμου (τελείως τυπικα). Πρεπει να τους πιέσεις και σε αυτό.

Αν δεν έχεις αντιδικίες δεν θα εχεις προβλημα στη διανοιξη. Πρέπει όμως να πληρώσεις τα μηχανηματα. Αλλιως δεν θα ανοιξει ποτε ο Δρόμος! Είναι απελπισία η κατασταση. Για να μου εκδωσουν άδεια διανοιξης ήθελαν και υψομετρικη μελετη της οδου , η οποια ευτυχως υπηρχε και ξεμπερδεψα.

 

Κοιταξε τα παραπάνω που σου λέω και θα βρεις λύση. Εγω , το μηχανικο του Δήμου που μου υπεδειξε τον τροπο θα του κάνω εικονισμα!!!! Αλλιως δεν θα άνοιγε ποτε ο δρόμος και θα είχα αφορητη ταλαιπωρία, μιας και ο ιδιοκτητης του ρυμοτομουμενου αντιδρούσε. Κανε αυτο που σου είπα και λιγο τσαμπουκα παντα αν υπαρχει αντιδραση με συμβολη της αστυνομίας.

Τι να κανουμε , στην Ελλαδα ζουμε και να μην πω χοντροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ioannis_Z, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου. Είναι κάτι που θα το έχω υπόψιν μου για το μέλλον. Το πρόβλημα είναι ότι είναι βραχώδες έδαφος με μεγάλη κλίση. Ο προϋπολογισμός του Δήμου για διάνοιξη είναι 300000 ευρώ. Αλλά θα κρατήσω την απάντηση σου, αν περάσουν τα χρόνια και η κατάσταση δεν αλλάζει, ίσως να μπορέσω να διανοίξω ένα μικρό τμήμα,που αποτελεί και το μεγαλύτερο εμπόδιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Τι γίνεται όταν ιδιοκτήτης θέλει να διανοίξει τους δρόμους που εφάπτονται στο οικοπεδό του(σχέδιο πόλης με κυρωμένη πράξη εφαρμογής το 1992) αλλά ο δρόμος προκειμένου να ενωθεί με υπάρχον δρόμο του σχεδίου πόλεως θα περάσει από άλλες ιδιοκτησίες για τις οποίες υπάρχει αποζημίωση?Στην περίπτωση αυτή δε μπορεί να γίνει με ιδία μέσα γιατί έτσι πρέπει να αποζημιώσει και τους άλλους?

Γενικά ποιο είναι το νομικό πλαίσιο και η διαδικασία γενικά?

Ευχαριστώ

Edited by MARIE
Link to comment
Share on other sites

σε αφορα το αρθρ. 12 του ν. 1337

το διαβαζεις ολο

και ειδικα αυτη την παραγραφο...

β) Αμέσως μετά την κύρωση και μεταγραφή των πράξεων εφαρμογής, ο οικείος Ο.Τ.Α., το Δημόσιο ή τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, καθώς και κάθε ενδιαφερόμενος, μπορούν να καταλάβουν τα νέα ακίνητα που διαμορφώθηκαν με την πράξη εφαρμογής και περιέχονται σ αυτούς με την προϋπόθεση ότι έχουν καταβληθεί οι αποζημιώσεις της προηγούμενης περίπτ. (α). "Για τα ακίνητα αυτά δεν ισχύουν οι διατάξεις περί χρησικτησίας". Δικαιώματα της επόμενης περίπτ. (δ) μετατρέπονται σε ενοχική αξίωση για αποζημίωση.

Σε περίπτωση άρνησης του κατόχου ή νομέως να παραδώσει το ακίνητο που του αφαιρείται σύμφωνα με την πράξη εφαρμογής εντός 15 ημερών από της εις αυτόν εγγράφου προσκλήσεως, διατάσσεται η αποβολή του με απόφαση του μονομελούς πρωτοδικείου, που εκδίδεται μετά από αίτηση των παραπάνω ενδιαφερομέων, κατά τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων.

 

υγ

στην πραξη ο αμεσα ενδιαφερομενος πληρωνει αυτος

και ...εχει να λαμβανει απο τον Δημο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από τον τρόπο που περιγράφεις την κατάσταση εγώ "τολμώ" να βγάλω το συμπέρασμα πως δεν πρόκειται για "πράξη εφαρμογής" (1992????). Μια πράξη εφαρμογής δίνει συνήθως το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς με σαφήνεια δίνοντας ακόμη και "Νέα¨οικόπεδα για τα απαλλοτριωμένα- ρυμοτομούμενα. Μήπως έχεις να κάνεις με πράξη τακτοποίησης? Άρα έγινε και πράξη αναλογισμού που σίγουρα συνοδεύεται από ένα λεκτικό της πράξης κυρωμένο (ή όχι!) από το Νομάρχη. Μάλλον πρέπει να δεις αν από τα διπλανά κτίσματα (αν υπάρχουν) εκτελέστηκε μέρος της πράξης! Μήπως πάλι είναι οικισμός που επεκτάθηκε με απόφαση Νομάρχη? Πάντως εγώ δεν ξέρω να υπάρχει πράξη τακτοπ. που να κυρώθηκε από Νομάρχη το 1992! Τότε συνήθως άρχιζαν οι διαδικασίες ανάθεσης των μελετών.    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.