Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδεατό στερεό


Recommended Posts

4 minutes ago, Thanos Theodorou said:

Καλημέρα @DIMITKLADO,

Νομίζω πως είσαι στην ίδια περίπτωση με το δικό μου ερώτημα λίγο πιο πάνω.

Ρίξε μια ματιά στο σχήμα που έχω επισυνάψει.

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης!!

Το είχα δει το post αλλά ομολογουμένως δεν ήμουν σίγουρη οτι είχα κατάλαβει ορθά.

Επομένως επεκτείνουμε την διαγώνιο έως να συναντήσει την κάθετο που περνάει από το όριο του οικοπέδου και δεν λαμβάνουμε υπ' όψιν καθόλου το max ύψος του κτιρίου ,σωστά?

Ουσιαστικά στην περίπτωσή μας δεν περιορισζόμαστε καθόλου από το ιδεατό στερεό.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, έτσι το καταλαβαίνω. 

Από τη στιγμή δηλαδή που ο δρόμος στο πρόσωπο είναι πλατύς, ουσιαστικά δεν σε περιορίζει το ιδεατό στερεό σε κάτι, που μου φαίνεται και λογικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα σχήμα που θεωρώ θα ξεκαθαρίσει ότι απορίες έχεις.

Επάνω σε αυτό θα βάλεις την γραμμή του μέγιστου ύψους....image.png.64558de5b269d5f27027707af665fde2.png

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το στηθαίο εγκιβωτισμένης στέγης μπορεί να έξεχει του ιδεατού στερεού ως αρχιτεκτονική προεξοχή ή στηθαίο ασφαλείας της παραγράφου 5 του άρθρου 15;

Επίσης οταν δεν έχουμε στέγη, ο εξώστης του δώματος που στεγάζει των εξώστη του τελευταίου ορόφου (μου διαφεύγει ο ορισμός) θεωρείται και αυτός εξώστης και μπορεί να έξεχει του ιδεατού στερεού;

"5. Το κτίριο πλην εξωστών με τα κιγκλιδώματα και τα στηθαία ασφαλείας, αρχιτεκτονικών προεξοχών και αρχιτεκτονικών στοιχείων, ογκοπλαστικών προεξοχών και διακοσμητικών στοιχείων, κινητών συστημάτων σκίασης και κινητών προστεγασμάτων, που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να εγγράφεται στο ιδεατό στερεό...."

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 12:19 ΜΜ, DIMITKLADO said:

δεν λαμβάνουμε υπ' όψιν καθόλου το max ύψος του κτιρίου ,σωστά?

Σωστά, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου δεν χρησιμοποιείται για τον σχηματισμό του ιδεατού στερεού.

 

On 16/11/2023 at 12:54 ΜΜ, steve100 said:

Το στηθαίο εγκιβωτισμένης στέγης μπορεί να έξεχει του ιδεατού στερεού ως αρχιτεκτονική προεξοχή ή στηθαίο ασφαλείας της παραγράφου 5 του άρθρου 15;

Ναι.

Παράθεση

ο εξώστης του δώματος που στεγάζει των εξώστη του τελευταίου ορόφου (μου διαφεύγει ο ορισμός) θεωρείται και αυτός εξώστης και μπορεί να έξεχει του ιδεατού στερεού;

Όταν το στηθαίο είναι στην άκρη είναι βατή η προέκταση της πλάκας οροφής, δηλαδή εξώστης.
Όταν είναι από μέσα, δηλαδή στο όριο του δώματος, είναι μη βατή προεξοχή.

Edited by beLakis Tsipouras
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο σχεδιασμό του ιδεατού στερεού σε περίπτωση που έχω στέγη η οποία δεν είναι υποχρεωτική ως μέγιστο ύψος για να τραβήξω την οριζόντια γραμμή έτσι ώστε να την ενώσω με την κεκλιμένη θα πάρω το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος  κτιρίου ( χωρίς το ύψος της στέγης) ή το  μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου + ύψος επιτρεπόμενο στέγης; εγώ θεωρώ το δεύτερο θα πάρω  αφού μέσα στο ιδεατό στερεό συμπεριλαμβάνεται και η στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση (οριζόντιου επιπέδου)

Αρκεί να είσαι εντός του ιδεατού στερεού και να μη υπερβαίνεις το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, tetris said:

Δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση (οριζόντιου επιπέδου)

Αρκεί να είσαι εντός του ιδεατού στερεού και να μη υπερβαίνεις το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος

Ναι, αλλά αυτή η κεκλιμένη γραμμή δεν πρέπει να σταματήσει κάπου; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει πού θα σταματήσει (θεωρητικά, σταματάει στο πίσω όριο του οικοπέδου). Μπορείς όμως να ορίσεις το μέγιστο επιτρ. ύψος (για βοήθεια της Υπηρεσίας) με οριζόντια διακεκομμένη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.