Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα και οικοδομησιμότητα οικοπέδου όταν δεν απεικονίζεται ορθά στο Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Όπως επισήμανα και παραπάνω, το πολύγωνο είναι αγνώστου ιδιοκτήτη. Οπότε στην ουσία πάμε να φτιάξουμε ένα νέο πολύγωνο, ζητώντας αριστερά και δεξιά κομμάτια, μέσω διεκδικητικών αγωγών. Τυγχάνει το 90% της διεκδίκησης να είναι μέσα σε ιδιοκτησία αγνώστου. Εάν ήταν μέσα στο πολύγωνο του αγνώστου, γραμμένο το όνομα του ιδιοκτήτη *που μου έχει αναθέσει τη δουλειά και π.χ. μου έλεγε ότι δεν μπορεί να πουλήσει το οικόπεδο γιατί απο το κτηματολόγιο του είπαν ότι δεν ταιριάζει το σχήμα με το τοπογραφικό, θα μπορούσα να του έκανα ενα δγμ και -- μέσω του αρ 19 παρ 02 ν2664/98 εξωδικαστικά να ζητήσουμε ότι θέλουμε και σύμφωνα με οδηγία που έχει έρθει από τα κεντρικά του κτηματολογίου στα κατα τόπους κτηματολογικά γραφεία, τα αποκτώμενα κομμάτια αντί να τα γράψουμε "ΝΕΟ" στο ΤΔΓΜ,  εάν συμφωνεί ο/η διευθυντής του γραφείου να τα δώσουμε σε γείτονες ή στις παρακείμενες οδούς. Αλλά ξαναγράφω, το οικόπεδο αυτό είναι αγνώστου και δεν υπάρχει άλλος τρόπος. *Ούτε παραπλάνησα κανέναν ούτε κάνω του κεφαλιού μου. Αυτή είναι η διαδικασία.--

Τέλοσπάντων πήγα στην πολεοδομία και μου προτείναν να την αφήσω ως έχει την  αγνώστου ιδιοκτήτη λωρίδα που μεσολαβεί μεταξύ της σωστής θέσης του προσώπου και της λαθος θέσης του δρόμου, να κάνω ένα όμορφο τδγμ που θα απεικονίζεται η παρούσα κατάσταση της οδού, με τις Ο.Γ., να γράψω μέσα στη λωρίδα ότι αυτό του αγνώστου είναι δρόμος και όχι οικόπεδο, γιατί υπάρχει πιθανότητα ο δήμος μετά την παραλαβή της αγωγής να στείλει αίτημα στην ΥΔΟΜ να κάνει διόρθωση του καεκ του δρόμου.

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι λάθος η προσέγγιση σου (ή δεν έχω καταλάβει το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, sdtopo said:

Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι λάθος η προσέγγιση σου (ή δεν έχω καταλάβει το θέμα).

....παρομοιως...

..τι δειχνει το ΕΚ,  ποιος ειναι ο δρομος, ποιο ειναι το αγνωστο,

-πού ειναι τα δικα μας ορια με βαση το συμβολαιο

και ποια αντιμετωπιση του προβληματος μπορει να υπαρχει, οταν -εάν- ολοκληρο το κοκκινο περιγραμμα ειναι "αγνωστος" λογω μη υποβολης δηλωσης στο ΕΚ...

και περιλαμβανει και ομορους γειτονες εκατερωθεν και στην πισω πλευρα.

Ολα αυτα με πολλά  "εάν".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω την ενημέρωση, από το γραφείο κτηματολογίου, επιμένουν ότι πρέπει να αποδοθεί η λωρίδα στην οδό, γιατί πρέπει να σταματήσει να γεμίζει ο χάρτης του κτηματολογίου με μικρά κομματάκια αγνώστων. Τελικά μιας που το οικόπεδο είναι εντός ανεκτών ορίων ανοχής, θα μπει το όνομα του πελάτη μου μέσα στο πολύγωνο που του έχει δημιουργήσει το κτηματολόγιο και τελείωσε η υπόθεση. Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. 

 

"

.τι δειχνει το ΕΚ,  ποιος ειναι ο δρομος, ποιο ειναι το αγνωστο,

-πού ειναι τα δικα μας ορια με βαση το συμβολαιο

και ποια αντιμετωπιση του προβληματος μπορει να υπαρχει, οταν -εάν- ολοκληρο το κοκκινο περιγραμμα ειναι "αγνωστος" λογω μη υποβολης δηλωσης στο ΕΚ...

και περιλαμβανει και ομορους γειτονες εκατερωθεν και στην πισω πλευρα.

Ολα αυτα με πολλά  "εάν".

"

ε δεν μπορώ να τα ανεβάσω  αυτά δημόσια. 

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, aquar said:

Συνεχίζω την ενημέρωση, από το γραφείο κτηματολογίου, επιμένουν ότι πρέπει να αποδοθεί η λωρίδα στην οδό, γιατί πρέπει να σταματήσει να γεμίζει ο χάρτης του κτηματολογίου με μικρά κομματάκια αγνώστων.

Επειδή διαβάζουν και άλλοι συνάδελφοι, ξεκαθαρίζω ότι στο σκαρίφημα που ανέβασες δεν υπάρχουν "μικρά κομματάκια αγνώστου" στα πολύγωνα του Κτηματολογίου αλλά θα δημιουργούνταν πιθανώς με την αρχική προσέγγιση για αναγκαία διόρθωση. Οπότε δεν υπάρχει κάν λωρίδα να "αποδοθεί".

Δηλαδή, απ' ότι φαίνεται και όπως λέγαμε από την αρχή, και το Κτηματολόγιο συμφώνησε ότι το σκαρίφημα που ανέβασες είναι μια χαρά και πρέπει να γίνει μόνο διόρθωση του Αγνώστου σε πρόσωπο.

Εύχομαι καλή συνέχεια.

Edited by sdtopo
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, aquar said:

Σκέφτηκα, σε περίπτωση που μου κάνουν νερά και από το κτηματολόγιο και από την πολεοδομία, αν γίνεται, να πάει ο ιδιοκτήτης και να δηλώσει το όνομα του μέσα στον ΚΑΕΚ όπως είναι τώρα, και αφού περαστεί το πολύγωνο στο όνομά του, τότε να κάνει ΔΓΜ, και να δώσει τη λωρίδα στον ΚΑΕΚ του δρόμου.

@sdtopo το έγραψα και εγώ πιο πάνω, δεν έχω γράψει κάτι παραπλανητικό. Ήρθαν οι άνθρωποι και μου είπανε από το κτηματολόγιο ζητάνε ΔΓΜ.  Δεν ήταν αυτό το ερώτημά μου όμως, πες ότι δεν ήταν εντός ορίων ανοχής η αποτύπωση και θα έπρεπε αναγκαστικά να γίνει ΔΓΜ, και μεταξύ της σωστής και της λανθασμένης θέσης πρόσοψης του οικοπέδου μεσολαβούσε μια λωρίδα γης αγνώστου ιδιοκτήτη. Αυτό ρώτησα, καθιστά αυτή λωρίδα το οικόπεδο περίκλειστο; Και μου απάντησε στο αμέσως επόμενο μήνυμα ο @tetris. Το ξανανεβάζω το σκαρίφημα. Έστω ότι κάνω ΔΓΜ και αλλάζει η μορφή του κτηματολογικού χάρτη στην περιοχή και δημιουργείται ένα νέο πολύγωνο που θα περικλύεται εντός της μαύρης διακεκκομένης γραμμής. Από το πολύγωνο του αγνώστου, θα απομείνει η γραμμοσκιασμένη περιοχή. Οπότε ανάμεσα στον νέο ΚΑΕΚ του μαύρου πολυγώνου, και τον ΚΑΕΚ του δρόμου, θα μεσολαβεί πολύγωνό, ιδιοκτησίας αγνώστου ιδιοκτήτη. Αυτό ρώτησα αν καθιστά πολεοδομικώς το οικόπεδο περίκλειστό αρα μη οικοδμήσιμο. Και για του λόγου το αληθές 77,16τμ είναι το εμβαδόν του άγνωστου ΚΑΕΚ 36μ η περίμετρός του και η αποτύπωσή μου είναι 69,02τμ, οριακά είμαι.

 

Δ2.jpg

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο εξετάζεται πολεοδομικά μόνο από τον Τοπογράφο στο Τοπογραφικό του Διάγραμμα, το Κτηματολόγιο δεν έχει τίποτε να προσφέρει σε αυτό (ούτως ή άλλως δεν θα δημιουργούνταν ποτέ λωρίδα). 

Εάν απαιτούνταν ΔΓΜ τότε θα γινόταν αίτηση για διόρθωση των ορίων του Κτηματολογίου (όχι ταύτισή τους με το Τοπογραφικό) ώστε να είναι πιο κοντά στην πραγματική κατάσταση και να θεραπευτεί ενδεχόμενο πρόδηλο σφάλμα. Το πιο κοντά σημαίνει εντός μίας ζώνης πλάτους ~1μ. και εντός των ορίων ανοχής απόκλισης επιφάνειας.

Σε ένα ΔΓΜ διαχειριζόμαστε τα πολύγωνα του Κτηματολογίου (όχι την αναλυτική αποτύπωση και εφαμοργή ρυμοτομικού σχεδίου) οπότε κατά την εξέταση της αίτησης δεν θα καταγραφούν οι συντεταγμένες των ορίων του οικοπέδου βάσει του Τοπογραφικού στο σύστημα Hepos, αλλά αποκλειστικά η μελέτη διόρθωσης των γραμμών του Κτηματολογίου.

Παράδειγμα: Αν ένα οικόπεδο είναι βάσει Τ.Δ. 1.200τμ και βάσει Κτηματολογίου 1.264τμ και ζητηθεί ΔΓΜ για κατάτμηση (αποκοπή του 50%) τότε:

  • Στο Τοπογραφικό μεταβίβασης θα εμφανίζονται 600τμ (ως προκύπτοντα από την κατάτμηση) Layer: TOPO_PROP
  • Στο ΔΓΜ, του ιδίου Μηχανικού, 632τμ (ως αίτηση μεταβολής στην βάση του Κτηματολογίου) Layer: PST_KAEK

Ελπίζω το παράδειγμα να είναι κατανοητό για το πως διαχωρίζονται τα πραγματικά όρια του οικοπέδου (Τοπογραφικό) και η απεικόνισή τους στην γεωχωρική βάση δεδομένων του Κτηματολογίου (πολύγωνα).

Edited by sdtopo
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι βγαίνουμε εκτός θέματος, πάλι συνεχίζω να γράφω ότι δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου. Άλλη εικόνα, από άλλο ΔΓΜ μου λίγα τετράγωνα παρακάτω. Αριστερά, το σχέδιο απο το ΔΓΜ, δεξιά μέσα από το maps.gov.gr θέαση κτηματολογίου. Αντέγραψαν και πέρασαν ακριβώς το σχέδιο που τους παραδόθηκε, τι άλλο να γράψω. Τώρα ας πούμε σε αυτό το διορθωμένο, είναι περίκλειστο αν πάει να βγάλει μια άδεια ο ιδιοκτήτης ; Σας παρακαλώ  @sdtopo  είναι συγκεκριμένο το ερώτημά μου και νομίζω o  @tetris μου απάντησε σχετικά άμεσα.

d5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω οικόπεδο κατέστη τυφλό και ως εκ τούτου μη οικοδομήσιμο μετά από ένα ΔΓΜ που προσπαθώ να πω πως θα έπρεπε να έχει συνταχθεί διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω για περίκλειστο (από τη φωτό), αλλά με μια "παράξενη" ρυμοτομία.

Και για να μη μακρηγορούμε χωρις λόγο

ΔΕΝ μας ενδιαφέρει τι υπάρχει στη β.δ. του Κτηματολογίου, αρκεί το διάγραμμά μας να συμφωνεί με το εγκεκριμένο ρ.σ.

Αυτό θα ελεγχθεί κατά την έκδοση άδειας. Αν κάποια στιγμή, στο μέλλον, απαιτήσει (βάσει κάποιου νόμου) η ΥΔΟΜ ταύτιση Κτηματολογίου με την πραγματική κατάσταση, τότε θα πρέπει να γίνει διόρθωση γεωμ. στοιχείων. Η οποία, βέβαια, μπορεί να γίνει και νωρίτερα.

Τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.