Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

αν ηταν το "φορτε" μας θα ειχαμε δωσει λυση.... :mrgreen:

 

μου προκαλεί απορία όμως τι ειναι τελικά αυτό που χρειάζεται και τι δεν χρειάζεται?

τι άδεια θα βγεί...???

για μια δεξαμενή που έχει επιφάνεια ας πούμε 5μ² και έχω μια τσιμεντένια βάση 6μ² πάχους 20εκ τι άδεια θα βγάλω?

αν δεν βγάζω για την δεξαμενή...γιατί έχω την απαλλαγή...δεν βγάζω για τις σωληνώσεις συνδεσης...τελικά μενει μονο η βάση.

αρα μπορω να παω με αδεια μικρής κλίμακας για διαμόρφωση ή όχι?

 

να τονίσω μαλλον οτι δεν με ενδιαφερουν θεσεις σταθμευσης και διαμορφώσεις ακαλυπτου καθως αυτα εχουν γίνει...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

και αυτα ισχυουν και για υπογεια και για υπεργεια ετσι; Φανταζομαι οτι και η υπογεια θα εχει καποια πλακα για να κατσει πανω...

Link to comment
Share on other sites

αλλο τα υπογεια αλλο τα υπεργεια....

 

για υπόγειες δεξαμενες εχω κανει για βενζιναδικο 2-3 φορες....

 

για υπεργειες δεν εχω ιδεα

 

οποτε ας τα παμε ενα ενα ...να μην τα κανουμε ολα σκ@τ@

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο της άδειας (όποιας άδειας) αν κατάλαβα καλά είναι από το Βιομηχανίας.

Ας μας διατυπώσουν λοιπόν με σαφήνεια και αναλυτικά οι μηχανολόγοι μας που έχουν πάρε δώσε μαζί τους τι γράφει κάποιο χαρτί και θα την βρούμε την πολεοδομική άκρη αν εμπλέκεται.

 

(πράγματι άλλου πάτερ ευαγγέλιο τα υπόγεια με ανάγκες εξαερισμών κλπ ή σε ταράτσες με κινητά φορτία κλπ)

Ένα ένα, πρώτα τον άρτον ημών των επιούσιο και μετά τα άλλα….

Link to comment
Share on other sites

Αν και ορθά χωρίς άρτο ακόμα και μεσημεράκι γαρ πείνασα….

 

-----

 

αν ηταν το "φορτε" μας θα ειχαμε δωσει λυση.... :mrgreen:

....

Επ ευκαιρία με αυτό λες  εγώ ακόμα και στα φόρτε μου κάθε φορά ανακαλύπτω πόσες παραλλαγές έχουν και κατά κανόνα είναι περισσότερα αυτά που δεν ξέρω παρά αυτά που ξέρω…

 

Το ατού στην όλη υπόθεση είναι να ξέρεις τι δεν ξέρεις… το τι ξέρεις είναι ευκολάκι….

Link to comment
Share on other sites

σε εργοστάσια όλες οι δεξαμενές, σιλό, υπαίθρια μηχανήματα κλπ μετράνε στον όγκο.

τα "κυβίζεις" βάσει ενός "ιδεατού περιγράμματος" και βάζεις για κάλυψη/δόμηση την επιφάνεια της βάσης (που συνήθως προεξέχει)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό… για αυτό κι εγώ τόνισα στην εδώ περίπτωση για την με δυνατότητα μετακινούμενης δεξαμενής (μπουκάλες που λέει ο οττο)

Για σιλό και όλες τις σταθερές δεξαμενές είναι ορθό αυτό που λες.

Οπότε πρέπει να μας διευκρινίσουν συγκεκριμένα

Link to comment
Share on other sites

Αν και ορθά χωρίς άρτο ακόμα και μεσημεράκι γαρ πείνασα….

 

-----

 

Επ ευκαιρία με αυτό λες  εγώ ακόμα και στα φόρτε μου κάθε φορά ανακαλύπτω πόσες παραλλαγές έχουν και κατά κανόνα είναι περισσότερα αυτά που δεν ξέρω παρά αυτά που ξέρω…

 

Το ατού στην όλη υπόθεση είναι να ξέρεις τι δεν ξέρεις… το τι ξέρεις είναι ευκολάκι….

μα παντα νομίζω ενας γνωστικός έτσι πρεπει να λειτουργεί ως μηχανικός στην Ελλάδα.... :shock:

 

οσο για το τι και πως...νομιζω οτι πρεπει να μας το λύσουν το θεμα απο την δνση βιομηχανιας.

μου θυμίζει περίπτωση με πρατηριο καυσίμων που η πολεοδομία δεν μου εξέδιδε αδεια για το στέγαστρο των αντλιών καθώς σύμφωνα με μια διάταξη τους (δεν θυμαμαι ποια :sad: ) μπορούσα να παρω απαλακτικο απο την δνση συγκοινωνιών...

και η δνση συγκοινωνιών δεν μου έδινε το απαλακτικο γιατι δεν ειχα οικοδομική άδεια για το στέγαστρο...!!!!!!!!!! :shock: :shock:

ο τοτε προιστάμενος έλεγε...φέρε μου την οικ.άδεια του στεγάστρου και σου δίνω απαλακτικό οτι δεν θέλεις οικ.άδεια για το στέγαστρο....!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

 ΛΟΙΠΟΝ!

 

υστερα απο βιαστική πολυ αγχωτικη και πιεστική τηλεφωνική συνδιάλεξη με τον αρμόδιο της δνσης που ανηκει το ακινητο....στην ατιμη ανατολκη θεσσαλονικη...

 

οικ.άδεια μονο για τη βαση....οτι αυτό συνεπαγεται....εκ πρωτης γνωμης...

εκ δευτερης ....μου ειπαν κατι για απαλλαγή....αν ειναι μοναδική χρηση για την παρασκευή και οχι για θερμανση ή κατι αλλο...

 

 

μαλλον παμε στην δευτερη αποψη...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.