Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Επίσης από νομαρχία σε νομαρχία αλλάζουν οι απαιτήσεις. Δεν έχουν ξεκαθαρίσει που θα ζητάνε μελέτη hacp και που απλά ένα διάγραμμα ροής και απλή συμμόρφωση με το hacp.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.... εντελως παραλογο.

 

χαχαχχαχαχ

 

θα το πω με χιουμορ χωρις παρεξηγηση

 

is this your first time in greece my friend? :mrgreen:

 

απλα ειναι εκει που η πειρα του καθενος περα απο τα χερια

σηκωνει και τα ποδια ψηλα .... λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Στο Ανάπτυξης μου έγραψαν τα δικαιολογητικά σε ένα χαρτί, ήτοι:

 

1. σχεδιαγράμμα κατόψης Χ3, με διάγραμμα ροής (για Υγειονομικό)

2. σχεδιαγράμματα Χ2, κάτοψη- τομή- τοπογραφικό

3. τεχνική περιγραφή Χ3 των διαγραμμάτων της παραγωγικής διαδικασίας ( διαγράμματος ροής)

4. υπεύθυνη δήλωση (έντυπο που χορηγείται)

5. ερωτηματολόγιο  (έντυπο που χορηγείται)

6. υπεύθυνη δήλωση μηχανικού για στατική επάρκεια

7. βεβαίωση χρήσης γης (από πολεοδομία)

8. οικοδομική άδεια

9. υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη περί κανονισμού πολυκατοικίας

10. υπεύθυνη δήλωση κατόχου για υπεύθυνο αρτοποιίας και δικαιολογητικά προϋπηρεσίας του

11. υπεύθυνη δήλωση υπεύθυνου αρτοποιίας 

12. παράβολο 100€

 

δεν αναφέρει καν για το HACCP, μόνο διάγραμμα ροής στην κάτοψη που θα πάει στο Υγειονομικό.

 

Πήγα και στο Υγειονομικό πριν να καταθέσω στο Ανάπτυξης, να ρωτήσω τι θέλουν, μη μου γυρίσει πίσω ο φάκελος, και εκεί μου είπαν ότι θέλουν:

+ μελέτη ΗΑCCP (αυτό ποιος το κάνει; - υπογράφει; - σίγουρα χρειάζεται ή ότι θέλουν ζητάνε;  )

+ βεβαίωση από φορέα ότι έχει παρακολουθήσει ο υπεύθυνος σεμινάριο υγιεινής και ασφάλειας σε θέματα τροφίμων.

 

Υπάρχει κάπου επίσημα για το ποια είναι τα δικαιολογητικά ή ο καθένας λέει ότι θέλει;

Είναι κάτι άλλο;

Edited by riax
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ αυτά χρειάζονται.. Απλά νομίζω έχεις ξεχάσει να γράψεις για μία ΥΔ ότι ο ιδιοκτήτης έχει λάβει τα απαιτούμενα μέτρα πυροπροστασίας...

Link to comment
Share on other sites

ή το 6 χρειαζεται ή το 8. Οχι και τα δυο. Αναλογα την περιπτωση.

Σε γενικες γραμμες αυτα είναι. Υπαρχουν περιπτωσεις που χρειαζονται επιπλεον αλλα δεν είναι κανονας (πχ σε εθνικη οδο θελουμε κυκλοφοριακη συνδεση, σε αυθαιρετο βεβαιωση περαιωσης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την απαίτηση ή μη για HACCP, αλλά και για λοιπές απορίες, βεβαίως υπάρχει επίσημο έγγραφο που τα ξεκαθαρίζει. Είναι η Εγκύκλιος 2 του Υπουργείου Υγείας, αναρτημένη στο διαύγεια με αριθμό ΑΔΑ: ΒΕΦ8Θ-8Ψ3. Διαβάστε την και θα σας λυθούν πολλές απορίες. Φερειπείν, εκεί αναφέρεται ότι "Δεν είναι υποχρτεωτική η υποβολή της μελέτης HACCP ως δικαιολογητικού για την αδειοδότηση. Όμως, κατά τον έλεγχο από την υγειονομική Υπηρεσία θα ελέγχεται η συμμόρφωση στις αρχές του HACCP, η τήρηση των προαπαιτούμενων και τα αρχεία πάνω στα οποία θα στηριχθεί ούτως ή εγκατάσταση οποιουδήποτε συστήματος αυτοελέγχου".

Επίσης, αναφέρει ποιες συγκεκριμένα δραστηριότητες απαιτούν εφαρμογή HACCP και ποιες όχι, καθώς και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα επί του θέματος, μιας και πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο και έχω κάποιες απορίες.

Θέλω άδεια λειτουργίας για ένα φούρνο ο οποίος απλά άλλαξε ιδιοκτήτη και θέλει άδεια ο καινούριος και λίγο πολύ όλα είναι έτοιμα, δεν αλλάξαν πολλά πράγματα στο χώρο. Έχω τελειώσει με τους περιβαλλοντικούς όρους κλπ, και στη φάση που βρίσκομαι τώρα, η υπάλληλος του τμήματος Ανάπτυξης μου ζήτησε να της πάω τα δικαιολογητικά που αναγράφονται στο άρθρο 5 του ΦΕΚ 1519-1 Αυγούστου 2008. Για την ακρίβεια:

..............................

β) Για μεταχειρισμένο κλίβανο που δεν είναι εφικτή η προσκόμιση της παραπάνω βεβαίωσης (εδώ ανήκω) θα προσκομίζεται η αντίστοιχη υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 της αιτούσης επιχείρησης.

..........................................

 

Μπορει να με διαφωτισει καποιος για το β)???

 

ΜΦΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.